دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

تفاوت زغال سنگ حرارتی و زغال سنگ متالورژی

زغال سنگ بزرگترین و گسترده ترین منبع سوخت فسیلی است که 23 درصد از انرژی جهان را تأمین می کند. با این حال نگرانی گسترده در مورد انتشارات محیط زیستی از زغال سنگ باعث محدود شدن رشد استفاده از این منبع مهم انرژی شده است. در حالی که زغال سنگ متالورژی و زغال سنگ حرارتی ریشه زمین شناسی مشابهی دارند، بازارهای تجاری و مصارف صنعتی آنها بسیار متفاوت است.

زغال سنگ حرارتی

زغال سنگ حرارتی یا زغال بخار برای تولید بخار برای حرکت توربین ها سوزانده می شود تا برق تولید شده و به شبکه های برق عمومی یا مستقیما به صنعت مصرف کننده برق (مانند صنایع شیمیایی، تولید کنندگان کاغذ، صنعت سیمان و آجرسازی) برسد. در طی تولید برق، زغال سنگ به صورت پودر درآمده و در یک دیگ بخار سوزانده می شود تا بخار تولید شود و توربین ها را برای تولید برق حرکت دهد.

تولید کنندگان عمده: چین، استرالیا، آفریقای جنوبی، کلمبیا، روسیه، ایالات متحده، اندونزی

صادرکنندگان عمده: استرالیا، آفریقای جنوبی، کلمبیا ، روسیه، ایالات متحده، اندونزی

بازارها: تقاضای زغال سنگ حرارتی طی سالهای 2007 و 2008 به طور چشمگیری افزایش یافت، که عمدتاً به دلیل افزایش تقاضا برای تولید برق در شرق دور بود. همچنین قیمتها در اواسط سال 2008 به بالاترین حد خود یعنی به حدود 200 دلار آمریکا رسید. اگرچه بحران مالی جهانی بر پیش بینی تولید برق تأثیر گذاشت، اما تولید برق از زغال سنگ با همان سرعت قبلی ادامه دارد و کارشناسان انرژی معتقدند که قیمت زغال سنگ حرارتی در بلندمدت کمتر از این سطوح نخواهد بود.

تقاضا: پیش بینی می شود با سرعت ثابت افزایش یابد.

زغال سنگ متالورژی

زغال سنگ متالورژی یا زغال سنگ کک شو در فرآیند تولید کک مورد نیاز برای آهن و فولاد سازی استفاده می شود. کک یک سنگ سیاه متخلخل و سخت از کربن غلیظ است که با حرارت دادن زغال سنگ بیتومینه بدون هوا در دمای بسیار بالا ایجاد می شود.

تولیدکنندگان اصلی: استرالیا، کانادا، ایالات متحده

صادرکنندگان عمده: استرالیا، کانادا، ایالات متحده

بازارها: تقاضا و قیمت زغال سنگ کک شو در سال 2008 به دلیل افزایش چشمگیر تولید فولاد در چین و تقاضا برای زغال سنگ کک شو به سطوح بی سابقه قیمتی رسید. فولاد سازهای هند نیز تقاضا برای زغال سنگ کک را افزایش دادند، اما نه در مقیاس چینی ها. بحران مالی و کندی اقتصاد جهانی مشتریان را از بازارهای کلیدی – ساخت و ساز، خودرو و تجهیزات صنعتی- خارج کرد که باعث افت قیمت ها شد و شرکت های فولادی را وادار به کاهش تولید، کاهش پیش بینی حمل و نقل، تاخیر در توسعه و کاهش نیروی کار کرد.

تقاضا: با کاهش تقاضا برای فولاد به طور چشمگیری کاهش می یابد.

به طور کلی، برخی تحلیلگران می گویند کاهش قیمت زغال سنگ کک شو تاثیری در قیمت زغال سنگ حرارتی نداشته است. انتظار می رود ثبات میان مدت و بلند مدت تقاضا و قیمت زغال سنگ حرارتی ادامه یابد. از طرف دیگر، انتظار می رود تقاضای زغال سنگ کک شو پایین باقی بماند.

منبع:

https://globalnews.ca/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا