دانستنی های آشپزیدنیای آشپزی

انواع قهوه و آشنایی با تنوع نوشیدنی قهوه

اگر تا به حال به یک کافه یا کافی شاپ رفته اید ، می دانید که منوی نوشیدنی ها اغلب اوقات بسیار متنوع می باشد. انواع نوشیدنی قهوه وجود دارد که مشتریان می توانند انتخاب کنند اما درک تفاوت بین انواع قهوه ممکن است کمی دشوار باشد. در این مطلب محبوب ترین نوشیدنی های قهوه و دستور تهیه انواع قهوه را مورد بررسی قرار داده ایم تا با آنها آشنا شوید و اطلاعات خوبی در مورد انواع نوشیدنی قهوه به دست آورید.

مقایسه روش های درست کردن قهوه

همه انواع قهوه به یک روش یکسان درست نمی شوند. سبک های مختلف درست کردن قهوه می تواند منجر به تغییر در عطر و طعم و غلظت نوشیدنی شود. چند سبک درست کردن قهوه را در زیر مرور می کنیم:

روش چکه ای 

قهوه آسیاب شده درون یک صافی مخصوص ریخته می شود و درون یک دستگاه قهوه ساز اتوماتیک قرار می گیرد. نیروی جاذبه باعث عبور آب از بین قهوه آسیاب شده می شود و در نتیجه یک فنجان قهوه سنتی به وجود می آید.

روش ریزش آب

این روش دم کردن قهوه با ریختن آب جوش به آرامی بر روی قهوه در حالیکه قهوه در یک صافی قرار گرفته است انجام می پذیرد. سپس قهوه درون یک فنجان می ریزد و در نتیجه باعث به دست آمدن یک قهوه غلیط می شود.

روش درست کردن سرد

در این روش قهوه درشت خرد شده درون آب با دمای اتاق قرار می گیرد و برای مدت طولانی اجازه خیسیده شدن به آن داده می شود. این روش باعث تلخی کمتر و همچنان کافئین بیشتر می شود.

روش اسپرسو

برای دستیابی به یک اسپرسو ، آب گرم تحت فشار از میان صافی محتوی دانه های قهوه بو داده شده و خوب آسیاب شده با استفاده از دستگاه کاپوچینو ساز یا اسپرسو ساز عبور داده می شود. فشار آب باعث تولید یک قهوه بسیار غلیظ می شود. این روشی است که غالبا برای تولید پایه نوشیدنی های قهوه استفاده می شود.

روش ریسترتو

با روشی مشابه اسپرسو تولید می شود ، آب تحت فشار از میان قهوه ها عبور می کند. با این حال ، از نصف حجم آب در مقایسه با اسپرسو استفاده می کند. سیکل درست کردن کوتاه تر است، و باعث غلظت بیشتر و تیره تر شدن نسبت به اسپرسو می شود.

انواع نوشیدنی های مختلف قهوه

بیشتر نوشیدنی های قهوه از سه ماده معمول تشکیل شده است: اسپرسو ، شیر بخار زده شده و کف. با توجه به ترجیحات خاص مشتریان افزودنی های مشخصی نیز می تواند اضافه شود. موارد زیر فقط برخی از نوشیدنی های قهوه است . لبته لازم به ذکر است که نسبت های این نوشیدنی ها ممکن است از یک کافی شاپ تا کافی شاپ دیگر متفاوت باشد.

اسپرسو

اسپرسو ، همچنین به عنوان سیاه کوچک معروف است ، که تقریباً یک اونس قهوه بسیار غلیظ است. اگرچه ظاهرا ساده است ، اما تسلط بر آن دشوار است.

نسبت: 1 شات اسپرسو

ظرف: فنجان اسپرسو 2-4 اونسی

اسپرسو دابل

اسپرسو دابل همچنین به عنوان دوپیو نیز شناخته می شود که این یک کلمه ایتالیایی برای double است. این نوشیدنی بسیار غلیظ و قوی است.

نسبت: 2 شات اسپرسو

ظرف : فنجان Demitasse 3-4 اونسی

قهوه چشم قرمز یا Red Eye

هدف قهوه چشم قرمز این است که کافئین اضافی را به یک فنجان قهوه استاندارد اضافه کند.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 6 اونس قهوه درست شده به روش چکه ای

ظرف: لیوان قهوه 8 اونسی

قهوه چشم سیاه یا Black Eye

چشم سیاه فقط نسخه دابل چشم قرمز است و از نظر کافئین بسیار غنی است.

نسبت: 2 شات اسپرسو + 6 اونس قهوه درست شده به روش چکه ای

ظرف: لیوان قهوه 8-10 اونسی

امریکانو

قهوه امریکانو نوشیدنی محبوب صبحانه است و تصور می شود که منشاء آن در طول جنگ جهانی دوم باشد. سربازان احتمالا آب بیشتری به قهوه خود اضافه می کردند تا سهم خود را هر چه بیشتر افزایش دهند. آب اسپرسو را رقیق می کند و در عین حال سطح بالای کافئین را حفظ می کند.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 3 اونس آب داغ

ظرف: لیوان شیشه ای قهوه 5-6 اونسی

قهوه سیاه بلند یا Long Black

قهوه سیاه بلند نوشیدنی قهوه مشابه امریکانو است ، اما از نیوزلند و استرالیا سرچشمه گرفته است. به طور کلی نسبت به یک امریکانو خامه بیشتری دارد.

نسبت: 2 شات اسپرسو + 3 اونس آب داغ

ظرف: لیوان شیشه ای قهوه 6-8 اونسی

قهوه ماکیاتو

کلمه “macchiato” به معنی مارک یا لکه است. این اشاره به علامتی دارد که شیر بخار زده شده وقتی درون نوشیدنی ریخته می شود روی سطح اسپرسو باقی می گذارد. شربت های طعم دهنده نیز اغلب مطابق ذائقه مشتری به نوشیدنی اضافه می شوند.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 1 تا 2 قاشق چایخوری شیر بخار زده شده

ظرف: فنجان شیشه ای اسپرسو  3 اونسی

قهوه ماکیاتو بلند

 غالباً با یک ماکیاتو معمولی اشتباه گرفته می شود ، ماکیاتو بلند یک نسخه بلندتر است و معمولاً با لایه های مجزا قهوه و شیر بخار زده شده قابل شناسایی است.

نسبت: 2 شات اسپرسو + 2 تا 4 قاشق چایخوری شیر بخار زده شده

ظرف: راک شیشه ای 5 اونسی

کورتادو

کورتادو با انجام یک مرحله اضافی روی ماکیاتو با بالانس نمودن اسپرسو با شیر گرم به منظور کاهش اسیدیته ایجاد می شود.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 1 اونس شیر گرم + 1 سانتیمتر کف

ظرف: راک شیشه ای 5 اونسی

قهوه برو یا Breve

قهوه برو یک اسپرسو با پایه شیر است که از مخلوط خامه و شیر بخار زده شده بجای شیر بهره می برد.

نسبت: 1 شات اسپرسو-  3 اونس نصف نصف شیر و خامه بخار زده شده – یک سانتیمتر کف

ظرف: فنجان کوچک 5-7 اونسی

کاپوچینو

این نوشیدنی قهوه خامه ای، معمولاً در وعده صبحانه در ایتالیا مصرف می شود و در ایالات متحده نیز مورد علاقه است. معمولاً به دلیل داشتن لایه ای ضخیم کف و طعم های اضافی که می توان به آن اضافه کرد ، با احساس لذت و رضایت بخشی همراه است.

نسبت: 1-2 شات اسپرسو + 2 اونس شیر بخار زده شده + 2 اونس شیر کف دار + پاشیدن پودر شکلات (اختیاری)

ظرف: لیوان کاپوچینو 6-8 اونسی

فلت وایت Flat White

فلت وایت از نیوزیلند و استرالیا سرچشمه می گیرد و بسیار شبیه کاپوچینو است اما فاقد لایه فوم و پودر شکلات است. برای حفظ نوشیدنی خامه ای به جای کف دار ، از شیر بخار زده شده از ته ظرف به جای از بالا استفاده می شود.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 4 اونس شیر بخار زده شده

فنجان: لیوان بلند شیشه ای 6 اونسی

کافه لاته

کافه لاته به عنوان نوشیدنی قهوه مقدماتی در نظر گرفته می شوند زیرا اسیدیته و تلخی قهوه با مقدار شیر موجود در نوشیدنی کاهش می یابد. شربت های طعم دهنده اغلب برای کسانی که از نوشیدنی های شیرین تر لذت می برند ، به لاته اضافه می شوند.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 8-10 اونس شیر بخار زده شده + 1 سانتی متر کف

ظرف: شیشه مخصوص اختلاط 14 اونسی

موکا

موکا مانند مخلوط  قهوه و شکلات داغ می باشد. پودر شکلات یا شربت به آن عطر و طعم غنی و خامه ای می بخشد و میزان اسیدیته اسپرسو را کاهش می دهد.

نسبت: 1 شات اسپرسو + 1-2 اونس شربت شکلات / پودر + 1-3 اونس شیر بخار زده شده + 2-3 سانتی متر کف یا خامه فرم گرفته

ظرف: لیوان قهوه ایرلندی 6-8 اونسی

وینا یا Vienna

چندین نوع وینا وجود دارد ، اما یکی از رایج ترین آنها با دو ماده تشکیل شده است: اسپرسو و کرم فرم گرفته. کرم فرم گرفته جای شیر و شکر را می گیرد تا بافت خامه ای فراهم شود.

نسبت: 1-2 شات اسپرسو + 2 اونس خامه فرم گرفته

ظرف: لیوان اسپرسو 4-5 اونسی

آفوگاتو

Affogatos بیشتر بعنوان یک قهوه دسر است تا یک نوشیدنی ای که در یک کافه پیدا کنید. آفوگاتو با ریختن یک شات اسپرسو روی یک اسکوپ بستنی وانیلی ساخته می شوند تا یک دسر بعد از غذا درست کند.

نسبت: 1-2 شات اسپرسو + 1 اسکوپ بستنی وانیلی

ظرف: ظرف دسر 5-7 اونس

Cafe au Lait

کافه au lait معمولاً به جای شات اسپرسو با قهوه پرس فرانسوی ساخته می شود تا طعم های مختلف موجود در قهوه را بیرون بیاورد. سپس به جای شیر بخار زده شده با شیر داغ همراه می شود و با نسبت 50/50 ریخته می شود.

نسبت: 5 اونس قهوه پرس فرانسوی + 5 اونس شیر داغ

ظرف: لیوان قهوه 12 اونسی

قهوه سرد

قهوه های سرد در تابستان در ایالات متحده بسیار محبوب می شوند. دستور العمل های متفاوتی وجود دارد، در بعضی از مناطق شیر با آب جایگزین می شود. غالباً بنا بر ترجیح مشتری ، شربت های طعم دهنده مختلفی اضافه می شوند.

نسبت: 2 اونس قهوه تولید شده به روش چکه ای یا اسپرسو + 4 اونس یخ + 4-6 اونس شیر یا آب + شربت طعم دهنده برای طعم دادن

ظرف: شیشه مخصوص اختلاط 14 اونسی

این اطلاعات مفید در مورد انواع قهوه می تواند شما را در انتخاب قهوه مناسب در کافی شاپها کمک کند و یا متناسب با ذائقه خود یکی از انواع قهوه توضیح داده شده را انتخاب و در خانه تهیه نمایید.

جمع آوری شده توسط بخش آشپزی سایت چند نقطه

منبع:

https://www.webstaurantstore.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن