روانشناسیکسب و کارمدیریتمهارت ارتباط

تیپ شخصیتی درون گرا و برون گرا در محیط کار

تیپ شخصیتی درون گرا و برون گرا

در طی ساعات کاری، محل کار خانه ای موقت برای کارمندان با شخصیت های مختلف است. برخی ممکن است زیاد صحبت کنند اما برخی دیگر خوددار و ساکت باشند. با این حال، همیشه اینگونه نیست که همه افراد شبیه هم باشند، به خصوص وقتی که کارمندان در دو طیف کاملا متفاوت هستند. معمولا تیپ شخصیتی درون گرا و برون گرا در مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

به طور معمول، برون گراها درونگراها را به عنوان غیر اجتماعی، نامساعد، خجالتی، مرموز و غیر مشارکتی می بینند. درون گرا ها نیز برون گراها را پرخاشگر، خود پسند، نا آگاه، بی ادب و نیازمند اجتماع توصیف می کنند.

این قطع ارتباط می تواند باعث ایجاد مشکلات و سوء ارتباطات بین دو گروه در محیط کار شود. با این وجود، برای همکاران مهم است که با یکدیگر همراه شوند. درونگرایان و برون گرایان، با وجود تفاوت هایشان، هنوز می توانند یک رابطه کاری حمایتی و سالم برقرار کنند. در اینجا نحوه کار با آنها و مدیریت این دو تیپ افراد آورده شده است. بطور کلی شناخت ویژگی های مختلف تیپ شخصیتی درون گرا و برون گرا و آشنایی با زوایای پنهان این دو گروه برای برقراری ارتباط سازنده بسیار مهم است.

چگونه با یک درونگرا کار کنیم، دستور کار را از قبل ارائه دهید

افراد درونگرا سازماندهی و آماده سازی را دوست دارند. گاهی اوقات تنها توجه دادن به رویدادها و پروژه ها و ارائه برنامه ای برای کاهش اضطراب به خوبی تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، اگر جلسه یا رویدادی وجود دارد جزئیات را قبل از موعد ارسال کنید تا نامطلع نباشند. در این صورت آنها احساس راحتی بیشتری می کنند و از توجه شما قدردانی می نمایند.

بصورت الکترونیکی نیز مذاکره داشته باشید

از آنجا که افراد درونگرا مکالمات نفر به نفر را بیش از جلسات گروهی ترجیح می دهند، برای جلوگیری از استرس غیرضروری، انجام برخی گفتگوهای آنلاین قبل از جلسه مفید است.

اخیرا شرکتها از ایده خرد کردن کار به جزئیات کوچک مزایای بسیاری دریافت کرده اند. این ایده عملا تبدیل یک کار بزرگ به تعداد بسیار زیادی کارهای کوچک است که افراد مختلف قادر به انجام هر یک از اجزا خرد می باشند. با استفاده از این ایده، افراد درون گرا می توانند در حوزه تعریف شده برای خودشان فعالیت نمایند. با استفاده از این روش افراد درون گرا در بسیاری از فعالیتهای کاری سهیم می شوند.

صبور باشید

انتظار نداشته باشید که افراد درونگرا از منطقه راحتی خود بیرون بیایند تا ایده های خود را به اشتراک بگذارند. برای آنها زمان لازم است تا اندیشه های خود را بیان کنند و به صورت صمیمانه به گروه ملحق شوند.

هنگام بحث در مورد پروژه ها با درونگراها، شما نباید انتظار داشته باشید بسیاری از بازخورد های کلامی را بدست آورید. این بدان معنا نیست که آنها گوش نمی دهند یا حرفی برای گفتن ندارند. یک فرد درونگرا ترجیح می دهد زمان لازم را در اختیار داشته باشد تا اطلاعات را پردازش کند و به روشی که برایش راحت تر است، از جمله از طریق یک ایمیل مناسب، پاسخ دهد.

صبور باشید و درک کنید. بعضی اوقات، بهترین ایده ها به مرور زمان و به طور مستقل متولد می شوند.

شما با دادن انتظارات واضح و فضای کافی از یک کارمند درونگرا بهترین بهره را خواهید داشت. تا زمانی که اهداف و مهلت ها توسط ایشان به خوبی فهمیده شود و دیگر نیازی به توجه جزئی و مدیریت موشکافانه آنها نیست.

زمان اعلام نتیجه را اعلام کنید

پس از آمادگی، افراد درونگرا فرصتی برای صحبت کردن نیاز دارند ولی از آنجا که احتمالاً این درخواست را اعلام نمی کنند، نیاز به پیگیری می باشد.

به صورت خصوصی به آنها مراجعه کنید یا بعد از جلسات به صورت جداگانه پیگیری کنید. فرصتی برای آنها فراهم کنید تا بدون مجبور کردن آنها جهت ارائه به کل تیم، ایده های خود را به اشتراک بگذارند.

نحوه کار با یک برون گرا، بگذارید صحبت کنند

از درخشش برونگرایان کسل نشوید و از آن پشتیبانی کنید. وظایف و نقشهایی را که با شخصیت آنها مطابقت دارد به آنها ارائه دهید و به آنها اجازه دهید با افراد ارتباط برقرار کنند. به آنها اجازه دهید تا از روش های خود برای به اشتراک گذاشتن افکار و ایده های خود استفاده کنند، زیرا احتمال دارد که تعداد زیادی ایده داشته باشند.

برنامه ریزی کنید تا برون گراها به صورت چهره به چهره صحبت کنند، زیرا آنها باید در مورد ایده های خود صحبت کرده و چیزهای دیگر را کنار بگذارند.

قاطع باشید

در حالی که برون گراها زمان بیشتری از جلسات را به خود اختصاص می دهند ولی با این وجود مطمئن شوید تمام زمان جلسات را به هدر ندهند. در هر صورت محکم بودن در ارتباط با برون گراها فراموش نشود.

کارمندان باید یاد بگیرند که در میان سایر کارمندان پر حرف، صحبت کنند. مهم است که همه شانس خود را برای اشتراک گذاری ایده ها داشته باشند، بعضی اوقات برونگراها حتی متوجه نمی شوند که چقدر در حال صحبت کردن هستند. از اینکه مودبانه مکالمه آنها را قطع کنید و یا اجازه صحبت بیشتر را از آنها بگیرید و مسیر پیشنهادات آنها به جهت دیگری هدایت کنید نترسید.

سوالات خود را بپرسید

بر خلاف درونگراها، برون گراها تمایل دارند قبل از مرتب کردن افکارشان صحبت کنند. فقط به دلیل اینکه آنها در حال ابراز عقیده هستند به معنای کامل بودن آن ایده نیست.

در برخورد با یک برون گرا، شما می توانید آنچه را که می شنوید را با سؤال کردن امتحان کنید. یک برون گرا تمایل دارد که با صحبت کردن بلند فکر کند و با گفتگو و همچنین با تعامل با دیگران انرژی کسب کند. این بدان معنی است که ممکن است برخی از آنچه شما از آنها می شنوید بخشی از کار کردن آنها روی فکرشان باشد.

افراد درونگرا برای این امر کاندیداهای خوبی خواهند بود زیرا آنها گوش می دهند، اطلاعات را جذب می کنند، به آن فکر می کنند و سپس یک سؤال ساده می پرسند تا مکالمه را به سمت صحیح هدایت کنند. این یک بازی برد-برد برای کل تیم است.

نحوه مدیریت تیم با انواع شخصیت های مختلف

هر کس با دیگری فرق دارد، حتی آنهایی که در یک گروه اجتماعی قرار گرفته اند. یک تیم متنوع به یک سبک مدیریتی انعطاف پذیر و منحصر به فرد نیاز دارد.

مدیر باید نوع شخصیت هر یک از اعضای تیم را تشخیص دهد و وظایف را به گونه ای واگذار کند که نقاط قوت کارکنان را برجسته و نقاط ضعف آنها را کاهش دهد.

به عنوان مثال، از یک کارمند خجالتی نخواهید که در جلسه شرکت به ارائه بپردازد و از یک فرد برون گرا نخواهید که یک پروژه جزئی گرا را هدایت کند. به کارمندان وظایفی بدهید که از مهارت های شخصی یا ویژگی های شخصیتی خود بهره ببرند.

گاهی اوقات به عنوان کارمند یا مدیر، شما باید با شخصی کار کنید که شخصیتی کاملاً متضاد از شخصیت شما داشته باشد. تا زمانی که شما به درستی نوع شخصیت خود را نسبت به همکار خود تشخیص دهید باید بتوانید یک محیط شاد برای تبادل اطلاعات بیابید.

همچنین بخوانید:

نکات مهم مهارت های ارتباطی

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن