اجتماعیروانشناسی

اختلال شخصیتی پارانوئید چیست ؟

بیماری پارانویا

بیماری پارانویا که باعث اختلال شخصیتی پارانوئید می شود احساسی است که انگار به طریقی مورد تهدید قرار می گیرید، مانند افرادی که شما را تماشا می کنند یا علیه شما اقدام می کنند، حتی با وجودیکه هیچ دلیلی بر صحت آن وجود نداشته باشد. در بعضی مواقع برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. حتی وقتی می دانید نگرانی های شما در واقعیت وجود ندارند، اما فقط اگر خیلی زیاد اتفاق بیفتند نگران کننده است.

پارانویای بالینی شدیدتر است. وضعیتی نادر برای سلامتی روان که بدون دلیل باور دارید دیگران بی انصاف هستند، دروغ می گویند یا فعالانه سعی در آسیب رساندن به شما هستند. در این حالت شما اصلاً فکر نمی کنید دارای اختلال شخصیتی پارانوئید هستید زیرا از درست بودن آن اطمینان دارید. به قول قدیمی ها، “اگر آنها واقعاً بیرون منتظر شما هستند، پارانویا نیست.”  

اضطراب در مقابل افکار پارانوئیدی

افکار پارانوئیدی نوعی افکار اضطراب آور هستند. اضطراب می تواند باعث پارانویا شود، و در مورد آنچه شما نسبت به آن پارانوئید دارید و مدت زمان احساس شما تأثیر می گذارد. اما همچنین افکار پارانوئیدی می توانند شما را مضطرب کنند.

طبیعی است که گاهی مضطرب باشید، خصوصاً اگر چیز سختی مانند از دست دادن شغل یا پایان رابطه را پشت سر می گذارید. وقتی در گروه های بزرگی از افراد هستید، ممکن است نگران باشید که دیگران درباره چیزهایی که می گویید یا نحوه لباس پوشیدن یا رفتار شما قضاوت کنند. ممکن است خودتان به مهمانی بروید و فکر کنید، “همه تعجب می کنند که چرا من تنها هستم”.

پارانویای بالینی

برخی این وضعیت را پارانوئید می نامند، اما همه ما گاهی فکرهایی از این دست داریم. صرف نگرانی از اینکه مردم ممکن است در مورد شما صحبت کنند به این معنی نیست که شما یک بیماری روانی دارید. پارانویای بالینی زمانی اتفاق می افتد که به این افکار 100٪ اطمینان داشته باشید، حتی اگر واقعیت ها ثابت کنند که درست نیستند.

اگر نگران هستید که فکرهای شما پارانوئید است، احتمالاً بیش از پارانویا اضطراب دارید. اگر اضطراب شما با علت واضحی مرتبط نیست و به نظر می رسد هرگز هم بهتر نمی شود یا از بین نمی رود، ممکن است لازم باشد در این باره با پزشک صحبت کنید. احساس اضطراب و وحشت که مدت طولانی طول می کشد یا مانع زندگی روزمره شما می شود، ممکن است نشانه هایی از یک اختلال اضطرابی باشد. علائم پارانویا می تواند بسیار شدیدتر باشد.

منبع:

https://www.webmd.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا