سلامتسلامت و تغذیهکسب و کار

آیا خواص درمانی سنگ ها اثبات شده است

خواص درمانی و شفابخش سنگ ها چنان تبلیغ می شود که گویی روشی نوین برای درمان انواع دردها یافته شده است و نه تنها اثرات درمانی جسمی بلکه اثرات درمانی روحی نیز این سنگها را ممتاز کرده است. علاوه بر تجویز سنگ ها بر مبنای مریضی و مشکل، ارائه سنگها بر مبنای ماه تولد نیز اخیرا رواج یافته است. به اعتقاد فعالان این حوزه، با توجه به خواص درمانی سنگ ها و اثربخشی آنها می توان برای بسیاری از امراض آنها را توصیه کرد و می توان گفت از دیدگاه ایشان سنگ ها درمان اکثر دردها را در دل خود نهفته دارند. در اثبات ادعای خود نیز به قدمت چندین هزار ساله استفاده از سنگها در چین و هند و سایر کشورها اشاره می شود و البته مدعی می شوند که علم نیز بر اثرات درمانی سنگ ها تصدیق گذاشته است.

اما آیا واقعا اثرات درمانی سنگ ها اثبات شده است؟ آیا مطابق ادعاهای مطرح شده این علم در دانشگاه های معتبر جهان دارای کرسی های معتبر است؟ در این مقاله سعی بر آن شد تا با نگاهی تحقیقی به جستجوی دلایل علمی برای اثرات شفا بخش سنگ ها بپردازیم.

ادعاهای اثربخشی سنگ ها

با مراجعه به متون موجود به موارد کلی زیر در جهت ارائه اثرات شفا بخشی سنگ ها دست یافتیم:

  1. اثر درمانی جسمی
  2. اثر درمانی روحی
  3. اثر سنگ ماه تولد
  4. ارتباط سنگهای مختلف با حوزه های انرژی بدن  (چاکراها)
  5. اثر روانی مثبت بر فرد

آیا سنگهای شفابخش واقعا کار می کنند

اگر وارد دنیای داروهای جایگزین و یا شبه داروها شده اید، احتمالاً درباره “کریستال ها” نیز شنیده اید – نامی که به مواد معدنی (معمولاً کوارتز) یا رزین های فسیلی داده می شود که گمان می رود دارای خواص درمانی مفیدی هستند.

تصور این است که نگه داشتن کریستال یا قرار دادن آنها بر روی بدن باعث بهبودی جسمی، عاطفی و معنوی می شود. کریستال ها ظاهراً این کار را با تعامل مثبت با میدان انرژی بدن یا چاکراها انجام می دهند. در حالی که گفته می شود برخی از کریستال ها استرس را کاهش می دهند، برخی دیگر ظاهراً تمرکز یا خلاقیت را بهبود می بخشند.

جای تعجب ندارد که، محققان مطالعات مرسوم بسیار کمی در مورد کریستال ها انجام داده اند. اما یکی از این تحقیقات که در سال 2001 انجام شد، نتیجه گرفت که قدرت این مواد معدنی “صرفا ظاهری” است.

حقیقات علمی

در این تحقیق، که چاپ نشده است، اما در کنگره روانشناسی اروپا در رم ارائه گردیده است، 80 نفر پرسشنامه ای را برای سنجش سطح اعتقاد خود به پدیده های “ماوراء الطبیعه” تکمیل کردند.سپس، تیم تحقیقاتی از همه خواستند كه در حالی كه یا بلور كوارتز واقعی یا یك كریستال تقلبی ساخته شده از شیشه را در اختیار داشتند، 5 دقیقه مراقبه كنند.

پس از آن، شرکت کنندگان به سؤالاتی درباره احساساتی که هنگام مدیتیشن با کریستال ها حس می کردند، پاسخ دادند. بلورهای واقعی و جعلی هر دو احساسات مشابهی را ایجاد کردند، و افرادی که اعتقاد بالایی با توجه به پرسشنامه پر شده به باور ماوراء الطبیعه داشتند، تمایل بیشتری داشتند که، احساس شدیدتری را تجربه کنند.

این محققان می گویند “ما دریافتیم كه بسیاری از افراد ادعا می كنند كه هنگام نگه داشتن بلورها می توانند احساسات عجیب و غریبی مانند سوزن سوزن شدن، گرما و لرزش داشته باشند اگر ما از قبل به آنها بگوییم که این ممکن است اتفاق بیفتد. “به عبارت دیگر، تأثیرات گزارش شده نتیجه قدرت پیشنهاد است ، نه قدرت بلورها.”

تحقیقات زیادی نشان می دهد که اثر دارونما چقدر می تواند قدرتمند باشد. این محققان می گویند: “اگر مردم بر این باور باشند كه یک نوع معالجه باعث می شود احساس بهتری کنند، بسیاری از آنها بعد از انجام درمان، احساس بهتری می كنند، حتی اگر از نظر درمانی بی ارزش باشد.”

این یافته ها دقیقا همان چیزی است که شما از یک دانشمند انتظار دارید. و تقریباً با اطمینان می توان گفت كه كریستالها خود هیچ یك از خصوصیات سلامتی عرفانی كه توسط استفاده کنندگان به آنها نسبت داده شده است را ندارند.

اثر روحی خواص درمانی سنگ ها

اما ذهن انسان یک چیز قدرتمند است، و این سخت است که صریح بگوییم که کریستالها کار نمی کنند، اگر “کار” را به عنوان فایده تعریف کنید.

یک استاد پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد، می گوید: “من فکر می کنم که درک عمومی و جامعه پزشکی از دارونما چیزی جعلی و نادرست است.” اما تحقیقات او در مورد دارونما نشان می دهد که اقدامات درمانی این سنگ ها می تواند هم “اصیل” و  هم “قوی” باشد. اگرچه وی کریستال ها را مطالعه نکرده است و نظر قاطع علمی در مورد آنها ارائه نداده است ولی با این وجود عقیده دارد که تاثیر واقعی این سنگ ها بر افراد را می بایست جدا از تاثیری دانست که مشاهده می شود. به این معنی که اگر اثر مثبتی بر فرد دارد بهتر است که این اثر کنار گذاشته نشود.

بسیاری از پزشکان به قدرت دارونماها اعتقاد دارند. یک مطالعه BMJ در سال 2008 نشان داد که تقریبا نیمی از پزشکان حاضر در این تحقیق از استفاده از داروهای درمانی دارونما برای کمک به بیماران خود استفاده می کنند. به طور معمول ، پزشک یک داروی بدون نسخه و یا مکمل ویتامین را توصیه می کند، حتی اگر هیچ یک از علائم آن مشخص نشده باشد. نویسندگان نتیجه گیری کردند که بیشتر آنها تجویز داروهای دارونما را از دیدگاه اخلاقی مجاز می دانند.

البته نگه داشتن سنگ ها به مانند تجویز دارو نیست و انتظار نداشته باشید که پزشک معالج شما در دیدار بعدی کریستالها و سنگهای شفا بخش را برایتان تجویز کند. از دیدگاه طب متعارف و علم مبتنی بر شواهد، تحقیقات موجود نشان می دهد که آنها چیزی شبیه روغن مار هستند. اما تحقیقات در مورد اثر دارونما نشان می دهد که حتی روغن مار می تواند برای کسانی که معتقد هستند فوایدی داشته باشد.

منبع:https://www.time.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا