اجتماعیروانشناسی

اصل پاولی و ذهن ما

ولفگانگ پاولی برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۴۵ است . او به خاطر کشف قانون جدیدش به نام اصل انحصاری پاولی، که مورد تشویق آلبرت انیشتین هم قرار گرفت معروف است.

پاولی می گوید: هر چیزی در جهان ارتعاش مخصوص به خودش را دارد. همه الکترون ها دارای سه ویژگی هستند؛ به نام های:

  • سطح انرژی
  • چرخش
  • مدار

فیزیک دان ها بر اساس این سه ویژگی عدد کوانتوامی هر الکترون را محاسبه می کنند و به دست می آورند.

پاولی می گوید: هیچ دو الکترونی در جهان هستی دارای عدد کوانتوامی یکسانی نیست. پاولی مثالی می زند و می گوید: سیبی را بر می داریم و از میان میلیارد ها الکترونی که درون آن است فقط یکی را انتخاب می کنیم. فرض کنید نام آن الکترون را بگذاریم “اریک”. عدد کوانتوامی اریک عددی بسیار بسیار طولانی است. اما برای این که کارمان را اینجا ساده کنیم فرض کنید آن عدد بزرگ 23 باشد.

پاولی ثابت کرد در هیچ کجای جهان هستی، هیچ سیب یا شیئی دیگری را  پیدا نمی کنید که عدد کوانتوامی آن 23 باشد.

حال اگر دستمالی برداریم و سیب را برق بیندازم از اصطکاک ایجاد شده انرژی حاصل می شود.  این انرژی عدد کوانتوامی اریک را ارتقا داده و به مثلا 26 می رساند. درست در همان لحظه تنها الکترونی که در جهان هستی با عدد کوانتوامی 26 بوده دستخوش تغییر می شود.

جهان ما برای حفظ توازن خود لحظه به لحظه آرایش خود را تغییر می دهد. پاولی با اثبات این موضوع جایزه نوبل فیزیک گرفت. او گفت: اگر هر الکترونی دارای ارتعاش منحصر به فرد خود باشد،  پس هر شیئی در جهان دارای ارتعاش مخصوص به خود است.

نتیجه گیری

وقتی یک سیب با یک اصطکاک کوچک تغییر پیدا می کند. بنابراین وقتی که من فرزندم را در آغوش می گیرم و می بوسم.  یا وقتی که همسرم را می بخشم و یا وقتی که به همسایه ام ناسزا می گویم. یا وقتی که دست خودم را خارش می دهم، در واقع دارم دستور زنجیره ای از تغییرات را به جهان هستی می دهم.

هر اندیشه ای که از ذهن ما می گذرد الکترون هایی را در گستره جهان هستی به ارتعاش در می آورد و دستخوش تغییر می کند.  اندیشه فقط بر ماده تاثیر نمی گذارد بلکه اندیشه خود ماده است.

غم و غصه مرا غمگین می کند و این بزرگ ترین اشتباهی است که در من اتفاق می افتد. چون غم و اندوه باید مرا هشیارتر کند چون وقتی زخمی می شویم آگاه تر می شویم.

اندوه نباید بیچارگی را بیشتر کند. بنابراین رنج را تحمل نکنید، بلکه آن را دریابید چون رنج کشیدن فرصتی است برای هوشیارتر شدن. این فلسفه بودا است.

کلام آخر

اگر به جای محبتی که به کسی کرده اید از او بی مهری دیدید ناامید از محبت کردن نشوید.  برگشت آن را از فرد دیگری در یک رابطه دیگر و در یک موضوع دیگر خواهید ديد.

به خاطر همین می گویند علم بر آموزه های فلاسفه مهر تأیید می زند. چون فلاسفه همیشه معتقدند همه چیز در جهان هستی به هم مرتبط است.  تمام انرژی هایی که از شما ساطع می شود به شما باز می گردد.

مثبت باشید تا مثبت باز پس گیرید. این مطلب را جدی بگیریم و از کنارش به راحتی نگذریم. در گستره ی کیهان هیچ اتفاقی بی دلیل و بی حکمت نیست. قوانین را بشناسیم و بر اساس قانون عمل کنیم.

آن وقت جهان درون و بیرونمان به بهشتی وصف ناشدنی بدل خواهدشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا