زبان و ادبیاتفرهنگ و هنر

اصول اساسی نوشتن کتاب

هرکسی که چیزی برای گفتن داشته باشد یا بخاطر لذت بردن خود و یا انتشار برای دیدن سایرین می تواند کتاب بنویسد . اگر فردی تمایل به نوشتن کتاب پر فروش دارد باید بر اصول نوشتن کتاب مسلط باشد. شروع کار اغلب سخت ترین قسمت است ، بنابراین یک فضای کاری مناسب ترتیب دهید ، یک برنامه نوشتن منظم داشته باشید و پر انگیزه به نوشتن هر روزه ادامه دهید. تمرکز خود را بر توسعه یک “ایده بزرگ” داشته باشید که روایت شما را جلو ببرد ، همچنین حداقل یک شخصیت فراموش نشدنی و برخوردهای واقع بینانه داشته باشید. پس از نوشتن و تجدیدنظر در نسخه خطی ، گزینه های انتشار خود را در نظر بگیرید تا آن را به دست خوانندگان برسانید.

1- متمرکز و سازنده باشید

الف- روشن کنید که چرا کتاب می نویسید

قبل از شروع به نوشتن ، یا تایپ کردن ، یا حتی در مورد کتاب خود زیاد فکر کردن ، در مورد دلایل خود برای نوشتن کتاب با خودتان صادق باشید. آیا آرزو می کنید ثروتمند و مشهور شوید؟ آیا برای پیشرفت شغل تان یک ضرورت است؟ آیا شما خواب نام خود را بر روی جلد کتاب می بینید؟ آیا شما یک داستان عالی دارید که می خواهید با جهان به اشتراک بگذارید؟  

 • نوشتن کتاب هم یک حرفه است و هم یک سرگرمی – یعنی کار و علاقه. دریابید که چرا نیاز به نوشتن کتاب دارید ، و چرا می خواهید بنویسید.
 • هدف یا اهداف خود را به عنوان انگیزه حفظ کنید. فقط به یاد داشته باشید که واقع بین باشید. شما احتمالاً با اولین کتاب خود ، مانند خانم رولینگ نویسنده هری پاتر نخواهید شد.

ب- یک فضای کاری مهیا کنید که برای تان مفید باشد

 یک فضای کاری ایده آل و از پیش مشخص شده برای تمام نویسنده ها وجود ندارد. بعضی ها یک میز آرام را در یک اتاق مجزا ترجیح می دهند ، در حالی که بعضی از افراد در میان شلوغی یک کافی شاپ بهترین کار را می کنند. بیشتر نویسندگان گرایش دارند با حداقل مزاحمت و دسترسی آسان به مطالبی که ممکن است لازم داشته باشند ، به بهترین وجه کار کنند.

 • شاید رفتن از یک کافی شاپ به یک نیمکت در کتابخانه ممکن است برای شما مفید باشد ،ولی  یک فضای کاری اختصاصی را تهیه کنید که همیشه و فقط از آن برای نوشتن استفاده نمایید.
 • فضای نوشتن خود را بگونه ای آماده کنید تا منابع یا نیازمندیهایی را که لازم دارید در دسترس داشته باشید. به این ترتیب ، شما با گشتن به دنبال یک قلم ، کارتریج پرینتر و یا اصطلاح نامه تمرکز خود را از دست نخواهید داد.
 • یک صندلی محکم و راحت انتخاب کنید – اگر کمرتان درد کند ، تمرکز خود را به آسانی از دست می دهید.

ج- برنامه نوشتن را در لیست کارهای روزمره خود قرار دهید

به راحتی می توان گفت که نوشتن توسط جهش هایی الهام بخش رخ می دهد ، بنابراین شما فقط باید آماده باشید که وقتی جرقه خلاقیت به شما ضربه می زند همه چیز را بنویسید. با این حال ، این یک روش عالی برای انجام هرگونه نوشتن نیست. درعوض ، سعی کنید زمان نوشتن را به طور اختصاصی در برنامه روزانه خود داشته باشید.

 • یک نویسنده متوسط کتاب احتمالاً باید به دنبال این باشد که حداقل 30 دقیقه تا 2 ساعت برای نوشتن ، حداقل 5 روز در هفته – و بطور ایده آل هر روز وقت بگذارد.
 • زمانی که بیشترین هوشیاری و کارایی را دارید به نوشتن اختصاص دهید – مثلاً هر روز بین ساعت 10 تا 11:30 صبح.
 • برنامه ریزی زمان نوشتن احتمالا به معنای خروج برنامه های دیگر از زندگی شما می باشد. تا هنگامیکه چیزهای بسیار ارزشمند را از برنامه روزانه خود حذف نکرده اید، در حال معامله ای خوب هستید.

د- اهداف روزانه و هفتگی تعیین کنید

 به جای امید به تولید 10 صفحه در هنگام خلاقیت های تصادفی ، سعی کنید هدف خود را برای نوشتن 1 صفحه در هر روز تنظیم کنید. هدف نوشتن کتاب خود را بر اساس سرعت نوشتن و مهلت معین تنظیم کنید و سعی کنید تغییر مداوم در اهداف نداشته باشید.

 • به عنوان مثال ، اگر مهلت 1 ساله را برای نوشتن اولین پیش نویس کامل رمان 100000 کلمه ای اختصاص داده اید ، باید هر روز حدود 300 کلمه (حدود 1 صفحه تایپ شده) بنویسید.
 • یا اگر مجبور به تهیه پیش نویس پایان نامه دکتری هستید که در مدت زمان 1 سال حدود 350 صفحه است ، به همین ترتیب باید روزانه 1 صفحه بنویسید.

ه- بدون نگرانی در مورد ویرایش بنویسید

 این یکی دیگر از مؤلفه های اصلی نوشتن در یک برنامه مشخص است – فقط روی نوشتن چیزی در حال حاضر تمرکز کنید ، و بدون توجه به این که آیا این یک چیز خوب است یا چگونه بعداً باید اصلاح شود. برای به پایان رساندن یک کتاب ، با این جمله زندگی کنید ، “نوشتن سریع و ویرایش آهسته”.

 • تقریباً همیشه حداقل به همان اندازه که در ابتدا برای نوشتن آن کتاب وقت گذاشته اید، صرف ویرایش کتاب کنید ، بنابراین درباره ویرایش نگران باشید. فقط کافی است بنویسید و بعدا ویرایش کنید.
 • اگر اصرار به ویرایش همزمان دارید ، در پایان هر جلسه نوشتن ، زمان خاص و کمی را برای ویرایش اختصاص دهید. به عنوان مثال ، شما ممکن است از 15 دقیقه آخر وقت نوشتن 90 دقیقه ای روزانه خود برای انجام برخی از ویرایش های ساده کارهای آن روز استفاده کنید.

و- بازخورد را زود و دائم دریافت کنید

منتظر نباشید تا پیش نویس کامل کتاب را تمام کنید و سپس آن به کسی نشان دهید. به کسی که به آن اعتماد دارید اجازه دهید نگاهی به هر فصل بیندازد و در درجه اول بازخورد کلی ارائه دهد – یعنی نظرات عمومی در مورد وضوح و کیفیت کار ، نه اینکه ویرایش سبک و دستور زبان.

 • بسته به شرایط شما ، ممکن است با یک ویراستار مشغول به کار باشید ، اعضای کمیته ای داشته باشید که می توانید پیش نویس های فصل را به آنها تحویل دهید ، یا گروهی از نویسندگان دیگر را دارید که کارهایشان را در پیش می گیرند و جلو می روند. از طرف دیگر ، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود که زیاد می خواند و نظرش برای شما بسیار ارزشمند است
 • نشان دهید .
 • قبل از انتشار کتاب ، دورهای مختلف بازخورد و تجدید نظر را طی خواهید کرد. ناامید نشوید – این بخشی از روند نوشتن بهترین کتابی است که می توانید!

2- ایجاد یک داستان عالی

الف- با یک ایده بزرگ و فریبنده شروع کنید

البته گفتن آن از عمل کردن ساده تر است ، اما نوشتن کتاب خوب ضروری است. خواه نوشتن کتاب داستان یا غیر داستانی باشد ، به مفهومی نیاز دارید که جذابیت شما را در طی مراحل طولانی نگارش و ویرایش حفظ کند ، و همچنین خوانندگان شما را مجذوب خود کند.

 • ابتدا با “تصویر بزرگ” شروع کنید و بعداً نگران پر کردن جزئیات دقیقتر باشید.
 • مضامین طوفان فکری ، سناریوها یا ایده هایی که فریبنده هستند. آنها را بنویسید ، مدتی راجع به آنها فکر کنید ، و بفهمید که به کدام یک بیشتر علاقه مندید.
 • به عنوان مثال: “اگر مردی به سرزمینی می رفت که مردم کوچک بودند و او غول پیکر بود ، و سپس به سرزمینی دیگر که مردم غول بودند و او کوچک بود؟”

ب- بر روی ایده بزرگ خود برای ایجاد تجربه تحقیق کنید

 اگر شما در حال نوشتن یک کتاب غیرداستانی هستید ، بدیهی است که باید موضوع خود را به طور عمیق تحقیق کنید تا به طور مؤثر در مورد آن بنویسید. هرچند ، حتی آثار داستانی نیز باید بر روی درجاتی از واقعیت پایه گذاری شوند.

 • به عنوان مثال ، یک ماجراجویی علمی تخیلی در فضا ، مؤثرتر خواهد بود اگر فناوری حداقل یک درجه کوچکی از واقعیت داشته باشد
 • یا ، اگر شما در حال نوشتن یک درام جنایی هستید ، ممکن است تحقیق کنید که پلیس به طور معمول چگونه جنایاتی را از نوع مورد نظر بررسی می کند.

ج- ایده بزرگ خود را به قسمت های قابل کنترل بشکنید.

 اگر تمرکز شما هر روز برای نوشتن درباره جنگ داخلی آمریکا یا وقایع خارق العاده در ” داخل زمین ” است ، ممکن است شما از حجم بی حد و حصر این کار فلج شوید. در عوض ، مفهوم بزرگتر خود را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید که بتوانید آنها را کنترل و مدیریت نمایید.

 • به عنوان مثال ، به جای اینكه از خواب بیدار شوم كه “باید در مورد جنگ داخلی بنویسم” ، ممکن است به خودتان بگویید ، “امروز می خواهم در مورد استراتژی نظامی ژنرال گرانت بنویسم.”
 • این “قطعات قابل کنترل” ممکن است در فصلهای آخر کتاب شما باشند ، اما لزوماً اینگونه نیست.

د- حداقل یک شخصیت فراموش نشدنی ایجاد کنید

 این یکی دیگر از بخش های “گفتن آسانتر از انجام دادن ” نوشتن یک کتاب عالی است. سعی کنید یک یا چند کاراکتر پیچیده و مرموز داشته باشید ، نه یک “قهرمان” یا “شرور”.

 • در مورد برخی از شخصیت های مورد علاقه خود از کتابهایی که دوست دارید فکر کنید. برخی از ویژگی های شخصیت آنها را بنویسید و از این ها برای ساخت شخصیت های منحصر به فرد خود استفاده کنید.
 • اگر شما در حال نوشتن داستان می باشید ، به پیچیدگی ها و خصوصیات کاملاً انسانی از چهره های واقعی که در مورد آنها می نویسید ، عمیق شوید. آنها را برای خوانندگان خود زنده کنید.

ه- بر تعارض و تنش در روایت خود تأکید کنید

 در اوایل کتاب ، چالش ها و موانع را معرفی کنید و شخصیت های خود را از طریق مبارزات ، پیروزی ها و شکست ها هدایت کنید. درگیری و تنش می تواند هم بیرونی باشد (مثل یک دشمن حیله گر) و هم داخلی (شیاطین درونی شخصیت اصلی شما به دلیل تراژدی گذشته). کنار گذاشتن کتاب را برای خوانندگان خود مشکل سازید.

 • درگیری اصلی – برای مثال وسواس کاپیتان آهاب با نهنگ سفید در موبی دیک – می تواند یک نقطه ورود برای طیف دیگری از درگیری های خارجی و داخلی باشد.
 • تضادها و تنش در آثار غیرداستانی را پایین نیاورید – آنها به واقعی کردن نوشتار شما کمک می کنند.

و- اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که در داستان می آورید باعث جلو بردن داستان می شود

 این نکته هنگام نوشتن اولین پیش نویس مفید است ، اما هنگام ویرایش کتاب ضروری است. اطمینان حاصل کنید که هر فصل ، هر صفحه ، هر جمله و حتی هر کلمه ای در پیشبرد داستان شما به کار می رود. اگر اینطور نیست ، به دنبال راه هایی برای تجدید نظر یا ساده سازی نوشتار خود باشید.

 • هدف شما این است که هیچگاه دلیلی برای دست دادن علاقه به خوانندگان خود ندهید. آنها را درگیر نگه دارید تا صفحات را با ولع ورق بزنند
 • این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از جملات طولانی ، نوشتار توصیفی یا حتی انحراف از خط اصلی داستان استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که این مؤلفه ها روایت بزرگتری را ارائه می دهند.

3- کتاب خود را منتشر کنید

الف- به بازنگری کتاب خود ادامه دهید ، اما بهانه ای برای ارسال نکردن آن نسازید

به عبارت دیگر ، خود را متعهد كنید كه كتاب را ارائه دهید ، و به عنوان بهانه ای دائم از “هنوز كاملاً آماده نیست” استفاده نکنید. تجدید نظر ، پالایش و ویرایش همه چیز، برای یک کتاب خوب ضروری است ، اما در بعضی مواقع باید شهامت انتشار آن را داشته باشید.

 • انتشار کتاب ممکن این حس را بدهد که کنترل خود را بر روی دست نوشته ها پس از کارهای بسیار زیاد بر روی آن از دست داده اید. به خودتان یادآوری کنید که کتاب شما سزاوار دیدن و خواندن است!
 • در صورت لزوم ، مهلتی را به خودتان اجبار كنید: “من قصد دارم تا 15 ژانویه این موضوع را به ناشران ارسال كنم!”

ب- اگر قصد انتشار سنتی را دارید ، یک عامل را به کار بگیرید.

می توانید نسخه خطی خود را به ناشران ارسال کنید ، اما با همکاری با یک عامل ، شانس موفقیت خود را افزایش می دهید. آنها تجربه دارند و ناشران مختلف را می شناسند تا ناشر مناسب را پیدا کنند.

 • عامل ها را ارزیابی کنید و به دنبال بهترین گزینه برای خودتان و کتاب تان باشید. اگر نویسنده ای را می شناسید ، از آنها راهنمایی در مورد عامل ها بخواهید.
 • به طور معمول ، گزیده ها یا حتی کل نسخه خود را به یک عامل ارسال می کنید ، و آنها تصمیم می گیرند که آیا شما را به عنوان مشتری قبول کنند یا نه. اطمینان حاصل کنید که قبل از فرستادن کتاب تان در مورد دستورالعمل های ارسال آنها توجیه هستید.

ج- اگر مسیر سنتی ایده آل نیست ، به گزینه های خود نشر مراجعه کنید

اگر کتاب شما به دلیل موضوع آن از مخاطب هدف کمی برخوردار است ، ممکن است یافتن ناشر برای انتشار آن دشوار باشد. این به ویژه در مورد نویسنده جدید صادق است. خوشبختانه ، وقتی می خواهید خودتان کتاب منتشر کنید گزینه هایی دارید.

 • شما می توانید کتاب را خودتان منتشر کنید که ممکن است در هزینه شما صرفه جویی کند اما زمان زیادی را می برد. شما مسئولیت همه چیز را از اخذ حق چاپ تا طراحی جلد گرفته تا چاپ صفحه های کتاب بر عهده خواهید داشت.
 • می توانید از طریق شرکت های خود نشر کار کنید ، اما غالباً هزینه بیشتری برای انتشار کتاب خود در مقایسه با آنچه که خواهید فروخت، پرداخت می کنید.
 • –           چاپ یک کتاب الکترونیکی ممکن است یک گزینه مناسب باشد ، زیرا هزینه های چاپ پایین است و کتاب شما بلافاصله در دسترس مخاطبان گسترده قرار می گیرد. قبل از انتخاب صحیح ، ناشران مختلف کتاب الکترونیکی را با دقت ارزیابی کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com

همچنین بخوانید:

معرفی بهترین کتاب مدیریت سال 2020

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا