کسب و کارمدیریت

تفاوت مدیریت و رهبری

تفاوت مدیریت و رهبری چیست؟ آیا یک مدیر خوب به طور خودکار رهبر خوبی است؟ تفاوت اصلی بین رهبران و مدیران این است که رهبران افرادی را دارند که از آنها پیروی می کنند. در حالی که مدیران افرادی را دارند که برای آنها کار می کنند.

یک صاحب کسب و کار موفق باید هم یک رهبر و هم یک مدیر قوی باشد تا تیم خود را به سمت چشم انداز موفقیت خود هدایت کند. رهبری در مورد این است که باعث شوید مردم بینش شما را درک کرده و به آن اعتقاد یابند و برای دستیابی به اهداف تان با شما کار کنند. در حالی که مدیریت بیشتر در مورد اداره کردن و اطمینان یافتن از انجام کارهای روزمره مطابق آنچه که باید باشد است. بنابراین تفاوت مدیریت و رهبری را می توان در ارائه استراتژی و الهام بخشیدن دانست.

مشخصات اصلی رهبر قوی

صداقت و امانت داری: برای اینکه مردم شما را باور کنند و از مسیری که می خواهید طی کنید حمایت کنند.

چشم انداز: بدانید کجا هستید، کجا می خواهید بروید و تیم خود را در ترسیم راهی برای آینده همراهی کنید.

الهام بخشیدن: به تیم خود الهام بدهید تا به آنچه که می توانند، با اطمینان از اینکه نقش خود را در تصویر بزرگ درک کرده اند برسند.

توانایی به چالش کشیدن: از به چالش کشیدن وضعیت موجود نترسید، کارها را متفاوت انجام دهید و شجاعت داشته باشید که خارج از چارچوب فکر کنید.

مهارت های ارتباطی: تیم خود را از مسیر، جایی که هستید و جایی که می خواهید بروید مطلع کنید و هر نوع مانعی که ممکن است در طول مسیر با آن روبرو شوید به اشتراک بگذارید.

تفاوت مدیریت و رهبری با مشاهده مشخصات اصلی رهبر قوی و مقایسه آن با مشخصات یک مدیر قوی که در زیر آمده است، متوجه می شوید.

مشخصات اصلی مدیر قوی

توانایی اجرای یک چشم انداز: یک چشم انداز استراتژیک را گرفته و آن را به یک نقشه راه که توسط تیم دنبال شود، بشکنید.

توانایی هدایت کردن: فعالیت های روزمره، بررسی منابع مورد نیاز و پیش بینی نیازهای موجود در حین مسیر

مدیریت فرآیند: ایجاد قوانین انجام کار، فرآیندها ، استانداردها و رویه های عملیاتی

افراد متمرکز: به افراد و نیازهای آنها توجه کنید، به آنها گوش دهید و آنها را درگیر کار کنید

برای اینکه کارمندان خود را به ارائه بهترین خدمات به میهمانان، مشتریان یا شرکای خود درگیر کنید، باید آنها را در چشم انداز خود وارد کرده و برداشت ها و رفتارهای آنها را همسو نمایید. ضمن اینکه باید مطمئن شوید که چه چیزی برایشان مناسب است باید آنها را نسبت به مکانی که می برید هیجان زده کنید. در سازمانهای کوچکتر، چالش این است که مطمئن شوید هم تیم خود را رهبری می کنید و هم عملکرد روزانه خود را مدیریت می نمایید. کسانی که قادر به انجام هر دو کار هستند، یک مزیت رقابتی ایجاد می کنند. آیا شما هم رهبر هستید و هم مدیر. اگر بخواهید از پرسنل خود سوال کنید، چه خواهند گفت؟

بنابراین با درک دقیق تفاوت مدیریت و رهبری ، بر هر دو مهارت مسلط شوید و به موفقیت برسید.

منبع:

www.go2hr.ca

همچنین بخوانید

تفاوت مدیر با رهبر

معرفی بهترین کتاب مدیریت سال 2020

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا