اجتماعیبهره وریرشته ها و مشاغلکسب و کارمدیریت

اثربخشی ، کارآیی و بهره وری

اثربخشی،کارآیی،بهره وری

آیا هرگز تعجب کرده اید که کارا بودن به چه معنی است؟ یا اینکه چگونه آن را می توان اندازه گرفت؟ در مورد تفاوت بین بهره وری، اثربخشی و کارآیی گیج شده اید؟ نمی دانید چه کاری می توانید انجام دهید تا احساس کنید که در پایان روز هر سه را انجام داده اید؟ متخصصان بطور مداوم از سه کلمه  اثربخشی (Effectiveness )، کارآیی (efficiency ) و بهره وری (productivity) استفاده میکنند. این اصطلاحات (اثربخشی ، کارآیی و بهره وری) جهت بررسی و کمیت دهی به عملکرد سازمانی و فردی مورد استفاده قرار میگیرند.

ما برای شما توضیح می دهیم که منظور آنها چیست، چگونه آنها با هم مرتبط هستند و چگونه می توانید با روش های آزمایش شده و واقعی به آنها برسید.

اثربخشی

اثربخشی معیاری برای انجام کارهای “درست” است. افراد و شرکتهای بسیار اثربخش به گونه ای عمل می کنند که مرتباً بالاترین اولویت های خود را به پیش می برند.

اثربخشی معادل “انجام کارهای درست” است. آیا ما مؤثر هستیم یا نه ، به یک سؤال ساده می پردازیم: آیا عملی که انجام می دهیم برای رسیدن به نتیجه در نظر گرفته شده است؟ اگر چنین است، پس می توانیم عمل خود را مؤثر بدانیم. اگر نه، پس بی اثر است.

به عنوان مثال، به عنوان کارکنان با دانش، ما معمولاً ایمیل خود را هنگام کار باز نگه می داریم. با این حال، تحت الگوی ارتباطی فعلی، آیا این واقعاً مؤثر است؟ در تمام طول روز، ایمیل های بی شماری دریافت می کنیم که باعث اختلال در کار ما می شوند و اغلب ما را مجبور می کنند از اولویت های خود دور شویم، زیرا به ما آموزش داده شده است که اعتقاد داشته باشیم که هر نوع لرزش، بوق یا وزوز نیاز به توجه فوری دارد. بدون ابزاری برای اولویت بندی و فیلتر کردن آن ایمیل ها، الگوی ایمیل فعلی مانع از کارکردن موثر ما می شود زیرا مانع از انجام کارهای صحیح ما برای دستیابی به اهداف کلی مورد نظر می شود.

کارایی

کارآیی، معیاری است برای اینکه چقدر خوب شما این کارها را انجام داده اید. اگر می توانید از همان ورودی ها، خروجی بیشتری را کسب کنید، به شما گفته می شود که کارایی خود را افزایش دهید.

کارآیی مفهومی کاملاً متفاوت است. در مجموع، وقتی ما کارآمد هستیم، اساساً “ما کارها را به درستی انجام می دهیم”. برای تعیین اینکه آیا شما کارآمد هستید، باید از خود بپرسید: آیا من به بهترین وجه ممکن کار خود را انجام می دهم؟ اگر جواب مثبت است، پس شما کارآمد هستید!

بهره وری اصطلاحی است که در جهان تولید ریشه دارد. در اصل، می توان به کارایی بعنوان معکوس انرژی فکر کرد. هرچه ماشین برای تولید چیزی به انرژی کمتری نیاز داشته باشد، دستگاه کارآمدتر است. هنگامی که ما این ایده را برای کارکنان با دانش بکار می بریم، کارآیی تابعی از زمان و انرژی لازم برای انجام وظایف خاص است. با توجه به این نکته، کارکنان با دانش وقتی می توانند یک کار خاص را با یک کلیک در مقابل روشهای وقت گیر جایگزین انجام دهند، کارایی بیشتری دارند.

بهره وری

بهره‌وری عموماً به معنی حاصل تقسیم خروجی‌های بر ورودی ها در نظر گرفته می شود. تمام فعالیتهایی که در یک روز انجام می دهید ممکن است خروجی شما در نظر گرفته شود و زمانی که برای آنها صرف کرده اید به عنوان ورودی های شما می باشد.

بهره وری اصطلاح پیچیده تری است زیرا ترکیبی از اثربخشی و کارآیی است. بهره وری با کارآیی متفاوت است زیرا فرایند را به عنوان یک کل ارزیابی می کند نه یک چیز در یک زمان. بهره ور بودن بدین معنی است که برای کل ورودی خود حداکثر خروجی را به دست می آورید. بنابراین، به یک معنی، شما باید هم مؤثر باشید (انجام کارهای درست) و هم کارآمد (انجام کارها به روش صحیح) تا بتوانید بهره ور باشید.

بهره وری در زمینه خط مونتاژ به آسانی قابل درک است. خطوط مونتاژ تولیدی خروجی Y  را برای کل ورودX  به حداکثر می رساند. به عنوان مثال، یک خط مونتاژ که حداکثر میزان اتومبیل را بازای ورودی کارگران تولید می کند، یک خط تولید بهره ور می شود.

بهره وری = خروجی / ورودی

کارآیی = انجام درست کارها

اثربخشی = انجام کارهای صحیح

 برای دستیابی به حداکثر بهره وری و کارایی، به روشی برای اولویت بندی و تنظیم هر دو ورودی و خروجی خود نیاز دارید. ارزیابی مناسب و ساماندهی ورودی ها منجر به اثربخشی بیشتر می شود و ساماندهی مناسب خروجی ها منجر به کارآیی بیشتر می شود. این روش سازماندهی به عنوان برنامه ریزی – پایه و اساس بهره وری شناخته می شود. این شامل ایجاد یک بیانیه ماموریت، اهداف و ارزش ها می باشد تا بتوانید فعالیت های خود را بر روی مهمترین موارد متمرکز کنید.

اثربخشی ، کارآیی و بهره وری کلماتی هستند که همه ما در زندگی حرفه ای خود از آن استفاده متقابل داریم. با این حال، ما اغلب از این کلمات در محل های نادرست استفاده می کنیم.

همچنین بخوانید:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا