اجتماعیحقوقی

انواع مهاجرت به آمریکا چیست

برای درک قوانین و سیاست های اساسی انواع مهاجرت به آمریکا ، لازم نیست حتما وکیل باشید. همانطور که در زیر توضیح داده شده است ، چهار دسته وجود دارد که افراد در ایالات متحده آمریکا، در آن دسته ها قرار می گیرند. از آنجا که یک محکومیت کیفری می تواند روند مهاجرت به آمریکا شما را پیچیده کند ، دسته بندی برخی جرایم نیز در این مقاله توضیح داده شده است. استفاده از این مفاهیم می تواند تفاوت هر نوع مهاجرت به آمریکا را روشن کند.

برای شروع ، اجازه دهید چهار نوع وضعیت مهاجرتی موجود را بررسی کنیم: شهروندی ، سکونت ، غیر مهاجر و بدون مستندات. خصوصیات هر وضعیت در زیر توضیح داده شده است.

شهروندی آمریکا

اینها افرادی هستند كه یا در آمریكا متولد شده اند یا پس از سه یا پنج سال به عنوان اقامت دائم “پذیرفته” شده اند. این شهروندان هرگز نمی توانند اخراج شوند ، مگر اینکه تابعیت از طریق کلاهبرداری به دست آمده باشد. شما می توانید به صورت قانونی کار کنید و از مزایای عمومی که واجد شرایط آن هستید ، بهره مند شوید. علاوه بر این ، می توانید برای وضعیت قانونی همسر ، فرزند ، والدین یا خواهر و برادر خود درخواست کنید.

ساکنان دائم یا مشروط

الف) ساکنان دائم قانونی (LPR ) کسانی هستند که “کارت سبز” دارند. دارنده کارت سبز یا اقامت دائم قانونی ، شخصی است که به وی اجازه زندگی و کار در ایالات متحده را بطور دائم داده اند. به عنوان اثبات این وضعیت ، به شما کارت اقامت دائم اعطا می شود ، که معمولاً به آن کارت سبز گفته می شود. شما می توانید با چندین روش مختلف دارای اقامت دائم شده باشید. بیشتر افراد توسط یک عضو خانواده یا کارفرما در ایالات متحده حمایت می شوند سایر افراد ممکن است از طریق پناهندگی یا سایر برنامه های بشردوستانه مقیم دائم شده باشند. در بعضی موارد ، مانند وقتی همسر شما نمی تواند برای شما پرونده ارائه دهد ، ممکن است واجد شرایط برای خودتان باشید.

ب) ساکنان مشروط کسانی هستند که کمتر از دو سال قبل از دریافت کارت سبز خود ازدواج کرده اند. این نوع اقامت همچنین مستلزم آن است که شما و همسرتان به طور مشترک پرونده تشکیل دهید تا شرط ظرف دو سال پس از دریافت کارت سبز خود را حذف نمایید یا کارت خاتمه خواهد یافت و شما با اخراج مواجه می شوید.

تبدیل نوع اقامت

برای تبدیل وضعیت مشروط خود به وضعیت دائمی ، باید درخواستی را برای حذف شرایط اقامت (فرم I-751  )، همراه با مدارك و شواهد و هزینه های مربوطه ، تا 90 روز قبل از انقضاء وضعیت اقامت مشروط خود ارائه كنید. اگر قبل از محدودیت 90 روزه درخواست کنید ، درخواست به شما بازگردانده می شود. اگر قبل از دو سال ثبت نام نکنید ، کارت و وضعیت اقامت مشروط شما منقضی می شود و شما ممکن است اخراج شوید. برای ارائه درخواست خود یک فرصت سه ماهه دارید. برای واجد شرایط بودن ، باید به موقع ، درخواست ، هزینه تشکیل پرونده و هرگونه شواهد پشتیبانی را ارسال کنید.

هر دو نوع ساکنین، اجازه زندگی و کار دائم در ایالات متحده را دارند مگر اینکه مقصر جرم جدی یا برخی دیگر از موارد نقض مهاجرت باشند. اگر مقیم باشید ، می توانید برای همسرتان یا فرزند خود درخواست دادرسی کنید.

به طور کلی ، اگر شما به مدت 5 سال اقامت دائم قانونی داشته باشید ، می توانید برای تبدیل شدن به یک شهروند آمریکایی طبیعی اقدام کنید. اما اگر براساس ازدواج با یک شهروند آمریکایی کارت سبز دریافت کرده باشید ، می توانید پس از سه سال اقدام به درخواست کنید. فقط به این دلیل که کارت سبز دریافت کرده اید ، به این معنی نیست که شما به طور خودکار شهروند می شوید. شما باید نشان دهید که شایسته آن هستید. اگر به هر دلیلی بازداشت شده اید ، اگر بدهی مالیاتی دارید یا نتوانسته اید به حمایت مالی از کودک خود بپردازید ، باید قبل از تشکیل پرونده ، با یک وکیل مهاجرت صحبت کنید.

غیر مهاجران

افرادی که در این گروه قرار می گیرند از نظر قانونی در کشور هستند اما فقط به صورت موقت. مثالها عبارتند از:

  • دانشجویان (ویزای F-1 )
  • بازدید کنندگان تجاری یا گردشگران (ویزاهای B1 / B2 )
  • –           نامزد (ویزای K-1 )
  • اشخاصی که وضعیت موقت دارند

به طور کلی ، گیرندگان این ویزاها قصد مهاجرت ندارند. اگر درخواست تقلبی باشد یا شما اقامت بیش از مدت ویزا داشته باشید یا شرایط دیگری را نقض کنید ، وضعیت حقوقی شما به غیر مستند تغییر خواهد کرد.  با این وجود ، درصد بالایی از مهاجران غیر مستند مدارک روادید قانونی دریافت کرده اند .

غیر مستند

افرادی که بدون اجازه و یا به طور غیرقانونی در کشور هستند ، غیر مستند خوانده می شوند. این بدان معناست که آنها اجازه زندگی در ایالات متحده را ندارند. آنها مجاز به کار نیستند و به مزایای عمومی مانند مراقبت های بهداشتی یا مجوز رانندگی دسترسی ندارند.

هر شخصی که غیر مستند باشد ، خطر اخراج یا اقدام به شروع فرآیند اخراج را در هر زمان  دارد. این یک وضعیت زندگی بسیار استرس زا و ناپایدار ایجاد می کند.

دو روش وجود دارد که افراد غیر مستند می شوند. اولین مورد ، اقامت طولانی تر از ویزای موقت و دوم ورود به ایالات متحده بدون عبور از مرز قانونی است.

منبع

https://www.lawfirms.com

همچنین بخوانید: کنوانسیون حقوق دریا

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن