اجتماعیکسب و کارمدیریتمهارت ارتباط

تکنیک های مذاکره

اصول و فنون مذاکره موثر 10 روش برای مذاکره بهتر

کارآفرینان استارت آپ ها همیشه بهترین مذاکره کنندگان هم نیستند. آنها برای اولین بار به صورت یک صاحب کسب و کار ظاهر شده اند و پس از مدتی بخوبی متوجه می شوند که تقریباً همه چیز نوعی مذاکره است و هیچوقت نباید این تکنیک های مذاکره را از دست بدهند. بنابراین دانستن اصول و فنون مذاکره برای همه افراد خصوصا دارندگان کسب و کارهای نوپا الزامی است.

شروع یک تجارت ، به معنای واقعی کلمه ، صدها مذاکره نیاز دارد. برخی ازاین مذاکره ها کوچک و کم اهمیت هستند ، مانند تضمین بهترین قیمت برای چاپ سربرگ و کارت ویزیت. برخی دیگر معاملات به مراتب بزرگتر هستند که می توانند کسب و کار تازه را بسازند و یا از بین ببرند. بعضی اوقات شما خریدار هستید. بار دیگر بعنوان فروشنده ظاهر می شوید. در هر صورت ، مهارتهای لازم و تکنیک های مذاکره برای اینکه یک مذاکره کننده خوب باشید، یکسان است.

بسیاری از افراد ، مذاکره را بطور طبیعی در طول زندگی خود انجام داده اند. همه ما در کودکی برای افزایش پول تو جیبی و یا دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه در حدودی با والدین خود مذاکره کرده ایم. باید دانست که اصول مذاکره با تلاش و کوشش تبدیل به یک مهارت فردی می شود . البته به ندرت تکنیک های مذاکره به عنوان بخشی از یک آموزش رسمی به ما آموزش داده شده است.

در این مقاله تکنیک های مذاکره مهمی وجود دارد که می تواند شما را به مذاکره کننده بهتر و با اطمینان تر در کسب و کارتان تبدیل کند.

ده تکنیک مذاکره

1.آماده سازی ، آماده سازی ، آماده سازی

اگر بدون آماده سازی مناسب وارد مذاکره شوید ، قبلا باخته اید. از خودتان شروع کنید. اطمینان حاصل کنید در مورد آنچه واقعاً از مذاکره و توافق انتظار دارید، روشن شده باشید. برای درک بهتر نیازهای آنها و همچنین نقاط قوت و ضعف آنها در مورد طرف مقابل تان تحقیق کنید. از متخصصان آن حوزه مانند حسابدارها ، وکلا یا افراد دارای مهارت در تکنولوژی کمک بگیرید.

2. به زمان بندی توجه کنید

زمان بندی در هر مذاکره ای مهم است. مطمئنا ، شما باید بدانید که چه چیزی را می خواهید ، اما همچنین لازم است بدانید که چه موقع آن چیز را درخواست کنید. زمانهایی وجود دارد که باید فشار بیاورید ، و زمانهایی ضروری است منتظر بمانید. وقتی به دنبال بهترین چیز برای خود هستید ، وقت فشار آوردن برای آنچه می خواهید است. اما مراقب فشار بیش از حد و تخریب شدن رابطه طولانی مدت باشید.

3. خودخواهی خود را رها کنید

بهترین مذاکره کنندگان اهمیتی نمی دهند یا نشان نمی دهند که چه کسی اعتبار یک معامله موفق را بدست می آورد. استعداد آنها این است که طرف مقابل احساس کند که توافق نهایی ایده آنها بوده است.

4. مهارت های گوش دادن خود را ارتقاء دهید

بهترین مذاکره کنندگان غالباً شنوندگان خوبی هستند که با صبر و حوصله به دیگران اجازه صحبت می دهند در حالی که خودشان در حال تهیه ایده هستند. آنها هرگز صحبت طرف مقابل را قطع نمی کنند. طرف مقابل را تشویق کنید که ابتدا صحبت کند. این کمک می کند تا یکی از قدیمی ترین فنون مذاکره انجام شود: کسی که در ابتدا اعداد را ذکر می کند ، می بازد. در حالی که این روش همیشه درست نیست ، به طور کلی بهتر است که ابتدا اجازه دهید طرف مقابل اولین حرکت را انجام دهد. حتی اگر آنها اعدادی را ذکر نکنند ، به شما فرصتی می دهد تا بپرسید که چه فکر می کنند.

5. اگر نخواهید ، دریافت نمی کنید

یکی دیگر از اصول مذاکره این است: “یا بالا برو ، یا به خانه برو.” به عنوان بخشی از آماده سازی خود ، بالاترین قیمت قابل توجیه را تعیین کنید. تا زمانی که بتوانید به طرز قانع کننده ای بحث کنید ، نترسید که قیمت را بالا ببرید. اما هیچ حد و مرز غیر منعطف نگذارید. پیشنهاد اینکه یا این را بردار و یا برو معمولاً غیرقابل استفاده است.

6. پیش بینی توافق

شما باید انتظار داشته باشید که امتیازاتی کسب کنید و برنامه ریزی کنید که آن امتیازات چه ممکن است باشد. البته طرف مقابل هم به همین فکر می کند ، بنابراین هرگز پیشنهاد اول آنها را انتخاب نکنید. حتی اگر بهتر از آن چیزی باشد که شما امیدوار بوده اید ،  نگاه ناامیدانه و رد کردن مودبانه را امتحان کنید. شما هرگز نمی دانید چه چیز دیگری می توانید بدست آورید.

7. پیشنهاد دهید و منتظر تعهد باشید

عاملی که باعث جوش خوردن معاملات می شود ، تعهدی غیرقابل انکار برای تحویل است. شما باید این سطح اطمینان را به دیگران پیشنهاد دهید. به همین ترتیب ، از معامله هایی که طرف مقابل تعهد خود را نشان نمی دهد ، خودداری کنید.

8. مشکلات آنها را جذب نکنید

در بیشتر مذاکرات ، تمام مشکلات و دلایل طرف مقابل را خواهید شنید که نمی توانند آنچه را که می خواهید به شما ارائه دهند. آنها می خواهند مشکلات آنها به مشکلات شما تبدیل شود ، اما اجازه ندهید. در عوض ، با هر یک از آنها برخورد کنید و سعی کنید آنها را حل کنید. به عنوان مثال ، اگر “بودجه” آنها خیلی کم باشد ، ممکن است مکان های دیگری نیز وجود داشته باشد که بتوانند از آنجا پول بگیرند.

9. به اصول خود پایبند باشید

 به عنوان یک فرد و یک صاحب کسب و کار ، شما به احتمال زیاد مجموعه ای از اصول و ارزشهای راهنما را در اختیار دارید که نمی خواهید در مورد آنها مصالحه کنید. اگر مذاکراتی را طوری دیدید که از اصول شما عبور می کند ، شاید بهتر است این معامله را کنار بگذارید.

10. با تایید به اتمام برسانید

 در پایان هر جلسه (حتی اگر توافق نهایی صورت نگرفته باشد) نقاط توافق شده را ثبت کنید. اطمینان حاصل کنید که همه طفین این موارد را  تأیید می کنند. با نامه ها یا ایمیل های مناسب پیگیری کنید. مسائل را باز رها نکنید.

منبع:

https://startupnation.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا