اجتماعیروانشناسی

تاثیر موسیقی بر مغز شما

تاثیر موسیقی بر مغز شما چگونه است؟ موسیقی داروی ذهن و روح است و این موضوع در علوم اعصاب اثبات شده است.

مطالعات نشان می دهد که موسیقی می تواند اضطراب و افسردگی و فشار خون را کاهش دهد و حتی در برخی موارد به کاهش درد کمک کند.

موسیقی همچنین خواب ، خلق و خو و حافظه را بهبود می بخشد و بسیاری از کارکردهای مغز مانند یادگیری و تمرکز را تقویت می کند.

موسیقی فقط مناطق خاصی از مغز را تحریک نمی کند. کل مغز شما را تحریک می کند در کل می تواند به عنوان تمرینی برای مغز در نظر گرفته  شود.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از آخرین یافته ها در مورد تأثیر موسیقی بر مغز  بیندازیم.

تأثیر موسیقی بر استرس و افسردگی

تمام مطالعات انجام شده در مورد موسیقی می گوید هورمون استرس ، کورتیزول را کاهش می دهد.

یکی از این مطالعات در مورد برخی از بیمارانی که قرار بود تحت عمل جراحی قرار بگیرند، انجام شد. بیمارانی که به موسیقی گوش می دادند کمتر مضطرب بودند و سطح کورتیزول پایین تری نسبت به سایر افراد در وضعیت مشابه داشتند.

موسیقی باعث انتشار دوپامین می شود که باعث ایجاد حس شادی در ما می شود. سطح بالا و ثابت دوپامین، روحیه ما را بالا می برد و حافظه و توانایی های یادگیری را تقویت می کند.

همچنین مطالعات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی به طور مداوم افسردگی را کاهش می دهد و سطح امیدواری را در افراد افزایش می دهد. یکی از مطالعات نشان می دهد که موسیقی حتی می تواند در بهبود آسیب های مغزی تأثیرگذار باشد.

گوش دادن به موسیقی با افراد دیگر، اکسی توسین را آزاد می کند . هورمونی که مسئول افزایش اعتماد و تقویت پیوندهای اجتماعی بین افراد است. موسیقی درمانی برای افرادی که علائم افسردگی شدید دارند توصیه می شود.

نقش موسیقی بر شناخت و تواناییهای یادگیری

موسیقی می تواند شما را باهوش تر کند، این یک واقعیت است.  مطالعات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی مهارت خواندن و سواد را افزایش می دهد.  شما را معقول تر می کند و توانایی های ریاضی را افزایش می دهد.

به همین دلیل توصیه می شود که به نوازندگی یک ساز موسیقی بخصوص در سنین جوانی بپردازید.

توجه کنید که نوع موسیقی باید با نوع کار مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، آهنگ های پاپ با درک مطلب سازگار نیستند. بهترین نوع موسیقی را برای هر مأموریت انتخاب کنید.

موسیقی و حافظه

یکی دیگر از تاثیر موسیقی بر مغز، تقویت حافظه بلند مدت است. مطالعه خاصی در مورد تأثیر شنیدن موسیقی آشنا انجام شد. با شنیدن موسیقی آشنا یا آهنگ قدیمی، نواحی خاص از مغز به ویژه مناطق خاطره انگیز و بیوگرافی و اپیزودیک فعال می شوند.

مطالعه دیگری که شامل افراد مسن و دارای حافظه ضعیف تر می شود، به این نتیجه رسیده است که گوش دادن به آهنگ های خاص موسیقی که در جوانی گوش می دادند، حافظه آنها را بهبود می بخشد و باعث می شود که برخی از اتفاقات مرتبط با موسیقی را که قبلاً شنیده بودند، به خاطر بیاورند.

مطالعه دیگری که روی بیماران آلزایمر انجام شده است، نشان داد که فعالیت مغز آنها آرام می شود و این امکان را به بیمار می دهد که ارتباط خود را با خانواده و دوستانش دوباره برقرار کند.

نتیجه گیری:

گوش دادن به موسیقی مانند ورزش کردن مغز شماست. شما مغز خود را در تمام مراحل پیری خود درگیر خواهید کرد.

فردریش نیچه فیلسوف آلمانی یک بار گفت: “بدون موسیقی زندگی اشتباه خواهد بود”.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا