اینترنت و امنیتفناوری و اطلاعات

اینترنت 5G چیست

نسل پنجم اینترنت

پاسخ به سوال اینترنت 5G چیست را اینگونه می توان بیان کرد. 5G نسل پنجم فن آوری ها و استانداردهای ارتباطات بی سیم است که توسط دستگاه هایی مانند تلفن هوشمند استفاده می شود تا به شما امکان آپلود / دانلود محتوا را از اینترنت تا 100 برابر سریعتر از اینترنت 4G LTE بدهد.  

بررسی اجمالی اینترنت 5G

تقاضای تازه ای برای اینترنت 5G در میان مصرف کنندگان وجود دارد که می تواند برای بهبود همه چیز از مسافرت و سرگرمی رسانه ای (دانلود سریع اطلاعات) تا امنیت و اتوماسیون منزل (اتصال مداوم به اینترنت اشیاء و سیستم های عملیاتی) باشد.

مقایسه اولیه اینترنت 5G با 4G

اگر 5G را با 4G مقایسه کنیم، تفاوت های زیادی وجود دارد. اما یکی از قابل توجه ترین تفاوت ها سرعت انتقال داده است. در حداکثر پتانسیل خود، 4G می تواند به سرعت 100 مگابیت در ثانیه برسد در حالی که 5G حداکثر تئوریک 10 گیگابیت بر ثانیه (معادل 10،000 مگابیت در ثانیه) را ارائه می دهد. به طور خلاصه، 5G صد برابر سریعتر از فناوری است که تاکنون استفاده کرده ایم. بنابراین ساده ترین پاسخ به سوال اینترنت 5G چیست را می توان در سرعت بسیار بالاتر این فناوری یافت.

تفاوت مهم دیگر این است که 5G باعث کاهش تأخیر شبکه خواهد شد. این بدان معنی است که مجموع زمان تأخیر در یک شبکه کاهش می یابد، در نتیجه مدت زمان ایجاد ارتباط با منبعی که از آن درخواست داده ارائه کرده اید (مثلاً سرورهای Netflix) و دریافت پاسخ (مثلاً فایل ویدیویی مورد نظر)، کاهش می یابد. به طور خاص، 5G حداکثر تاخیر 4 میلی ثانیه خواهد داشت. این تاخیر یک پنجم تأخیر 4G است که 20 میلی ثانیه است. بنابراین پاسخ ساده دوم به سوال اینترنت 5G چیست را می توان در کم کردن زمان تاخیر این فناوری دانست.

محدودیت فعلی استفاده از 5G

اگرچه فناوری 5G نزدیک به در دسترس قرارگرفتن برای استفاده توسط مصرف کنندگان است، اما برخی آزمایشات، تنظیمات و بهبودها همچنان لازم است تا بخشی از زندگی روزمره ما شود. دستگاه های متصل که ما استفاده می کنیم و قصد استفاده از آنها را داریم نیز باید آماده باشند، به این معنی که آنها باید سخت افزار لازم برای دریافت سیگنال های جدید 5G را داشته باشند. انتظار می رود 5G در چند سال آینده به طور کامل در سراسر ایالات متحده اجرا و عملیاتی شود.

5G در مقایسه با 4G

جدول زیر تفاوتهای اصلی فنی بین فناوریهای 4G و 5G را نشان می دهد:

5G4GTechnology
InternetInternetCore network
Greater than 1Gbps
200 Mbps
Bandwidth
10 Gbps
100 Mbps
Maximum speed
Less than 10 miliseconds
20-30 miliseconds
Latency
10% more durable battery
High battery consumption
Power Consumption
Coverage reaches every corner
Limited coverage
Mobile coverage
5G در مقایسه با 4G

5G و محاسبات لبه ای

انتقال سریعتر داده ها و کاهش تأخیر برای هر چیزی که به داده مربوط می شود حیاتی است. در حال حاضر، زمان تاخیر پردازش ها و پاسخ ها توسط شرکت هایی مانند Netflix که داده ها را از طریق اینترنت به عنوان یک مدل تجاری توزیع می کنند، دنبال می شوند.

غیر از سرگرمی، پردازش و پاسخ به موقع برای دستگاه های اینترنت اشیا که شهرها و خانه ها را ایمن و سازمان یافته نگه می دارند، ضروری است. برای دستیابی به حالت بدون تاخیر، فراتر از 5G زیرساخت های اصلی اینترنت نیز نیاز به بروزرسانی دارند. به ویژه، نیاز به نزدیکی ایستگاه های 5G و کاربران نهایی (یعنی مصرف کنندگان) است.

عمل نزدیک تر نمودن ذخیره اطلاعات و پردازش رایانه ای به کاربر نهایی به عنوان محاسبات لبه ای شناخته می شود. این یک تکامل زیرساختی از محاسبات ابری است که همراه با 5G به دستگاه های مصرف کننده امکان دریافت سرگرمی، اخبار، هشدارها و سایر اطلاعات / داده ها را به صورت بلادرنگ می دهد.

به طور خلاصه، انتقال سرورهای رایانه ای نزدیکتر به ایستگاه های 5G و دورتر از “فضای ابری” محیطی را ایجاد می کند که فرآیندهای بلادرنگ از طریق اینترنت می تواند رخ دهد. بنابراین اگر سوال اینترنت 5G چیست را بخواهیم کاملتر جواب دهیم نمی توانیم از مبحث محاسبات لبه ای غفلت کنیم.

نمونه هایی از 5G

ایمنی عمومی

فناوری 5G خدمات مربوط به ایمنی عمومی را در شهرهایی که اینترنت اشیا را مورد نظر قرار می دهند به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. تجزیه و تحلیل بلادرنگ فیلم های مکان های عمومی، همراه با نرم افزار بیومتریک، می تواند به سرعت موقعیت های خطرناک را شناسایی کرده و به طور خودکار مقامات را در موارد تصادفات رانندگی یا حملات تروریستی هشدار دهد.

برخلاف سیستم های مدار بسته که امروزه استفاده می شود، تجهیزات 5G می توانند بصورت بی سیم به روز شوند و سیستم عامل های مدیریت داده مختلفی را بهم متصل می کنند. تجهیزات 5G متصل همچنین می توانند با پوشش شبکه غیر ثابت (حذف نیاز به سیم کشی) پیاده سازی شوند و به دستگاه های متحرک مانند هواپیماهای بدون سرنشین و ربات ها نیز گسترش یابند.

بازی

 کسانی که عاشق بازی های ویدیویی هستند، با ورود 5G جشن می گیرند. هدست های واقعیت مجازی، سیستم های صوتی و سایر لوازم جانبی بازی از اتصال 5G بهره مند می شوند. شخصیت ها و دنیای بازی آنها به دلیل تاخیر صفر و گرافیک پایدارتر، حتی واقعی تر خواهند بود.

نکات کلیدی اینترنت 5G چیست

  • 5G صد برابر سریعتر از 4G خواهد بود و تأخیر شبکه را 500٪ کاهش می دهد.
  • ترکیب 5G و محاسبات لبه ای سرعت و کارایی را در لحظه انتقال داده فراهم می کند.
  • اگرچه اجرای کامل 5G چند سال دیگر طول می کشد، اما تاکنون پیشرفت بزرگی صورت گرفته است و این فناوری به زودی یک واقعیت خواهد بود.

منبع:

https://www.stackpath.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا