پزشکیسلامت و تغذیه

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای بیماری ویروس کرونا

ویروس کرونا یا ( COVID-19 )

در این جا قصد داریم به سوالاتی که در مورد ویروس کرونا می شود پاسخ دهیم و توصیه های عمومی برای بیماری ویروس کرونا داشته باشیم.

 آیا خشک کن های دست در کشتن ویروس کرونای جدید موثر هستند؟

• خیر. خشک کن دست در کشتن مدل 2019-nCoV مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر coronavirus جدید ، شما باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستان ، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا یک خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

 آیا یک لامپ ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش می تواند ویروس کرونای جدید را بکشد؟

• لامپهای UV نباید برای استریل کردن دستها یا نواحی دیگر پوست استفاده شوند زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سوزش پوست شود.

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به ویروس کرونای جدید چقدر مؤثر هستند؟

• اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که تب دارند (یعنی دارای درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن هستند) به دلیل عفونت به ویروس کرونای جدید مؤثر هستند.

• با این حال، آنها نمی توانند افرادی را که آلوده هستند اما هنوز مبتلا به تب نیستند را تشخیص دهند. این امر به این دلیل است که بین 2 تا 10 روز طول می کشد تا افرادی که آلوده می شوند بیمار شوند و دچار تب شوند.

آیا اسپری کردن الکل یا کلر روی بدن شما می تواند ویروس کرونای جدید را از بین ببرد؟

• خیر. اسپری کردن الکل یا کلر روی بدن شما ویروس هایی را که قبلاً وارد بدن شما شده اند، از بین نمی برد. پاشیدن چنین موادی می تواند برای لباس یا غشاهای مخاطی (یعنی چشم، دهان) مضر می باشد. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.

آیا دریافت نامه یا بسته از چین ایمن است؟

• بله، بی خطر است. افرادی که بسته هایی را از چین دریافت می کنند در معرض خطر ابتلا به کوروی ویروس جدید نیستند. از تجزیه و تحلیل قبلی، ما می دانیم که کورنا ویروسها روی اشیاء مانند حروف یا بسته ها طولانی زنده نمی مانند.

 آیا حیوانات خانگی در خانه می توانند coronavirus جدید (2019-nCoV) را گسترش دهند؟

• در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود ندارد. با این حال، همیشه ایده خوبی است که بعد از تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با صابون و آب بشویید. این شما را در برابر باکتری های متداول مانند E.coli و Salmonella محافظت می کند که می تواند بین حیوانات اهلی و انسانها منتقل شود.

آیا واکسن های ضد پنومونی شما را در برابر coronavirus جدید محافظت می کند؟

• تعداد واکسنها علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن Haemophilus آنفلوانزا نوع( B (Hib، محافظت در برای ویروس کرونای جدید نمی کند.

• ویروس آنقدر جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. محققان در تلاشند تا واكسن علیه 2019-nCoV تهیه كنند  و WHO از تلاشهای آنها حمایت می كند.

• اگرچه این واکسن ها در برابر 2019-nCoV مؤثر نیستند، اما واکسیناسیون علیه بیماری های تنفسی برای محافظت از سلامت شما بسیار توصیه می شود.

آیا شستشوی منظم بینی شما با سرم نمکی می تواند از بروز عفونت با ویروس کرونا جدید جلوگیری کند؟

• نه. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با نمکی وجود ندارد که مردم را از عفونت با کروناویروس جدید محافظت می کند.

• شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی منظم بینی با نمکی می تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند. اما، به طور مرتب شستشوی بینی برای جلوگیری از عفونت های تنفسی نشان داده نشده است.

 آیا خوردن سیر آیا می تواند به جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا جدید کمک کند؟

• سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال ، هیچ شواهدی از شیوع این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، مردم را از ویروس جدید محافظت می کند.

 آیا قرار دادن روغن کنجد باعث جلوگیری از ورود coronavirus جدید به بدن نمی شود؟

• روغن کنجد ویروس جدید را از بین نمی برد. برخی از ضد عفونی کننده های شیمیایی وجود دارند که می توانند 2019-nCoV را بر روی سطوح بکشند. اینها شامل ضد عفونی کننده های مبتنی بر کلر و کلر ، یا حلالها ، 75٪ اتانول ، اسید پراستریک و کلروفرم است.

• با این وجود، اگر آنها را روی پوست یا زیر بینی خود قرار دهید، تأثیر کمی یا ویرانی بر روی ویروس ندارند. حتی می تواند خطرناک باشد که این مواد شیمیایی را روی پوست خود قرار دهید.

آیا coronavirus جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا افراد جوان نیز مستعد هستند؟

• افراد در هر سنی می توانند توسط ویروس جدید (2019-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن و افراد با شرایط پزشکی از قبل موجود (مانند آسم ، دیابت ، بیماری های قلبی) به نظر می رسد در معرض ابتلا به بیماری ویروس به شدت آسیب پذیرتر باشند.

• WHO به افراد در هر سنی توصیه می كند كه برای محافظت از خود در برابر ویروس ، به عنوان مثال با رعایت بهداشت دست خوب و بهداشت تنفسی مناسب ، قدم بردارند.

 آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری و معالجه ویروس کرونای جدید مؤثر هستند؟

• نه ، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند ، فقط باکتری ها هستند.

• coronavirus جدید (2019-nCoV) یک ویروس است و بنابراین، آنتی بیوتیک ها نباید به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان استفاده شوند.

• با این حال، اگر شما در سال 2019 در بیمارستان بستری هستید، ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید زیرا عفونت باکتریایی امکان پذیر است.

آیا داروهای خاصی برای جلوگیری از معالجه و جداسازی مجدد ویروس جدید وجود دارد؟

• تا به امروز ، هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا معالجه کروناویروس جدید (2019-nCoV) توصیه نشده است.

• با این حال، افراد آلوده به ویروس باید برای رفع و درمان علائم مراقبت های لازم را انجام دهند. افراد مبتلا به بیماری شدید باید مراقبت های حمایتی بهینه را انجام دهند. برخی از درمانهای خاص تحت بررسی قرار گرفته و از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. WHO به سرعت بخشیدن به تلاشهای تحقیق و توسعه با طیف وسیعی از همکاران در این زمینه کمک می کند.

منبع:

world health organization

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا