تغذیه و رژیم غذاییسلامت و تغذیه

آیا محصولات پروبیوتیک مفید است؟

مزایا و معایب

“باکتری های خوب” ممکن است به افراد سالم کمک کند اما به طور رسمی توصیه نمی شوند. محصولات پروبیوتیک حاوی باکتری های خوب هستند که اینطور تبلیغ می شود که به حفظ سلامت دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. می توانید آنها را به عنوان مکمل رژیم غذایی مصرف کرده یا از منابع غذایی مانند ماست تهیه کنید. اما آیا باید استفاده کنید؟ در بعضی موارد آنها می توانند کمک کننده باشند، اما ما هنوز به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا به ما بگوید که آیا آنها برای بزرگسالان مسن ایمن و مؤثر هستند یا نه.

مزایا

میکروب های دستگاه روده تحتانی به ما کمک می کنند تا غذا را هضم کنیم، با باکتری های مضر مبارزه کنیم و سیستم ایمنی بدن را تنظیم کنیم. اما گاهی اوقات عدم تعادل میکروبها اتفاق می افتد و منجر به اسهال و سایر مشکلات سلامتی می شود.

هنگامی که روده با سطوح ناسالم باکتریهای خاص نامتوازن می شود، محصولات پروبیوتیک می توانند به توازن کمک کنند. نشان داده شده است که آنها مواد محافظتی ترشح می کنند، که ممکن است سیستم ایمنی بدن را روشن کرده و مانع از نگه داشتن پاتوژن ها و ایجاد بیماری اصلی شود. اما ما هنوز در حال یادگیری این موضوع هستیم که چگونه پروبیوتیک ها می توانند سلامتی را ارتقا دهند.

برخی از مطالعات پیشنهاد می دهد که در صورت مصرف آنتی بیوتیک یک پروبیوتیک مصرف کنید، احتمال ابتلا به اسهال ناشی از آنتی بیوتیک کمتر می شود. پروبیوتیک های مصرف شده به عنوان یک مکمل همچنین ممکن است تعداد سرما خوردگی های شما را در یک سال کاهش دهد.

پروبیوتیک ها معمولاً برای کاهش علائم دستگاه گوارش که ناشی از بیماری حاد نیست، مانند نفخ و یبوست به کار می روند. اما برای تعیین اینکه برای چه گروهی در بهبود علائم خصوصاً در افراد مسن موثر است، نیاز به مطالعات بیشتری داریم.

ریسکها

انواع بسیاری از محصولات پروبیوتیک در بازار وجود دارند. برخی از آنها به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته اند، و بعضی دیگر نه. یک خطر تئوریک از پروبیوتیک ها وجود دارد که اگر کسی سیستم ایمنی بدنش از نظر بیماری یا دارو ضعیف باشد، آنگاه می تواند از پروبیوتیک ها بیمار شود.

نگرانی دیگر در مورد پروبیوتیک ها این است که آنها مکمل های غذایی محسوب می شوند، نه دارو. در نتیجه، FDA بر تولید پروبیوتیک نظارت نمی کند. معلوم نیست پروبیوتیک هایی که می توانند در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی سالم، خریداری شوند، آیا محصولات باکیفیت هستند. حتی ممکن است برخی از محصولات با کیفیت پایین که حاوی باکتری های پروبیوتیکی نیستند نیز وجود داشته باشند ولی در برچسب ذکر شده باشند.

بهترین منابع غذایی پروبیوتیک ها

مکمل ها تنها راه دریافت دوز روزانه پروبیوتیک ها نیستند. غذاهای زیادی وجود دارد که سرشار از این باکتری های خوب هستند. منابع برتر شامل این موارد است:

ماست، مخصوصاً ماست یونانی ساده

کفیر، یک نوشیدنی لبنی

سبزیجات تخمیر شده مانند خیار شور و کلم ترشی

تلاش برای به دست آوردن پروبیوتیک ها صرفا از منابع غذایی مشکل است. تولید کنندگان مواد غذایی ملزم به ارائه یک دوز خاص از یک پروبیوتیک خاص نیستند، بنابراین این کار را نمی کنند. ممکن است در یک مکمل دوز بیشتری داشته باشید، اما بهتر است قبل از شروع هرگونه رژیم پروبیوتیک با پزشک خود صحبت کنید.

ماست یونانی ساده منبع خوبی از پروبیوتیک ها است. طعم آن را با انواع توت ها که سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند، شیرین کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

بدون گفتگو با پزشک یا داروساز در مورد اینکه آیا پروبیوتیک ها به شما کمک می کنند، شروع به مصرف پروبیوتیک نکنید. افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و یا به دلیل سرطان معالجه می شوند، نباید از پروبیوتیک بدوت تایید پزشک استفاده کنند.

رایج ترین گونه باکتری مورد استفاده در پروبیوتیک ها ( با پتانسیل 3000 یا بیشتر ) گونه های لاکتوباسیلوس یا بیفیدوباکتریوم هستند. باکتری ها معمولاً خشک و یخ زده می شوند (اما زنده می مانند). وقتی مکمل مصرف می کنید، آنها در دستگاه گوارش شما گرم می شوند و کاملاً فعال می شوند. در اکثر داروخانه ها و سوپر مارکت ها می توانید مکمل های پروبیوتیک پیدا کنید. آنها به عنوان کپسول یا قرص برای بلعیدن و به عنوان پودر برای پاشیدن روی مواد غذایی به کار می روند. محصولی را استفاده کنید که حتما تاریخ مصرف داشته باشد. دوزها براساس محصول متفاوت است، بنابراین هیچ توصیه ای برای مصرف دوز انجام نمی شود. با این حال، دوزهای معمول برای بزرگسالان از پنج میلیارد تا 10 میلیارد واحد تشکیل کلونی در روز است. روزانه فقط یک دوز پروبیوتیک مصرف کنید.

برخی افراد ممکن است در چند روز اول مصرف پروبیوتیک دچار شل شدن مدفوع شوند، اما این از بین می رود. مصرف پروبیوتیک در پایان وعده غذایی ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

منبع:

https://www.health.harvard.edu

همچنین بخوانید:

کلسیم مورد نیازبدن ومنابع اصلی آن

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن