صنعتعلوم و تکنولوژی

انقلاب صنعتی پنجم چیست

اکثر شرکت ها هنوز در تلاشند تا معنی و مفهوم انقلاب صنعتی چهارم را درک کنند ، اما در همین زمان در مورد انقلاب صنعتی بعدی صحبت به میان آمده است: انقلاب صنعتی پنجم

معنی انقلاب صنعتی پنجم چیست ؟

پیشرفت های بی سابقه و همزمان در هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML) ، روباتیک ، اینترنت اشیاء (IoT) ، وسایل نقلیه خودکار ، چاپ سه بعدی ، واقعیت مجازی و افزودنی ، پوشیدنی ها ، ساخت مواد افزودنی ، فناوری نانو ، بیوتکنولوژی ، ذخیره انرژی و محاسبات کوانتومی مرزهای سنتی را محو و مدلهای جدید تجاری ایجاد کرده است .  Uber ، تسلا ، Airbnb ، Alibaba ، Google تنها تعداد بسیار کمی از مشاغل چند میلیارد دلاری هستند که در 12 سال گذشته ایجاد شده اند.

این انقلاب سیستم های فیزیکی-سایبری به عنوان انقلاب صنعتی چهارم خلاصه می شود و اساساً شیوه زندگی ، کار و ارتباط با یکدیگر را تغییر می دهد. شروع امواج انقلاب صنعتی با قدرت آب و بخار به سال 1850 برمی گردد ، و از انرژی الکتریکی تا الکترونیکی تکامل یافت:

انقلاب صنعتی پنجم

کسب و کارها و انقلاب صنعتی پنجم

رهبران تجارت ها دیگر نمی توانند تنها روی تحولات و روندها در بخشهای خود تمرکز کنند بلکه باید تحولات و اختلالات احتمالی را در کل جهان تأمین کنندگان ، مشتریان و بازارهای جهانی درک کنند.

سرعت سریع تغییر ، نیروی کار ، دولت ها ، قانون گذاران و تنظیم کننده ها را تا حد بی سابقه ای به چالش می کشد. دنیای ادغام شده زندگی و کار ، اصطلاحی که توسط مدیر اجرایی فیس بوک امیلی وایت در سال 2012 ابداع شد ، زندگی ای را توصیف می کند که در آن کار و اوقات فراقت دیگر به طور جداگانه تقسیم نمی شوند ، بلکه یکپارچه با هم مخلوط می شوند.

در عین حال ، این خطر وجود دارد که بخش هایی از جامعه به دلیل تصور اینکه مشاغل با اتوماسیون و تغییر از بین می روند ، یا به دلیل نداشتن مهارت های لازم برای مشاغل تازه ، احساس ناخشنودی کنند.

” انقلاب صنعتی پنجم آینده ما است و یک روند در حال ظهور می باشد: تعامل و همکاری بین انسان و ماشین “

آینده با انقلاب صنعتی جدید

حتی با وجودیکه بدانیم که این همزیستی فیلم گونه در آینده واقعیت ندارد ، دست دادن بین یک انسان و یک روبات نمادی از واقعیتی جدید است ، زیرا اتوماسیون ، هوش دستگاهی و حتی روبات ها در پس زمینه کار خواهند کرد و از نیروی کار پشتیبانی می کنند و یا بخش عمده ای از کار تولید و ساخت را بعهده می گیرند.

سیستم های بانکی و سرمایه گذاری بیش از یک دهه است که در حال مذاکره و تعیین قیمت سهم و اخذ تصمیمات مربوط به فروش / خرید در نانو ثانیه و بطور مستقل از هرگونه تعامل انسانی هستند.

موج بعدی انقلاب صنعتی نیاز به تعریف نحوه همکاری و چگونگی تعریف قوانین تعامل بین انسان و ماشین دارد. مانند زمانیکه که هوش مصنوعی تصمیم می گیرد ، شبیه آنچه که در یک مثال جالب توسط گوگل در I / O 2018 بوسیله مدیر عامل گوگل Sundar Pichai ارائه شد ، مشاهده می شود ، جایی که یک دستیار صوتی به منظور ملاقات تماس گرفته است و زن پاسخگوی تماس متوجه نشد که او با یک روبات صحبت می کند.

هوش مصنوعی برق جدید

جدیدترین روندها مربوط به فن آوری و سؤالات مربوط به الگوریتم تصمیم گیری مستقل آنها می شود مانند اتومبیل های خودکار و تصمیم گیری در موارد ناگوار که اتفاق غیرقابل اجتناب است. دامنه وسیع است ، هنگامی که دستگاه های فعال خرید صوتی به شما پیشنهاد کالاهای خانگی را می دهند تا مواد غذایی یا کالاهای دیگر را سفارش دهید یا بطور اتوماتیک خودشان سفارش میدهند در حالیکه هنوز سایر ارائه دهندگان خدمات ممکن است به جزئی از این بازار یا به کل آن هیچگونه دسترسی نداشته باشند.

ما در آغاز موج انقلاب صنعتی پنجم هستیم و همانطور که اندرو نگ ، دانشمند ارشد سابق و استاد استاندارد ادبیات تعریف کرد ، ” هوش مصنوعی برق جدید است “.

چشم انداز بعدی

دولت های سراسر جهان و شرکت های پیشرو در زمینه فناوری های پیشرفته باید چارچوبی را برای تعیین قوانین مربوط به هوش دستگاهی تعریف کنند. انسان ها و ماشین ها در آینده با هم تعامل و همکاری بیشتری خواهند کرد. تسهیل فرآیندهای تجاری ، تولید خودکار و زنجیره های تأمین خودکار خیلی زود واقعیت پیدا خواهند کرد. اکنون زمان آن است که در مورد آینده و چگونگی آماده شدن برای آن به بهترین شکل حتی بیشتر از چهار انقلاب صنعتی قبل ، فکر کنیم. ممکن است انسان دیگر نتواند الگوریتم های تعریف شده را کاملاً درک کند ، اما تا زمانی که بتوان تعریف کرد که چه زمانی و چگونه دوشاخه برق را بکشیم ، تسلط انسان بر قوانین وجود دارد.

اینطور فکر نمی کنید؟

منبع:

دکتر مارسل وولمر

همچنین بخوانید:

معرفی بهترین کتاب مدیریت سال 2020

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا