سلامت و تغذیهورزشی

اهمیت استراحت در ورزش

اکثر ورزشکاران از اهمیت استراحت در ورزش با خبر هستند. آنها به خوبی می دانند که برای عملکرد درسطح بالا بسیار مهم می‌باشد. اما بسیاری بیش از حد تمرین می‌کنند و وقتی یک روز را به استراحت می‌پردازند، احساس گناه می‌کنند. بدن در فاصله زمانی بین تمرینات خود را بازسازی و تقویت می‌کند.  تمرین مداوم عملا قوی ترین ورزشکاران را هم ضعیف می‌کند.

روزهای استراحت به دلایل مختلف جهت عملکرد ورزشی حیاتی هستند. برخی از این دلایل فیزیولوژیکی و برخی روان شناختی می‌باشند. استراحت از نظر جسمانی ضروری است تا ماهیچه ها بتوانند مرمت، بازسازی و تقویت شوند.

در ورزشکاران تفریحی، گنجاندن روز‌های استراحت می‌تواند به حفظ تعادلی بهتر بین خانه، کار و اهداف سلامت جسمانی کمک کند. در بدترین حالت، روزهای استراحت در هنگام ورزش و بهبودی بسیار کم،  می‌تواند منجر به سندروم بیش تمرینی، بیماری سختی که بهبودی از آن دشوار است، شود.

در طی استراحت در ورزش چه اتفاقی می‌افتد ؟

 با توجه به اهمیت استراحت در ورزش، گنجاندن زمان بهبودی در هر نوع برنامه تمرینی لازم است.  این زمانی است که بدن با فشار ورزش سازگار می‌شود و اثر واقعی تمرین اتفاق می‌افتد. بهبودی همچنین به بدن اجازه می‌دهد ذخایر انرژی را تجدید و بافت‌های آسیب دیده را ترمیم کند. ورزش یا هر نوع کار جسمی دیگر سبب تغییراتی در بدن نظیر تحلیل بافت عضله و تخلیه ذخایر انرژی ( گلیکوژن عضله ) و نیز از دست رفتن مایع می‌شود. زمان بهبودی، تجدید این ذخایر و مرمت بافت ها را ممکن می‌سازد.

بدون زمان کافی برای مرمت و تجدید، بدن به تحلیل رفتگی بر اثر ورزش شدید ادامه خواهد داد. علایم بیش تمرینی اغلب بر اثر فقدان زمان بهبودی روی می‌دهد. برخی علایم بیش تمرینی شامل احساس کسالت عمومی، فرسودگی، افسردگی، کاهش عملکرد ورزشی و افزایش خطر صدمه دیدن می‌باشد.

انواع بهبودی

بهبودی به دودسته کوتاه و بلند مدت تقسیم می شود .

 به یاد داشته باشید که دو گروه بهبودی وجود دارد. بهبودی فوری (کوتاه مدت) که در یک جلسه تمرینی یا رقابت شدید انجام شده  و بهبودی بلند مدت که لازم است در برنامه تمرینی سالانه گنجانده شود. هر دو بهبودی جهت عملکرد ورزشی بهینه، مهم می‌باشند.

 بهبودی کوتاه مدت، که گاهی اوقات بهبودی فعال هم نامیده می‌شود، در زمان هایی بلافاصله پس از تمرین شدید روی می‌دهد. بهبودی فعال به پرداختن به ورزش با شدت کم، پس از تمرینات در طی مرحله خنک کردن بلافاصله پس از یک تلاش یا تمرین دشوار و هم در طی ایام پس از تمرین اطلاق می‌شود. هر دو نوع بهبودی فعال با فواید عملکرد مرتبط هستند.

 تمرکز عمده دیگر بهبودی بلافاصله پس از ورزش است. تجدید ذخایر انرژی و مایعات از دست رفته در طی ورزش و بهینه سازی سنتز پروتیین (فرایند افزایش میزان پروتیین سلول‌های عضله، جلوگیری از تحلیل ماهیچه و افزایش اندازه عضله) به خوردن غذاهای مناسب پس از ورزش، ارتباط دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا