اینترنت و امنیتفناوری و اطلاعات

تاریخچه اینترنت

چه کسی اینترنت را اختراع کرد ؟

همانطور که ممکن است برای یک فناوری گسترده و روزافزون انتظار داشته باشید ، اختراع اینترنت را غیر ممکن است به یک فرد نسبت داد. اینترنت کار ده ها دانشمند ، برنامه نویس و مهندس پیشگام بود که هر کدام ویژگی ها و نقاط جدیدی را توسعه دادند که در نهایت برای تبدیل شدن به “شاهراه اطلاعاتی” که امروزه می شناسیم ادغام شدند.

سابقه اینترنت

مدتها قبل از وجود فناوری برای ایجاد اینترنت ، دانشمندان زیادی ایجاد شبكه های اطلاعات جهانی را پیش بینی می کردند. در اوایل دهه 1900 ، نیکولا تسلا با ایده “سیستم بی سیم جهانی” سرگرم بود ، و متفکران نظری مانند پاول اتلت و وانوار بوش در دهه 1930 و 1940 از سیستم ذخیره سازی مکانیزه و قابل جستجو برای کتابها و رسانه ها تصوراتی داشتند.

با این وجود ، نخستین برنامه ریزی عملی برای اینترنت تا اوایل دهه 1960 مطرح نشد، هنگامی که  J.C.R. Licklider از دانشگاه MIT ایده “شبکه بین قاره ای” رایانه ها را مطرح کرد . اندکی پس از آن ، دانشمندان رایانه مفهوم “پاکت سوئیچینگ ” را توسعه دادند ، روشی برای انتقال موثر داده های الکترونیکی که بعداً به یکی از مهمترین بلاک های ایجاد اینترنت تبدیل شد.

توسعه اینترنت

اولین نمونه اولیه کارآمد اینترنت در اواخر دهه 1960 با ایجاد ARPANET یا شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ارائه شد. در ابتدا توسط وزارت دفاع ایالات متحده ایجاد گردید ، ARPANET با استفاده از “پاکت سوئیچینگ ” اجازه داد تا چندین رایانه در یک شبکه واحد ارتباط برقرار کنند.

در 29 اکتبر 1969 ، ARPAnet اولین پیام خود را ارسال کرد: یک ارتباط “گره به گره” از یک رایانه به رایانه دیگر. (اولین رایانه در یک آزمایشگاه تحقیقاتی در UCLA قرار داشت و دومی در استنفورد ؛ هر یک به اندازه یک خانه کوچک بود.) پیام ” LOGIN” کوتاه و ساده بود ، اما به هر حال شبکه جدید ARPA را شروع کرد. : رایانه استنفورد فقط دو حرف اول یادداشت را دریافت نمود.

این فن آوری در دهه 1970 پس از آن که دانشمندان رابرت کان و وینتون سرف توسعه پروتکل کنترل انتقال و پروتکل اینترنت یا TCP / IP ، یک مدل ارتباطی که معیارهایی را برای نحوه انتقال داده ها بین شبکه های چندگانه ایجاد می کرد را ارائه دادند، ادامه رشد داد.

ARPANET  در اول ژانویه 1983 TCP / IP  را به تصویب رساند ، و از آنجا محققان شروع به گرد آوری “شبکه ای از شبکه ها” کردند که به اینترنت مدرن بدل شد. دنیای آنلاین در سال 1990 ، زمانی که دانشمند رایانه ، تیم برنرز لی ، شبکه جهانی وب را اختراع کرد ، شکل قابل تشخیص تری به خود گرفت. در حالی که اغلب شبکه جهانی وب با خود اینترنت اشتباه گرفته می شود ، وب در واقع فقط متداولترین وسیله دسترسی آنلاین به داده ها به شکل وب سایت ها و لینک های ارتباطی است.  

وب به عمومی شدن اینترنت در بین مردم کمک کرده و بعنوان یک قدم مهم برای توسعه وسعت وسیع اطلاعاتی که امروزه ما به طور روزانه به آن دسترسی پیدا می کنیم ، خدمت کرده است.

منبع

https://www.history.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن