بهره وریکسب و کارمدیریتمهارت ارتباط

تفاوت مدیر با رهبر

تفاوت مدیر با رهبر

مهمترین تفاوت مدیر و رهبر این است که رهبرها افرادی را به دنبال خود دارند ولی مدیرها افرادی را دارند که برایش کار می کنند. ولی صاحب یک کسب و کار موفق باید همزمان هم مدیر و هم رهبر قوی باشد تا تیم خود را به سر منزل موفقیت برساند. مدیر و رهبر و تفاوت های آن ها را در مطالب زیر مرور می کنیم.

وقتی به نقشی ارتقا می یابید که افراد را مدیریت کنید، به طور خودکار رهبر نمی شوید. تفاوت های مهمی بین مدیریت و رهبری افراد وجود دارد.

9 مورد از مهمترین تفاوتهای مدیر و رهبر

مدیران اهداف را ایجاد میکنند در حالیکه رهبران چشم انداز را مشخص می کنند

رهبران تصویری از آنچه می بینند را تا جای ممکن نقاشی می کنند و افراد خود را تحریک و تهییج می کنند تا آن را به واقعیت تبدیل کنند. آنها فراتر از آنچه افراد انجام می دهند فکر می کنند. آنها افراد را فعال می کنند تا بخشی از چیزهای بزرگتری باشند. آنها می دانند که تیم های با عملکرد بالا نسبت به افرادی که خودمختار کار می کنند، می توانند با هم کارهای بسیار بیشتری انجام دهند. مدیران بر تنظیم کردن، اندازه گیری و دستیابی به اهداف متمرکز هستند. آنها موقعیت ها را کنترل می کنند تا به اهداف خود برسند یا از آنها فراتر روند.

رهبران عامل تغییر هستند ، مدیران وضعیت موجود را حفظ می کنند

رهبران اخلالگران مغرور هستند. نوآوری ورد زبان آنها است. آنها پذیرای تغییر هستند و می دانند که حتی اگر چیزها هم کار کنند، می توان راه بهتری برای پیشبرد آن داشت. و این واقعیت را درک و قبول می کنند که تغییرات در سیستم اغلب موج ایجاد می کند. مدیران به حفظ آنچه که کار می کند و نیز پالایش سیستمها، ساختارها و فرآیندها  جهت بهبود فکر می کنند.

رهبران منحصر به فرد هستند ولی مدیران کپی

رهبران می خواهند خودشان باشند. آنها خودآگاه هستند و برای ساختن نام تجاری شخصی منحصر به فرد و متفاوت خود به طور جدی کار می کنند. آنها متکی به نفس هستند و می خواهند ایستادگی کنند. آنها معتبر و شفاف هستند. مدیران از شایستگی ها و رفتارهایی که از دیگران می آموزند تقلید می کنند و سبک رهبری آنها را انتخاب می کنند به جای اینکه سبک جدیدی برای خود تعریف کنند.

رهبران ریسک می کنند ، مدیران ریسک را کنترل می کنند

رهبران مایل هستند چیزهای جدید را امتحان کنند حتی اگر شکست بخورند. آنها می دانند که شکست اغلب گامی در مسیر موفقیت است. مدیران برای به حداقل رساندن ریسک کار می کنند. آنها به دنبال اجتناب یا کنترل مشکلات هستند به جای اینکه آنها را در با آغوش باز بپذیرند.

رهبران به مسیرهای بلند مدت فکر می کنند و مدیران به مسیرهای کوتاه مدت

رهبران قصد و نیت دارند. آنها آنچه را که می گویند می خواهند انجام می دهند را انجام می دهند و در رسیدن به یک هدف بزرگ و اغلب بسیار دور از ذهن با انگیزه باقی می مانند. آنها بدون دریافت پاداش های منظم با انگیزه باقی می مانند. مدیران بر روی اهداف کوتاه مدت کار می کنند و به دنبال تأییدات منظم و یا تقدیرنامه هستند.

رهبران شخصاً رشد می کنند ، مدیران به مهارتهای اثبات شده و موجود اعتماد می کنند

رهبران می دانند که اگر هر روز چیز جدیدی نیاموزند، آنها دیگر نایستاده اند و در حال عقب افتادن هستند. آنها کنجکاو باقی می مانند و به دنبال این هستند تا با دنیای کار که همواره در حال تغییر است در ارتباط باشند. آنها در جستجوی افراد و اطلاعاتی هستند که تفکر آنها را گسترش می دهد. مدیران غالباً آن چیزی را تکمیل می کنند که باعث موفقیت آنها می شود و مهارت های موجودشان را کامل می کند و همچنین مدیران رفتارهای اثبات شده را انتخاب می کنند.

رهبران روابط برقرار می کنند ، مدیران سیستم ها و فرایندها را می سازند

رهبران روی افراد تمرکز می کنند – بر روی تمام ذینفعان مورد نیاز برای تأثیرگذاری جهت تحقق چشم اندازشان.

آنها می دانند ذینفعانشان چه کسانی هستند و بیشتر وقت خود را با آنها می گذرانند. آنها وفاداری و اعتماد را با تحقق مداوم وعده های خود ایجاد می کنند. مدیران بر ساختارهای لازم برای تعیین و دستیابی به اهداف تمرکز می کنند. آنها بر روی تحلیل ها تمرکز می کنند و اطمینان حاصل می کنند که سیستم ها برای دستیابی به نتایج مطلوب در جای خود قرار دارند. آنها با افراد و اهدافشان و مقاصد کار می کنند.

رهبران مربی هستند ، مدیران هدایتگر

رهبران می دانند که افرادی که برای آنها کار می کنند، پاسخ ها را دارند و یا قادر به یافتن آنها هستند. آنها افراد خود را صالح می دانند و نسبت به پتانسیل آنها خوش بین هستند. آنها در برابر این وسوسه که به افراد خود بگویند چه کار و چگونه کار بکنند مقاومت می نمایند. مدیران وظایف را تعیین و راهنمایی می کنند که چگونه آنها را عملی کنند.

رهبران طرفداران ایجاد می کنند، مدیران کارمندان دارند

رهبران افرادی را دارند که پیرو آنها هستند. پیروان آنها تبدیل به طرفداران سرسخت و مروج آنها می شوند و به آنها کمک می کنند تا برند خود را بسازند و به اهداف خود برسند. طرفداران آنها به ایشان کمک می کنند دید شدن و اعتبار خود را افزایش دهند. مدیران کارمندانی دارند که دستورالعمل ها را دنبال می کنند و به دنبال رضایت رئیس هستند.

تفاوت های مدیر و رهبر به معنی نفی یکی و تایید دیگری نیست.

منبع:

www.forbes.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن