پزشکیسلامت و تغذیه

آلوده ترین نقاط در تماس های روزمره

اغلب مردم آلوده ترین نقاط را دستشويي و توالت می داانند و سعي مي‌کنند تا با رعايت بهداشت در اين محل ها از آلودگي مربوطه در امان باشند ولی آیا واقعا اینطور است؟ تحقیقات نشان می دهد به دلیل آگاهی مردم از آلودگی دستشویی و توالت، و به دلیل رعایت بهداشت در این محل ها، کمترین بیماری را از آنجا می گیرند و برعکس بسیاری از محل ها را که اصلا به آن فکر هم نمی کنند، جزء آلوده ترین نقاط هستند و آنها را در معرض انواع امراض قرار می دهد.

بعنوان یک قانون کلی، در هر مکان آلوده ترین نقاط مکانهایی هستند که کمترین توجه به آنها می شود و بیشتر در معرض تماس های روزمره قرار دارند. بعنوان مثال درب یخچال و شیرهای ظرف شویی می تواند بعنوان نقاط آلوده معرفی شوند. در این مبحث سعی داریم با در نظر گرفتن مکان های مختلفی که هر یک از ما بطور روزمره با آنها سر و کار داریم، این نقاط را بیشتر بشناسانیم

آلوده ترین نقاط بدن

شاید برایتان جالب باشد که آلوده ترین نقاط بدن کجاست. باید بدانیم که آلوده ترین نقطه بدن ناف است زیرا به دلیل شکل خاص این عضو تمیز کردن آن به راحتی امکان پذیر نیست و محل تحمع انواع باکتری ها می شود. لذا عدم توجه به تمیزی ناف می تواند باعث ایجاد بوی بد و عفونت گردد. مطالعات نشان می دهد که حدود  67 نوع باکتری در ناف وجود دارد.

آلوده ترین نقاط خانه

آلوده ترین نقاط در خانه محل هایی هستند که تمیز کردن آنها بطور برنامه ریزی شده انجام نمی پذیرد. در حقیقت نقاطی که یا دسترسی مناسبی ندارند و یا به دلیل بی توجهی و غفلت تمیز نمی شوند از آلوده ترین نقاط در خانه هستند.

آشپزخانه

ظرف شویی

اسکاچ

تخته گوشت خرد کن که شیارهای آن به سختی تمیز می شود

دستگیره ها و کلیدهای برق

ریموت کنترل ها

و البته دستشویی و توالت و سطل زباله

آلوده ترین نقاط خودرو

شاید کمتر کسی به آلوگی خودرو فکر کرده باشد در حالیکه بررسی ها نشان می دهد به دلیل شرایط گرمایی و گاها عرق کردن، بعضی از نقاط خودرو بسیار آلوده هستند

دستگیره دنده

فرمان خودرو

کناره های داخلی درب خودرو

 آلوده ترین نقاط محل کار

در محل کار نیز مانند منزل نقاط آلوده بسیاری وجود دارد ولی برخی از موارد ممکن است از نظر جا بماند. به دلیل اینکه کامپیوترها جزء لاینفک ادارات شده اند، باید توجه ویژه ای به تمیزی آنها داشت.

موس کامپیوتر

صفحه کلید

دستگاه تلفن اداری

دستگیره اتاق ها

میز کار و خصوصا میز جلسات

آلوده ترین وسایل شخصی

شاید کمترین توجه به برخی از وسایل شخصی باشد و یکی از نقاط آسیب پذیر هر فردی نیز همین وسایل شخصی است. بعضی از این وسایل به دلیل استفاده های روزمره و تماس با سطوح بسیار زیادی که روزمره با آنها سر و کار داریم، به عامل مهمی در انتقال آلودگی ها تبدیل شده اند.

دستگاه موبایل

کلید منزل و سوئیچ خودرو

کارت های بانکی

خودکار

کفش

به طور کل نقاطی که در معرض تماس روزمره هستند و یا نقاطی که به دلیل عدم دسترسی امکان تمیز کاری مناسب ندارند و محل هایی که به دلیل رطوبت مساعد برای رشد قارچ ها هستند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

همچنین بخوانید:

راز عمر طولانی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا