دانستنی های آشپزیدنیای آشپزی

بهترین ظروف آشپزی

ظروف سالم برای پخت و پز

هر وقت برای عزیزانتان آشپزی می کنید ، مطمئن شوید که بهترین مواد ممکن ، وسایل پخت و پز ، سبزیجات ، ادویه جات،  ترشی جات و هر چیز دیگری که غذا را مغذی تر و خوشمزه تر می کند را انتخاب کرده اید. تا بحال ، چند بار به وسایلی که در آن طبخ می کنید ، توجه کرده اید؟ اگر تاکنون این موضوع مهم را مورد توجه قرار نداده اید ، لازم است بدانید كه وسایل آشپزی كه برای پخت و پز استفاده می شوند ، تأثیر مثبت یا منفی زیادی بر غذای پخته شده می گذارند. در این مقاله ، ما در مورد بهترین ظروف آشپزی که باید از آنها برای پخت و پز سالم استفاده کنید ، صحبت خواهیم کرد و همچنین در مورد ظروف آشپزی که باید از آنها دوری کنید نیز صحبت می کنیم!

چه نوع ظروفی برای آشپزی ایده آل هستند؟

در صورت عدم توجه به وسایل آشپزی كه برای تهیه غذای خانواده خود مورد استفاده قرار می دهید ، ممکن است تهدیداتی برای سلامتی شما و خانواده تان به همراه داشته باشند. در اینجا برخی از توصیه های طبخ سالم یا برخی از بهترین ظروف آشپزی آورده شده است:

1. استیل ضد زنگ

یکی از در دسترس ترین و بهترین ظروف آشپزی برای پخت و پز که باید در نظر داشته باشید فولاد ضدزنگ است. شما می توانید نه تنها انواع مختلفی از غذا ها را در آن طبخ کنید ، بلکه تقریباً 60 تا 70 درصد مواد مغذی غذا را نیز حفظ کنید. با این وجود ، از خرید وسایل استیل ضدزنگ که با کروم یا نیکل جلا داده شده است ، خودداری کنید زیرا ممکن است باعث مشکلات سلامتی شود.

2. چدن

یکی از فلزات ماندگار و محکم که می توان برای پخت غذا از آن استفاده کرد ، چدن است. تعداد کمی از وسایل آشپزخانه جهت پخت غذا از جنس چدن هستند ، با این حال ، چدن از بهترین ظروف آشپزی است. اما اگر در حال مقابله با مقدار بیش از حد آهن در بدن خود هستید ، از پختن مواد غذایی در چنین وسایلی اجتناب کنید. ظروف مدرن چدنی با روکش ایمن برای جلوگیری از حل شدن آهن همراه هستند. چنین وسایل آشپزی با دوام تر می باشند و مراقبت از آنها نیز بسیار آسان است.

3. شیشه

بدون شک یکی از امن ترین و بهترین ظروف آشپزی در آشپزخانه که می توانید برای پخت و پز استفاده کنید ظروف شیشه ای است. شیشه ماده ای غیر واکنشی است ، به این معنی که هیچ عنصر مضر را در غذای پخته شده رها نمی کند و هیچ ماده غذایی را از غذا جذب نمی کند. تنها محدودیتی که با آن در ارتباط است این است که بیشتر برای پخت و پز مایکروویو استفاده می شود.

4- برنج

برنج برای پخت غذا ماده ای عالی است زیرا مواد غذایی تهیه شده در چنین وسایل آشپزی حتی تا 90 درصد از مواد مغذی خود را حفظ می کنند. ظروف برنجی برای حفظ مواد مغذی در ماده غذایی که پخته می شود عالی هستند. تنها اشکال یا کارآیی استفاده از این وسایل،  نظافت و تمیز کردن آنها است زیرا هنگام شستن چنین وسایل آشپزخانه باید به مراقبت های اضافی بپردازید. همچنین ، اگر مواد غذایی از نظر طبیعت بیش از حد اسیدی است ، در چنین ظروفی غذا نپزید.

5- برنز

برنز یکی دیگر از مواد بسیار سالم برای پخت و پز است ، این ماده تقریباً 97 درصد از مواد مغذی غذایی را دست نخورده نگه می دارد. با این حال ، از قلع و نیکل که ممکن است به این ظروف اضافه شود ، آگاه باشید زیرا این امر می تواند خطرات سلامتی را به همراه داشته باشند. خرید از یک منبع شناخته شده یا مطمئن راهی مناسب برای تامین برخی ظروف معتبر برنزی است.

6. ظروف گلی

ظروف گل به آرامی گرم می شوند و به این ترتیب به حفظ رطوبت و مواد مغذی غذا کمک می کنند. بزرگترین اشکال مربوط به ظروف سفالی این است که در مقایسه با سایر مواد ، طبخ آن زمان بیشتری می برد. همچنین ، مطمئن شوید که ظروف بدون لعاب را به جای ظروف لعابی خریداری کنید ، زیرا ممکن است در ظروف لعابی از مواد شیمیایی مضر استفاده کنند که ممکن است در طی فرایند پخت و پز آزاد گردد.

وسایل آشپزی که باید برای پخت و پز از آنها خودداری کنید

با وجودیکه پخت و پز در بعضی از ظروف به افزودن مزایای سلامتی آن کمک می کند ، از طرف دیگر برخی مواد وجود دارد که در صورت پختن مواد غذایی در آنها ، تهدیداتی را برای سلامتی ایجاد می کنند. در زیر چند مواد آشپزی وجود دارد که شما باید از پختن غذا در آنها اجتناب کنید:

1. سرامیک

شکی نیست که وقتی صحبت از سرخ کردن یا غذاهای سرخ شدنی می شود ، وسایل آشپزی سرامیکی گزینه بسیار خوبی است. با این حال ، نکته غم انگیز این است که اکثر وسایل آشپزی با روکش سرامیکی دارای پوششی بسیار نازک هستند و در زیر آن ممکن است روکش آلومینیومی وجود داشته باشد که ممکن است خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند . اگر مجبور به استفاده از وسایل آشپزی سرامیکی هستید ، حتماً آن را با روکش سرامیکی ضخیم و از فروشگاه یا مارک مشهور خریداری کنید.

2. آلومینیوم

زمانی بود که تقریباً خانوارها غالباً ظروف آلومینیومی را در کابینتهای آشپزخانه خود نگه می داشتند. بعدا مشخص شد که آلومینیوم یک فلز تیروتوکسیک است. اگر از آن برای پخت و پز مواد غذایی استفاده شود ، می تواند به راحتی در مواد غذایی حل شود و سپس باعث اختلالات کبدی ، یبوست ، فلج و حتی باعث اختلالات مغزی شود.

3. گرانیت

ظروف گرانیتی می توانند برخی از مشکلات سلامتی را ایجاد کنند زیرا آنها با ماده مضر به نام تترا فلوئورو اتیلن پوشیده شده اند. واقعیت این است که چنین وسایل آشپزی دقیقاً ساخته شده از گرانیت نیستند بلکه فقط شبیه آن هستند ، در هر صورت برای پخت و پز سالم نیست.

4. وسایل آشپزی نچسب

با آگاهی بیشتر و بیشتر در مورد سلامتی و تناسب اندام ، وسایل آشپزی غیر چسبنده چیزی است که به جدیدترین مد تبدیل شده است. با این حال ، این نوع وسایل آشپزی با تفلون یا تترافلوئورو اتیلن پوشانده شده است که حاوی موادی مانند کادمیوم و جیوه است که می تواند تهدیدات سلامتی مانند انواع مختلف سرطان ، بیماری های قلبی و غیره را ایجاد کند ، به آرامی و به تدریج این عناصر در بدن ذخیره می شوند و باعث اختلالات روحی و عصبی می شوند.

سؤالات متداول در مورد بهترین ظروف آشپزی :

1. آیا ظروف سیلیکونی از ظروف پلاستیکی ایمن تر هستند؟

همه ظروف سیلیکونی طبیعی نیستند ، اما آنها ازسیلیس غیر سمی ساخته شده اند. اینها به راحتی می توانند در برابر یخ زدگی و گرمازدگی بدون حل شدن مواد شیمیایی مضر مقاومت کنند. با این حال ، این ممکن است در مورد بیشتر ظروف پلاستیکی اتفاق نیفتد زیرا مواد شیمیایی مضر را در معرض دمای شدید آزاد می کنند.

2. چه وسایلی را می توان همراه با وسایل آشپزی نچسب استفاده کرد؟

وسایل نچسب نیاز به مراقبت و رسیدگی اضافی در مقابل وسایل تیز دارند. کفگیرهای فلزی می توانند پوشش این وسایل را به خطر بیاندازند. استفاده از وسایل آشپزخانه چوبی یا سیلیکونی گزینه ای ایده آل است زیرا چنین موادی سایندگی کمتری هستند و باعث آسیب دیدن وسایل آشپزی شما نمی شوند.

امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب بهترین ظروف آشپزی کمک کند و اینکه چرا باید وسایل آشپزی خاصی انتخاب شود و از سایر ظروف اجتناب کنید. باهوش باشید و وسایل آشپزی خود را به طرز معقولی انتخاب کنید تا شما و خانواده تان از غذای سالم که از آشپزخانه شما تهیه می شود لذت ببرید.

جمع آوری شده توسط بخش آشپزی سایت چند نقطه

منبع:

https://parenting.firstcry.com/

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن