دانستنی های ITفناوری و اطلاعات

بهترین زبانهای برنامه نویسی

کدنویسی

زبانهای برنامه نویسی و کد نویسی کامپیوتری زندگی را برای ما ساده تر کرده اند. اعم از اتومبیل، بانک، لوازم خانگی یا بیمارستان، همه جنبه های زندگی ما به کدها بستگی دارند. جای تعجب نیست که کد نویسی یکی از مهارتهای اصلی است که امروزه در بیشتر مشاغل پردرآمد مورد نیاز است. مهارت های کد نویسی به ویژه در بخشهای IT، تجزیه و تحلیل داده ها، تحقیقات، طراحی وب و مهندسی دارای اهمیت هستند.

بنابراین کدام زبانهای برنامه نویسی همچنان مورد تقاضا هستند؟ برای پیگیری رویای خود، چند زبان باید بدانید؟ در این پست سعی خواهیم کرد به این سوالات بپردازیم.

لیست رو به رشد زبان ها و پروتکل های برنامه نویسی می تواند انتخاب برنامه های مناسب برای مشاغل یا پروژه های موجود را برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان دشوار کند. در حالت ایده آل، هر برنامه نویس باید از زبانی نزدیک به سیستم (C ، Go یا C++) ، زبانی شی گرا (جاوا یا پایتون)، یک زبان برنامه نویسی وظیفه ای (Scala) و یک زبان برنامه نویسی قدرتمند (پایتون و جاوا اسکریپت) آگاهی داشته باشد.

خواه قصد پیوستن به یک شرکت در فهرست فورچون پانصد را دارید یا مایل به فعالیت برنامه نویسی حرفه ای از خانه هستید، مهم است که بدانید در این صنعت چه خبر است. در اینجا زبانهای برنامه نویسی مفید را برای برنامه نویسان ارائه می کنیم.

پایتون

پایتون همچنان یکی از بهترین زبانهای برنامه نویسی است که هر توسعه دهنده ای باید یاد بگیرد. این زبان به راحتی قابل یادگیری است و کدی خوانا و ساختاریافته را ارائه می دهد، که آن را به اندازه کافی قدرتمند ساخته تا بتواند یک برنامه وب مناسب را ایجاد کند.

پایتون می تواند برای برنامه های وب و دسک تاپ، برنامه های دسک تاپ مبتنی بر GUI ، یادگیری ماشین، علوم داده و سرورهای شبکه استفاده شود. این زبان برنامه نویسی از پشتیبانی بی نظیر جامعه برخوردار است و چندین کتابخانه، چارچوب و ماژول منبع باز را ارائه می دهد که توسعه برنامه ها را به یک کار ساده ای تبدیل می کند.

به عنوان مثال، پایتون کتابخانه های معروف Django و Flask را برای توسعه وب و TensorFlow ، Keras و SciPy را برای برنامه های علوم داده ارائه می دهد.

اگرچه پایتون مدتی است که وجود دارد، با این حال یادگیری این زبان در حال حاضر نیز منطقی است زیرا می تواند به شما در دستیابی سریع به یک شغل یا یک پروژه آزاد کمک کند، در نتیجه رشد شغلی شما را تسریع می کند.

کوتلین

کوتلین یک زبان برنامه نویسی عمومی با تشخیص نوع یک عبارت به صورت اتوماتیک است. این زبان به گونه ای طراحی شده است که با جاوا کاملاً قابل تبادل اطلاعات است. علاوه بر این، از زمانی که اندروید آن را به عنوان زبان اول خود اعلام کرد، کوتلین ویژگی هایی را ارائه می دهد که توسعه دهندگان به دنبال آن بودند. این برنامه بدون زحمت ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و کاربردی را در درون خود ترکیب می کند.

تبادل اطلاعات بی دردسر بین جاوا و کوتلین باعث توسعه سریعتر و لذت بخش اندروید می شود. از آنجایی که کوتلین به موارد اصلی در جاوا اشاره دارد، چندین برنامه جاوا در کوتلین بازنویسی می شوند. به عنوان مثال، برند هایی مانند Coursera و Pinterest به دلیل پشتیبانی قوی از ابزار، قبلاً به کوتلین منتقل شده اند.

همانطور که بیشتر مشاغل به کوتلین منتقل می شوند، گوگل  موظف است این زبان را بیش از جاوا بهبود دهد. از این رو، کوتلین آینده ای قدرتمند در اکوسیستم توسعه برنامه اندروید دارد.

کوتلین یک زبان آسان برای یادگیری، منبع باز و سریع برای توسعه برنامه های اندروید است که موانع مربوط به فرزندخواندگی را برطرف می کند. می توانید از آن برای توسعه اندروید، توسعه وب، توسعه دسک تاپ و توسعه سمت سرور استفاده کنید. بنابراین، این زبان برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه های اندروید یک زبان ضروری است.

جاوا

جاوا امسال 24 سالگی خود را جشن می گیرد و یکی از محبوب ترین زبانهای برنامه نویسی است که برای توسعه برنامه های سمت سرور مورد استفاده قرار گرفته است. جاوا یک انتخاب عملی برای توسعه برنامه های اندروید است زیرا می تواند برای ایجاد برنامه ها و سیستم عامل های بسیار کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

این زبان برنامه نویسی شی گرا به زیرساخت سخت افزاری خاصی احتیاج ندارد، به راحتی قابل کنترل است و از سطح امنیتی خوبی برخوردار است. علاوه بر این، یادگیری جاوا در مقایسه با زبانهای برنامه نویسی مانند C و C++ آسان تر است. جای تعجب نیست، نزدیک به 90 درصد شرکتهای فورچون پانصد برای برنامه های دسک تاپ و پروژه های توسعه بک اند خود به جاوا اعتماد می کنند.

با وجود سن صنعتی آن، جاوا فوق العاده پایدار است و به این زودی ها به سمت بازنشستگی نمی رود. این موضوع جاوا را به یکی از مطلوب ترین زبانهای برنامه نویسی در بین برنامه نویسان تبدیل می کند.

جاوا اسکریپت / NodeJS

جاوا اسکریپت (همچنین به نام NodeJS نیز شناخته می شود) یک زبان محبوب در بین توسعه دهندگانی است که باید روی برنامه نویسی سمت سرور و سمت مشتری کار کنند. با چندین زبان برنامه نویسی دیگر سازگار است و به شما امکان ایجاد انیمیشن، تنظیم دکمه ها و مدیریت مالتی مدیا را می دهد.

جاوا اسکریپت با توجه به سرعت بالا و به روزرسانی های منظم سالانه، در حوزه IT بیشترین اثر را دارد. شرکت های معتبری مانند Netflix ، Uber ، PayPal و چندین شرکت تازه تاسیس از جاوا اسکریپت برای ایجاد صفحات وب پویای ایمن و سریع استفاده می کنند. در واقع، گزارش مهارت های توسعه دهنده در سال 2018 توسط HackerRank اعلام کرد که جاوا اسکریپت بهترین مهارت برنامه نویسی مورد نیاز امروز شرکت ها است.

جاوا اسکریپت در محیط دیجیتالی امروز همه جا حضور دارد. از این رو، یادگیری این زبان کاملاً منطقی است.

TypeScript

TypeScript، یک مجموعه برتر از جاوا اسکریپت و یک زبان شی گرا است که برای گسترش قابلیت های JS معرفی شد. این زبان نوشتن و نگهداری کدها را برای توسعه دهندگان آسان می کند. TypeScript شرح کاملی از هر جز کد را ارائه می دهد و می تواند برای توسعه برنامه های بزرگ با یک نحو دقیق و خطاهای کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، ساختار آن به خوبی قابل یادگیری است. جعبه ابزار گسترده آن توسعه برنامه را سریع می کند. با توجه به مزایایی که ارائه می دهد، انتظار می رود TypeScript به زودی از JS برتری پیدا کند و آن را به یکی از پرطرفدارترین زبانهای برنامه نویسی در آینده تبدیل کند.

Go

Go تقریباً یک زبان برنامه نویسی در سطح سیستم جدید است که دارای واژگان متمرکز و قوانین ساده محدوده سنجی است. این زبان بهترین جنبه های برنامه نویسی کاربردی و سبک های شی گرا را با هم مخلوط می کند. Go سریعترین زبان در Github است که به معنای جایگزینی زبانهایی مانند Java و C ++ است.

یک نظرسنجی در Stack Overflow نشان می دهد که Go پنجمین زبان مورد علاقه امروز در بین توسعه دهندگان است. دلیل این امر این است که، Go مسائلی مانند تدوین و اجرای کند در سیستم های نرم افزاری توزیع شده بزرگ را حل می کند.

این مزیت سرعت Go را به یک جز مهم در زیرساخت های ابری تبدیل کرده است. بنابراین، اگر می خواهید در یک اکوسیستم بدون سرور کار کنید، Go زبان شماست.

Swift

Swift یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده برای اهداف عمومی است که توسط اپل توسعه یافته است و یک سینتکس ساده و منسجم را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. این زبان کاملاً تحت تأثیر پایتون و روبی است که سریع، ایمن و یادگیری آن آسان است. Swift با توجه به کاربردهای همه کاره و کاربردی آن، جایگزین Objective-C به عنوان زبان اصلی برای برنامه های مرتبط با اپل شده است.

بعلاوه، از آنجا که سوئیفت توسط اپل تبلیغ می شود، محبوبیت و پشتیبانی جامعه آن در حال افزایش است. در واقع، مطالعه 110 برنامه برتر در اپ استور نشان داد که 42 درصد از برنامه ها از Swift استفاده می کنند.

کد نویسان با تجربه کم یا صفر می توانند از Swift Playgrounds برای یادگیری زبان، آزمایش کدهای پیچیده و کار بر روی برنامه های بومی iOS و macOS استفاده کنند. Swift زبان برنامه نویسی برتر است که به توسعه دهندگان در ایجاد برنامه های iOS در مدت زمان کوتاه کمک می کند. این زبان برنامه نویسی فرصت های زیادی را برای برنامه نویسان جدید فراهم می کند و به آنها امکان می دهد تا این زبان را در دنیای توسعه برنامه رشد دهند.

یک بازار عظیم برای iOS وجود دارد و شما قطعاً می خواهید بخشی از آن باشید. اگر به این بازار رو به رشد چشم دوخته اید، سوئیفت زبانی است که باید یاد بگیرید.

خلاصه

تقریباً همه کد نویسان عطش سیری ناپذیری برای یادگیری زبان های برنامه نویسی جدید دارند. با این حال، دانستن اینکه کدام زبانها محبوبیت بیشتری پیدا می کنند و می توانند رشد شغلی بهتری را تضمین کنند، به شما کمک می کند تا ابتدا یادگیری آنها را در اولویت قرار دهید. از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در این پست برای تصمیم گیری آگاهانه در این مورد استفاده کنید.

منبع:

https://www.computer.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا