تغذیه و رژیم غذاییسلامتسلامت و تغذیه

آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد

تخم مرغ منبع عالی پروتئین است. حال این سوال مطرح است آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد ؟ میزان کلسترول مجاز برای بدن چه میزان است ؟ چه مواد مغذی تخم مرغ در تخم مرغ وجود دارد ؟ آیا وجود مشکلات پزشکی روی میزان مصرف این ماده مغذی اثر می گذارد ؟ اگر سوالاتی اینچنینی دارید ادامه مطلب را بخوانید.

تخم مرغ و مواد مغذی موجود در آن

آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد : مواد مغذی موجود در تخم مرغ
آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد : سطح کلسترول

مطالعات بر روی اینکه آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد

اگرچه تخم مرغ به طور طبیعی کلسترول بالایی دارد، اما به نظر نمی رسد مانند سایر غذاها سطح کلسترول را افزایش دهد.

تخم مرغ مغذی و منبع عالی پروتئین است. با وجود یافته های بحث برانگیز در مطالعات بالینی متعدد، تخم مرغ به طور طبیعی دارای کلسترول بالا است. با این حال، آنها سطح کلسترول بدن را مانند سایر غذاهای حاوی کلسترول مانند چربی های ترانس و چربی های اشباع افزایش نمی دهند.

برخی از مطالعات بین خوردن تخم مرغ و بیماری قلبی ارتباط پیدا کرده اند. اما همان مطالعات همچنین نشان داد که ممکن است دلیل دیگری برای چنین نتایجی وجود داشته باشد.

از آنجا که افرادی که تخم مرغ می خورند از محصولات گوشتی مانند بیکن، سوسیس و گوشت گاو نیز استفاده می کنند، در معرض خطر بیماری های قلبی هستند. نحوه پخت تخم مرغ نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، تخم مرغ سرخ شده در روغن، کره یا چربی خوک بیشتر از خود تخم مرغ خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

کلسترول موجود در تخم مرغ فقط در زرده وجود دارد. بنابراین، کسانی که می خواهند از کلسترول اجتناب کنند، می توانند فقط سفیده تخم مرغ بخورند که حاوی پروتئین هم است.

رژیم غذایی که برای تخم مرغ توصیه می شود

توصیه می شود کلسترول رژیم غذایی را زیر 300 میلی گرم در روز نگه دارید. یک تخم مرغ بزرگ با زرده حدود 186 میلی گرم کلسترول دارد.

افراد سالم

در مورد این سوال که آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد؟ اکثر افراد سالم ممکن است حداکثر هفت تخم مرغ (همراه با زرده) در هفته بدون افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی بخورند.

این میزان مصرف تخم مرغ مزیتهای زیادی برای سلامتی دارد، مانند جلوگیری از انواع خاصی از سکته مغزی و بیماری چشمی به نام دژنراسیون ماکولا، که می تواند منجر به نابینایی شود.

افرادی که مشکلات جسمی دارند

در مورد این سوال که آیا تخم مرغ کلسترول را بالا می برد برای این گروه از افراد باید گفت، کسانی که مشکلات جسمی مانند دیابت یا بیماری قلبی دارند، ممکن است مجبور شوند مصرف تخم مرغ خود را کاهش دهند.

بنابراین، در صورت وجود هر گونه مشکل پزشکی، توصیه می شود برای مشاوره رژیم غذایی با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

اثرات کلسترول بالا

سطح بالای کلسترول در خون (چربی خون) می تواند اثرات مضری بر روی سلامتی داشته باشد، مانند ایجاد کلسترول در دیواره عروق. با گذشت زمان، این تجمع، که پلاک نامیده می شود، باعث سخت شدن عروق یا تصلب شرایین می شود. این وضعیت باعث باریک شدن عروق می شود که مانع جریان خون از طریق عروق شده و مشکلاتی از جمله موارد زیر ایجاد می کند:

• بیماری عروق کرونر قلب

خطر اصلی ناشی از کلسترول بالا، که به آن آترواسکلروز نیز گفته می شود، باعث تنگ شدن عروق کرونر می شود. در نتیجه جریان خون به ماهیچه قلب را کند می کند. در صورت انسداد کامل رگ خونی، کاهش جریان خون منجر به آنژین (درد قفسه سینه) یا حمله قلبی می شود.

• سکته مغزی

زمانی رخ می دهد که رگ خونی که خون را به مغز می رساند به طور کامل مسدود شده است.

• بیماری عروق محیطی

کلسترول بالا با این عارضه مرتبط است. رسوبات چربی در امتداد دیواره های شریان ایجاد می شود و بر گردش خون در شریان هایی که به ساق پا و پا و عروق کلیه می روند، تأثیر می گذارد.

دیابت نوع دوم:

افراد مبتلا به چربی خون بالا اغلب در معرض خطر بالای بیماری های قلبی و عروقی هستند.

• فشار خون بالا

هنگامی که شریان ها با پلاک کلسترول تنگ می شوند، قلب باید بیشتر کار کند تا خون را از طریق آنها پمپ کند، که منجر به فشار خون بالا می شود.

منبع: https://www.medicinenet.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا