صنعتعلوم و تکنولوژی

تفاوت انواع بنزین چیست

انواع بنزین

مقایسه تفاوت بین انواع بنزین به شما این فرصت را می دهد تا متوجه شوید چرا برخی از بنزینها گران تر است و همچنین اینکه چگونه درجه های مختلف بنزین می تواند به موتور خودرو شما سود یا آسیب برساند. تمام بنزین از نفت حاصل می شود ، با این حال ، چگونگی تصفیه و فرآوری نفت ، نوع و عملکرد دقیق بنزین را تعیین می کند. استفاده از نوع صحیح بنزین در وسیله نقلیه شما می تواند باعث کارکرد روان خودرو شود و موتور را از استهلاک غیرضروری محافظت کند. در این مقاله پاسخ این سوال که تفاوت انواع بنزین چیست را دریافت می کنید.

تاریخچه

بنزین در اولین شکل خود برای درمان شپش سر مورد استفاده قرار می گرفت و در بطری های کوچک فروخته می شد. تا دهه 1920 بود که سرب به بنزین اضافه شد تا به بهبود عملکرد موتورهای خودرو کمک کند. درجه بندی بنزین در این بازه زمانی ظاهر شد ، و دو نوع بنزین برای خرید در دسترس بود: درجه معمولی و متوسط. درجه بنزین توسط سطح اکتان هر کدام از بنزینها طبقه بندی می شد.

انواع بنزین

سه نوع اصلی از درجه بنزین در ایالات متحده وجود دارد. این بنزینها شامل معمولی (درجه اکتان 87) ، متوسط ( درجه اکتان 89) و برتر (درجه اکتان 92) است. نوع بنزین مورد نیاز برای استفاده، توسط سازنده وسیله نقلیه شما تعیین می شود. اگر وسیله نقلیه شما مطابق با درجه بنزین معمولی است ، هیچ فایده ای در استفاده از بنزین با کیفیت عالی به دست نمی آورید. حال به سوال اصلی خودمان می رسیم، تفاوت انواع بنزین چیست ؟

مشخصات

درجه بنزین معمولی ، متوسط و برتر با سطح اکتان آنها مشخص می شود. سطح اکتان شاخص نوسان را در درجه خاص بنزین توصیف می کند. بنزین درجه معمولی دارای درجه اکتان بین 85 تا 88 است و میانگین آن 87 است. بنزین متوسط دارای درجه اکتان از 88 تا 90 است و میانگین آن 89 است. بنزین با کیفیت برتر دارای درجه اکتان بزرگتر از 90 می باشد و میانگین آن 92 است.

اثرات

بنزین های با درجه مختلف،  متفاوت می سوزند. هرچه سطح اکتان پایین تر باشد ، بنزین راحت تر می سوزد. برای وسایل نقلیه کنترل پیشرانه ، موتورها بطور خاصی طراحی شده اند تا بتوانند مقدار بهینه بنزین را بسوزانند ، بنابراین درجه دقیق بنزین تأثیر کمی در عملکرد خودرو دارد. تمام درجات بنزین حاوی مقادیر مساوی از انرژی گرما هستند ، با این حال ، میزان احتراق آنها متفاوت است.

فواید

درجه یا گرید بنزین به شما اطلاع می دهد که بنزین چگونه در موتور مربوط به خودرو تان می سوزد. سطح اکتان پایین می تواند در هنگام فشرده شدن راحت تر بسوزد و این باعث می شود صدای تق تق یا پینگ در موتور ایجاد شود. وسایل نقلیه با عملکرد استاندارد مجهز به استفاده از مقدار صحیح فشرده سازی برای از بین بردن پینگ های احتراق داخلی هستند. وسایل نقلیه ورزشی یا اتومبیل های با کارایی بالا از بنزین متوسط تا برتر بهره مند می شوند زیرا موتورهای آنها برای افزایش قدرت اضافه شده رانندگی ، برای فشرده سازی سطح بالاتری ساخته شده اند. اگر وسیله نقلیه شما بنزین معمولی بخواهد ، استفاده از بنزین درجه متوسط یا برتر سود اضافه ای ندارد.

پس از خواندن این مقاله سوال شما در خصوص تفاوت انواع بنزین چیست پاسخ داده شده است.

منبع:

https://sciencing.com

همچنین بخوانید:

صنایع مادر چیست

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن