رشته ها و مشاغلکسب و کار

حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری و استخدامی

نحوه صحبت در مورد حقوق در مصاحبه شغلی

در برخی از مراحل مصاحبه کاری ، در خصوص انتظارات مربوط به حقوق و دستمزد از شما سؤال خواهد شد – یعنی انتظار دستمزد شما از این شغل چه میزان است. یکی از سوالاتی که بسیاری از کارجویان در مواجهه با آن با مشکل مواجه می شوند سوال در مورد حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری است.

دلایلی متعددی وجود دارد که کارفرمایان این سوال را می پرسند. در اکثر موارد ، شرکت محدوده پرداختی مشخصی را برای موقعیت شغلی تعیین کرده است. آنها می خواهند مطمئن شوند که انتظارات شما با آن بودجه سازگار است یا خیر.

دلیل دیگر این است که ، اگر کارها به خوبی پیش برود ، کارفرمای بالقوه شما خواهان آن است که پیشنهادی ارائه دهد که برای شما جذاب و جالب باشد. این سؤال فرصتی را برای شما فراهم می کند که درباره حقوق و مزایا و سایر درخواستهایی که مورد علاقه تان است ، بحث کنید. در هر صورت حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در راستای گرفتن موقعیت شغلی است.

3 نکته در مورد حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری

در اینجا چندین دستورالعمل وجود دارد که می تواند به شما در هدایت مصاحبه کمک کند:

1. ارزش خود را بدانید

هر شغل دارای ارزش عمومی ای در بازار است. می توانید محدوده دستمزد شغلی خود را در بازار جهانی در سایتهایی مانند Indeed Salaries و یا در بازار ایران در سایتهایی مثل irantalent به دست آورید، با کمک این سایت ها می توانید محدوده نسبتا قابل اطمینانی از حقوق مربوط به شغل مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید.

قبلا حقوق مورد قبول خود را محاسبه کنید

قبل از اینکه انتظارات مربوط به حقوق و دستمزد خود را به یک کارفرما اعلام کنید ، درباره آنچه در حال حاضر درآمد کسب می کنید ، شامل حقوق ، پاداش و مزایا ، به صورت جامع فکر کنید. سپس ، از تحقیقاتی که انجام داده اید استفاده کنید تا یک هدف واقع بینانه برای دستمزد خود در شغل بعدی تعیین کنید. دنبال چه حقوق پایه ای هستید؟ کدام مزایا بیشترین ارزش را برایتان دارد ؟ چه چیز دیگری مورد علاقه است؟ به این نکته دقت کنید که هر شرکت با روش مختص به خود حقوق پایه ، مزایا و پاداش ها را تخصیص می دهد و لذا توجه به حقوق و دستمزد نهایی با در نظر گرفتن تمام آیتم های مربوطه می بایست مد نظر قرار گیرد.

اگر در شرکتی مصاحبه می کنید که ساختاری متفاوت از آخرین کارفرمای شما دارد ، و در حال تغییر نوع شغل خود هستید، باید بتوانید آنچه را که بدست می آورید یا از دست می دهید را در قالب حقوق و دستمزد بیان کنید.

2. لازم نیست فوراً به سؤالات حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری و استخدامی پاسخ دهید

الزامات شغلی و همچنین انواع دیگری از دستمزدها که کارفرما ارائه می دهد ، مانند مزایا ، سهام و پاداشها ، باید در نظر گرفته شود. وقتی برای اولین بار از شما سؤال شد ، ” انتظار دستمزد شما چیست ؟” هیچ ایرادی ندارد که پاسخ را به تاخیر بیاندازید. در اینجا پاسخ هایی وجود دارد که می تواند به شما در ادامه مصاحبه کاری و کسب اطلاعات بیشتر کمک کند:

مثال 1

“من مشتاق یک پیشنهاد رقابتی و جذاب هستم که شامل مزایا و دستمزد می باشد ، ولی می خواهم در مورد ویژگی های آنچه این شغل نیاز دارد در ابتدا بیشتر بدانم.” (این پاسخ برای اکثر شرایط خوب است) “

مثال 2

“در طول مدت کاری ام ، در چندین زمینه مختلف و در سطوح مختلف کار کرده ام. می خواهم درباره الزامات این شغل و همچنین مزایا و سایر انواع دستمزدی که شما در نظر گرفته اید اطلاعات بیشتری کسب کنم. “(اگر در حال گذار به یک مسیر شغلی جدید باشید ، این ممکن است پاسخ بهتری باشد)”

3. محدوده حقوق و دستمزد بدهید ، نه یک عدد دقیق

اگر پاسخ به این سوال را به تاخیر انداختید و مصاحبه کننده دوباره از شما سؤال کرد ، زمان آن رسیده است که پاسخ دهید. از دادن عدد دقیق و مشخص خودداری کنید. درعوض ، می توانید دامنه ای را ارائه کنید. به تحقیقات قبلی خود استناد کنید و مصاحبه را به سمت آنچه عادلانه است و نه آنچه شما می خواهید هدایت کنید. در اینجا چند نمونه از نحوه پاسخگویی آورده شده است:

برای کارجوهای کم تجربه:

مثال 1

“با توجه به تحقیق و تجربه می دانم که حد پایین سه میلیون تومان تا حد متوسط چهار و نیم میلیون تومان حقوق ماهیانه محدوده رقابتی برای این شغل و در این صنعت و شهر است.”

مثال 2

“در این محیط و در این مکان ، تحقیقات من نشان می دهد که حد پایین سه میلیون تومان تا حد متوسط چهار و نیم میلیون تومان حقوق ماهیانه محدوده ای معقول است.”

برای کارجوی با تجربه تر:

“با توجه به تجربه من در این زمینه و تحقیقاتم در مورد بازار فعلی، نشان می دهد که حد پایین شش میلیون تومان تا حد متوسط هفت و نیم میلیون تومان حقوق ماهیانه، محدوده ای معقول است.”

نکات نهایی درباره حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری

به طور خلاصه ، هنگام مصاحبه درباره حقوق و دستمزد موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • ارزش خود و نیز انواع مختلف پاداش و یا دستمزد را که بیشتر برای شما مهم است بدانید.
  • برای مطالعه حقوق و دستمزد معمول و کسب اطلاعات درمورد محدوده حقوق این شغل در شهر خود از منابع معتبر حقوق و دستمزد مانند سایتهایی که در بالا معرفی شد استفاده کنید.
  • یک محدوده بدهید ، نه یک عدد خاص. حقوق و دستمزد در مصاحبه کاری و استخدامی را بصورت منصفانه و رقابتی در نظر بگیرید
  • تا زمانی که یک پیشنهاد رسمی شغلی ندارید ، سعی در مذاکره در خصوص حقوق و دستمزد نکنید.

منبع

https://www.indeed.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا