پزشکیسلامت و تغذیه

آیا بازی بسکتبال قد را بلندتر می کند

سوالی که بسیاری از افراد می پرسند این است آیا رابطه ای بین بسکتبال با قد وجود دارد؟ آیا بازی بسکتبال قد را بلندتر می کند ؟ هیچ شرط رسمی وجود ندارد که بسکتبالیست ها از قد مشخصی برخوردار باشند ، با این حال بسیاری از آنها قد بلند هستند. آیا بازی بسکتبال دلیل قد آنهاست؟ اگر چنین است تنها راه برای پیدا کردن این است که واقعیت ها را از طریق پزشکی و از طریق تحقیقات به منظور درک بهتر این پدیده جستجو کنید.

آنچه محققان می گویند

آیا بازی بسکتبال قد را بلندتر می کند؟ محققان معتقدند بین قد و بسکتبال رابطه مستقیمی وجود دارد،  استدلال های مختلفی وجود دارد که این موضوع را تأیید می کند.

 اولا  استدلال می شود که پریدن مداوم دلیل اصلی افزایش قد در بسکتبال است. پرش مداوم  باعث افزایش جریان الکتریکی بدن به مغز می شود که باعث تحریک هورمون رشد و در نتیجه افزایش قد می شود. بسکتبال یک بازی مترادف با پرش مداوم در طول بازی است.

دوم اینکه پرش مداوم در بسکتبال باعث افزایش جریان خون به قسمتهای مهم بدن مانند پاها و ستون فقرات می شود.  پرش لحظه ای بدن را در هوا به حالت تعلیق در می آورد و در هنگام فرود فرد را فشرده می کند.  این عمل مکرر روی می دهد و جریان خون را به سمت صفحات رشد در ستون فقرات و پاها بهبود می بخشد و منجر به افزایش قد می شود. وقتی در یک دوره زمانی تکرار می  شود، نتایج افزایش قد قابل توجه است.

استدلال دیگری وجود دارد که بازی بسکتبال تاثیر مستقیمی بر سطح HGH در بدن دارد. HGH هورمونی است که وظیفه افزایش قد را بر عهده دارد. پرش مداوم و دویدن  در بسکتبال همراه با مصرف مواد غذایی بسیار مغذی باعث افزایش ترشح  HGH می شود. افزایش HGH منجر به افزایش قد می شود.

بسکتبال بازی است که شامل تمرین مداوم است.  همچنین توجه داشته باشید که بسکتبالیست ها به طور کلی قد بلند هستند و این ویژگیی است که از نظر ژنتیکی به ارث می برند. تصور می شود که تمرین مداوم با ایجاد زنجیره ای از واکنش ها در بدن باعث تحریک ژن می شود و این ژن را بیشتر نمایان می کند. ژن قد را تحریک می شود که نتیجه آن افزایش قد است.

نظر پزشکی

آیا بازی بسکتبال قد را بلندتر می کند؟ هیچ گزارش رسمی پزشکی وجود ندارد که نشان دهنده ارتباط مستقیم بین قد و بازی بسکتبال باشد. با این حال ، متخصصان بهداشت معتقدند که ورزش مداوم در بسکتبال می تواند به نفع بدن باشد و رشد را در همه جنبه ها از جمله قد افزایش دهد. با این وجود این واقعیت وجود دارد که ورزش مداوم در همه ورزش ها و نه تنها بسکتبال منجر به افزایش رشد خواهد شد. به همین دلیل ، هنوز رابطه پزشکی بین قد و بازی بسکتبال وجود ندارد.

پزشکان توافق مشترکی دارند که درمانی برای کوتاهی وجود ندارد. افراد کوتاه قد باید تا آخر عمر با این شرایط زندگی کنند. هیچ مقدار ورزش بدنی یا هیچ داروی رایجی وجود ندارد که توانایی افزایش قد در فرد را داشته باشد.  در این صورت ، بسکتبال را نمی توان به عنوان یک استثناء قرار داد. نظر کلی پزشکی این است که بازی بسکتبال نمی تواند کسی را قد بلندتر کند.

نتیجه

آیا بازی بسکتبال قد را بلندتر می کند؟ با توجه به همه عوامل فوق ، نتیجه گیری این است که بسکتبال نمی تواند قد افراد را به صورت ویژه افزایش دهد. قد بازیکنان بسکتبال بخاطر بازی کردن آن بلند نیست،  بلکه به دلیل ژنتیکی، ژن آن را دارند. بازی کردن فقط یک امتیاز است . این امتیازی است که شرایط مساعدی را فراهم می کند که در آن ژن ها و هورمون های این افراد شکوفا شود.

منطقی ترین نتیجه این خواهد بود که بسکتبالیست ها به طور طبیعی قد بلند هستند ، بازی کردن این بازی فقط تأثیر کمی روی قد آنها دارد.

سرانجام ، این حقیقت وجود دارد که چندین تحقیق و برخی توضیحات به ظاهر منطقی در ارتباط بازی بسکتبال با قد وجود دارد. با این وجود ، عدم تایید پزشک حرفه ای مبنی بر وجود چنین ارتباطی ، مشروعیت یافته های پژوهش های مذکور را زیر سوال می برد. داده های که مورد تایید نظر هیچ گونه پزشکی حرفه ای نیست ، نمی توان به آنها اعتماد کنند تا بتوانند مبنایی را فراهم کنند که این موضوع حل شود.  تنها نتیجه گیری منطقی این است که هیچ درمانی برای کوتاهی قد وجود ندارد و مهمتر از همه ، بازی بسکتبال باعث بلندتر شدن فرد نمی شود و همه چیز بستگی به ترکیب ژنتیکی فرد دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا