سلامتسلامت و تغذیه

آیا ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود

ایرباد یک هدفون کوچک بی سیم است که درون گوش قرار می گیرد. ایرفون نوع با سیم آن است. اما آیا ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود؟

به احتمال زیاد تنها چیزی که در مورد ایرباد می دانید این است که به راحتی حمل می شود و صدای خوبی دارد. ایرباد ها تا زمانی که با صدای کم استفاده شوند، دستگاه های کوچک مفیدی هستند.

در جوابی کوتاه به این سوال که ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود باید یک بله مشروط داد. آنها در اصل یک جفت بلندگوی کوچک هستند که داخل گوش خود قرار می دهید و پخش موسیقی با صدای بلند نزدیک به پرده گوش می تواند باعث کاهش شنوایی دائمی شود.

چگونه ایرباد به گوش آسیب می رساند

باور کنید یا نه، ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود و به شنوایی شما آسیب برساند مانند اره برقی و موتورسیکلت. این ممکن است عجیب به نظر برسد زیرا ایرباد بسیار کوچک است، اما آسیب آن زیاد است.

اره برقی و موتورهای موتور سیکلت حدود 100 دسی بل صدا تولید می کنند. این صدای زیاد می تواند در کمتر از نیم ساعت به گوش فرد آسیب برساند. پخش کننده MP3 با صدای بالای آن ( صدای 70%) حدود 85 دسی بل است. بالا بردن صدا و گوش دادن به مدت طولانی می تواند شما را در خطر واقعی کاهش شنوایی دائمی قرار دهد.

کاهش شنوایی از ایرباد و هندزفری نمونه ای از شرایطی است که به آن کم شنوایی ناشی از سر و صدا  (NIHL) می گویند. این نوع کم شنوایی در کودکان و نوجوانان بیشتر به یک مشکل تبدیل شده است.

سر و صدا چگونه باعث کاهش شنوایی می شود؟

گوش از سه قسمت تشکیل شده است که برای پردازش صداها با هم کار می کنند: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. بخشی از گوش داخلی به نام حلزون گوش حاوی سلولهای ریز مو است. این سلول های مویی به ارسال پیام های صوتی به مغز کمک می کنند. اما صدای بلند می تواند به سلول های مو آسیب برساند. وقتی این اتفاق می افتد، حلزون گوش نمی تواند پیام های صوتی را نیز به مغز منتقل کند.

برخلاف آسیب به سایر قسمت های بدن، آسیب گوش داخلی هرگز بهبود نمی یابد. با گذشت زمان، با آسیب بیشتر و بیشتر سلول های مو، شنوایی شما بدتر و بدتر می شود.

چه باید کرد

کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا در استفاده از هدفون  معمولاً مدتی طول می کشد. از آنجا که این امر به تدریج اتفاق می افتد، بسیاری از مردم نمی دانند که مشکلی دارند تا زمانی که دیگر دیر شده است.

نشانه هایی که نشان می دهد کم شنوایی دارید عبارتند از:

• زنگ زدن، وزوز زدن یا خروش در گوش شما پس از شنیدن صدای بلند

• ناواضح یا اشتباه شنیدن صداها

اگر فکر می کنید علائم کم شنوایی دارید چه باید بکنید؟ با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است شما را معاینه کرده و شما را به متخصص شنوایی شناسی بفرستد. متخصص شنوایی شناسی به احتمال زیاد یک سری آزمایشات انجام می دهد تا میزان شنوایی شما را بررسی کند.

متخصص شنوایی شناسی همچنین می تواند به سوالات شما در مورد استفاده از هدفون، ایرباد و محافظت از شنوایی پاسخ دهد.

استفاده درست از ایرباد

حال که می دانید ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود این را هم بدانید که اگر اعتدال در استفاده از هدفون را رعایت کنید کم شنوایی ناشی از سر و صدا تا 100٪ قابل پیشگیری است.

احتمالاً این جمله را شنیده اید: “همه چیز در حد اعتدال”. زیاده روی نکردن در کارها درست است چه شما کیک شکلاتی می خورید و چه از هدفون استفاده می کنید. هرچه کیک بیشتری بخورید، سریعتر چاق می شوید. هرچه صدا بلندتر باشد، کاهش شنوایی سریعتر اتفاق می افتد.

بنابراین اعتدال هنگام استفاده از هدفون به چه معناست؟ پزشکان قانون 60٪/60 دقیقه را توصیه می کنند:

• به موسیقی گوش دهید یا فیلم یا بازی ویدئویی را بیش از 60 درصد از حداکثر صدا انجام ندهید.

• مدت زمانی را که با هدفون گوش می دهید را  به 60 دقیقه محدود کنید.

در اینجا یک ترفند دیگر وجود دارد که می توانید از آن برای اطمینان از میزان صدای مناسب در گوش خود استفاده کنید: از افرادی که در نزدیکی شما نشسته اند بپرسید که آیا می توانند موسیقی شما را بشنوند. اگر آنها بتوانند، این نشانه این است که شنوایی شما آسیب دیده است. صدا را کم کنید تا دیگر افراد دیگر نتوانند آن را بشنوند.

کاهش شنوایی تنها مشکلی نیست که ایرباد می تواند ایجاد کند. گوش دادن به موسیقی با صدای بلند می تواند شما را از آنچه در اطراف شما می گذرد غافل کنید. این احتمال تصادف را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر در حال دویدن در مسیر دوچرخه سواری هستید، شنیدن فریاد اخطار دوچرخه سوار سخت است. وقتی موسیقی شما همه صداهای دیگر را خفه می کند

آیا با وجود اینکه ایرباد و هندزفری می تواند باعث کاهش شنوایی شود گزینه های دیگری وجود دارد؟

ممکن است به نظر برسد که هر تلفن یا پخش کننده موسیقی با یک جفت ایرباد کوچک بسته بندی می شود. از این گذشته، ساخت آنها ارزان است و استفاده از آنها آسان است.

پس چه کار می توانید بکنید؟ از هدست استفاده کنید. دلیلی وجود دارد که آنها در حال بازگشت هستند. گاهی اوقات مدرسه قدیمی بهتر است.

اکثر فروشگاه های لوازم الکترونیکی بخش های کاملی را به هدفون اختصاص داده اند. بهترین هدفون ها، هدفون های حذف کننده نویز، به جلوگیری از صداهای دیگر کمک می کنند. به این ترتیب مجبور نیستید صدای موسیقی خود را آنقدر بلند کنید که بتوانید آن را خوب بشنوید.

هدفون های حذف نویز ممکن است برای تمرکز بر مطالعه یا تکالیف خانه خوب باشند، اما اگر شما نیاز به شنیدن دنیای اطراف خود دارید، انتخاب های خوبی نیستند.

هدفون هایی که تمرکز را بالا می برند، اگر بیش از حد از آنها استفاده کنید یا موسیقی را با صدای بلند پخش کنید ، می توانند به شنوایی شما آسیب برسانند. آنها به اندازه ایربادها خطری ندارند: داشتن منبع صدا در مجرای گوش می تواند حجم صدا را بین 6 تا 9 دسی بل افزایش دهد که برای ایجاد مشکلات جدی کافی است.

ایرباد وجود دارد زیرا بسیاری از ما عاشق موسیقی هستیم. بنابراین شما احتمالاً می خواهید از شنوایی خود محافظت کنید تا بتوانید همچنان از موسیقی لذت ببرید. به همین دلیل دانستن خطرات ایرباد (و سایر خطرات صدا) به شما کمک می کند تا بتوانید اقدامات لازم جهت ایمنی را انجام دهید.

منبع: https://kidshealth.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا