دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

انواع پارچه و روش تمیز کردن پارچه ها

نگهداری پارچه های مختلف

ما هر روزه از انواع پارچه در البسه خود استفاده می کنیم ، اما احتمالا نمی دانیم آنها از چه جنسی هستند و یا چگونه باید از این پارچه ها مراقبت کنیم. پارچه های خوب اگر به طور صحیح تمیز و نگهداری نشوند ، هیچ ارزشی ندارند ، و مراقبت نادرست می تواند باعث هدر دادن پول شود.

به هر حال ، پوشاک باید به عنوان یک سرمایه در نظر گرفته شود. مراقبت مناسب از انواع پارچه می تواند آنها را در بهترین وضعیت خود نگه دارد و عمر آنها را طولانی تر کند. در اینجا انواع پارچه و نحوه مراقبت از آنها توضیح داده شده است:

پارچه پنبه ای

بیشتر پارچه های نخی یا پنبه ای ” از قبل شسته شده ” هستند که باعث دوام بسیار بالای آنها می شود. لباس پنبه ای را می توان با هر نوع ماده شوینده و نیز با ماشین لباسشویی شست. مانند هر پارچه ای، در استفاده از سفید کننده ها باید احتیاط کرد. اگر سفید کننده برای لباس های رنگی مورد نیاز است ، تا حد ممکن از سفید کننده های ایمن برای پاچه های رنگی استفاده کنید.

(پارچه جین که در کت ها و شلوارها استفاده می شود ، نیز در این دسته قرار می گیرد . نخ پنبه ای با نوع خاصی از بافت که تویل نامیده می شود ، پارچه جین را ایجاد می کند)

شستشو با ماشین لباسشویی را با آب سرد یا گرم و با مواد شوینده همه منظوره انجام دهید و خشک کردن را در سایه انجام دهید تا از زرد شدن آن جلوگیری گردد. برای پارچه های پنبه ای سفید ، با استفاده از سفید کننده و آب گرم شستشو انجام شود.

پارچه های مصنوعی (پلی استر ، نایلون ، اسپندکس و غیره)

پارچه های مصنوعی برخلاف پارچه های ظریف تر ، خطر آب رفتن را ندارند و در برابر لکه هایی که بر پایه آب می باشند ، مقاوم اند. با این حال ، اصطکاک باعث تولید الکتریسیته ساکن در آنها می شود.

پلی استر که به عنوان ” الیاف شگفت انگیز” قرن بیستم به حساب می آید ، باعث دوام لباس ها در برابر شستشو و راحتی شسته شدن لباس های رنگی می شود. بیشتر پارچه های پلی استری را می توان با آب گرم شست ، اما حتماً با حرارت کم اتو کنید تا از ذوب شدن الیاف جلوگیری شود.

یکی دیگر از الیاف مصنوعی که امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد اسپندکس است ، الیاف الاستیکی که به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت در برابر ساییدگی و اصطکاک در اکثر لباس های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. حتماً هنگام شستن پارچه های اسپندکس استفاده از سفید کننده و آب گرم خودداری شود.

پارچه ریون

Rayon پارچه ای است که از خمیر چوب ساخته شده است و با مواد شیمیایی فرآوری می گردد و همین امر آن را به یک پارچه نیمه حساس تبدیل می کند.

در حالی که این پارچه خنک و راحت است ، این اشکال را دارد که ممکن است حالت خود را از دست بدهد ، و همچنین هنگام شستشو شل شده و یا آب برود.

اگر خشک شویی را مد نظر ندارید ، شستن با دست در آب سرد با مواد شوینده ملایم را در نظر بگیرید. با هوا خشک نمایید و اتو زدن را هنگامی که هنوز مرطوب است انجام دهید.

پارچه لینن یا کتان

این نمونه ای از پارچه طبیعی است ، که از کتان ساخته شده است. پارچه کتان پارچه ای واقعا سبک و راحت است که شما را در هوای گرم خنک نگه می دارد و مانند پنبه قابل شستشو با ماشین لباسشویی است.

پارچه لینن را در آب گرم با سفید کننده بدون کلر تمیز کرده و آویزان کنید تا خشک شود. استفاده از دمای متوسط در خشک کن نیز گزینه مناسبی برای خشک کردن این نوع پارچه است.

پارچه ترمه یا کشمیر

کشمیر یکی از راحت ترین البسه و روسری ها را ارائه می دهد ، زیرا این پارچه از الیاف طبیعی موی بز ساخته شده است.

تا حد ممکن کشمیر را توسط خشک شویی تمیز نمایید. اگر این گزینه مورد نظرتان نیست ، شستشوی دستی با شامپو مخصوص کودک را در نظر بگیرید. اتو کردن یا شستشو با ماشین لباسشویی می تواند کشمیر را خراب کند ، و چلانده شدن آن می تواند بافتش را سست کند.

هرگز روسری ها و البسه کشمیری را آویزان نکنید. درعوض ، آنها را تا کنید تا شکل آنها حفظ شود.

پارچه ابریشم

ابریشم نفیس است ، اما کاملاً ظریف و تمیز کردن آن دشوار است. این فیبر طبیعی یکی از قدیمی ترین پارچه و مواد پوشاک در جهان است و قابل شستشو می باشد.

با این حال ، تمیز کردن ابریشم دشوار است زیرا پارچه های ابریشیمی هنگام شستن ممکن است سفت یا جمع شوند . هنگام شستن ابریشم ، حتماً نکات ذکر شده در برچسب های روی پوشاک را رعایت کنید. تا حد امکان خشک شویی شود. اگر شستشوی دستی گزینه در دسترس است ، از مواد شوینده مخصوص برای پارچه های ظریف استفاده کنید.

برای خشک کردن لباس های ابریشمی ، آنها را در یک حوله بپیچید تا رطوبت آن خارج شود و برای خشک شدن نهایی آویزان کنید. همچنین با اتوی گرم اتو کنید.

پارچه پشمی

پشم طبیعی از خز حیوانات بافته می شود ، که یک عایق طبیعی عالی است و رنگ آمیزی آن با رنگ های مختلف بسیار آسان است.

پارچه های پشمی می توانند هم نرم و لطیف و هم ضخیم باشند و گاهی اوقات هر دو نوع پارچه در لباس خاصی گنجانیده می شود. پارچه های پشمی باید خشک شویی شوند اما بسته به برچسب آنها ممکن است قابل شستشو در آب خنک نیز باشند.

لباس های ساخته شده از پشم وقتی به صورت یک بار در ماه خشک شویی شوند عالی به نظر می رسند. حتماً مواد سطحی آن را با پارچه ای مرطوب پاک کرده و با آویزان کردن روی چوب لباسی اجازه دهید هوا بخورد.

در این مطلب با انواع پارچه و روش تمیز کردن انواع پارچه آشنایی کسب گردید. توجه به نکات ذکر شده بر روی اتیکت هر پارچه و رعایت این نکات برای شستشو و تمیز کردن البسه مهمترین عامل در حفظ و نگهداری پوشاک و پارچه ها است.

منبع:

http://www.laundryfirst.sg

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن