پزشکیتغذیه و رژیم غذاییزیبایی و تناسب اندامسلامت و تغذیه

حقیقت تقویت رشد مو چیست

حقیقت تقویت رشد مو چیست

هر موضوعی که توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و دغدغه تعداد کثیری از افراد جامعه باشد مورد توجه بنگاه های اقتصادی نیز قرار می گیرد و برای جذب مشتری در این راستا تلاشهای بسیار زیادی صورت می پذیرد. مو یکی از زیباییهای طبیعی هر فرد می باشد و مسلما برای قشر عظیمی از افراد جامعه تقویت رشد مو بعنوان یکی از دغدغه ها به شمار می رود. حجم بسیار زیاد شامپوها و لوسیون ها و نیز داروهای مختلفی که در داروخانه ها و در فضای اینترنت تبلیغ می شوند نشان از اهمیت مو برای افراد دارد. همانطورکه در سایر مسائلی که مشتری برای آن وجود دارد، افراد مختلفی برای کسب درآمد ورود می کنند، در این خصوص نیز افراد و شرکتهای بسیار زیادی به نقش آفرینی می پردازند. متاسفانه در این حوزه نیز مانند سایر موارد مشابه سودجویانی که ارزشی برای سلامت افراد قائل نیستند نیز وارد شده اند و لذا شناخت حوزه سلامت مو و روش های واقعی تقویت مو برای افراد حائز اهمیت است.

اطلاعات عمومی در مورد مو

هر مو دارای یک غده ترشح کننده است. ریشه مو بین دو تا چهار میلیمتر زیر پوست قرار دارد و تولید مو توسط این ریشه صورت می پذیرد. رشد مو تقریبا یک و نیم سانتیمتر در ماه است و اکثر رشد مو در طی شب انجام می پذیرد. مصرف خوراکی ترکیبات اسیدهای آمینه، ویتامینهای ب، اسید فولیک، زینک یا روی، بیوتین و اینوزیتول در حفظ سلامتی مو مفید هستند. استرس یکی از عواملی است که رشد مو را کم می کند.

ریزش حدود یکصد تار مو در شبانه روز طبیعی است ولی وقتی ریزش مو از رویش مو بیشتر باشد می تواند نشان دهنده کاهش مو باشد.

ریزش مو غالبا بصورت ارثی می باشد ولی یکسری از بیماریها و داروها نیز و کمبود مواد مغذی نیز می تواند باعث کم شدن مو گردد.

بعضا عقاید نادرستی وجود دارد که مثلا استفاده از کلاه و یا استحمام زیاد باعث سرعت بخشیدن به ریزش مو می شود در حالیکه این موارد کاملا اشتباه هستند. همچنین عقاید نادرستی نیز در خصوص تقویت رشد مو وجود دارد.

علل اصلی ریزش مو

  1. ارث
  2. کمبود مواد مغذی
  3. استرس
  4. برخی داروها
  5. اعمال ضربه و یا کشش و فشار و حرارت بر پوست سر
  6. اختلالات هورمونی

تاثیر شامپو ها بر ریزش مو

شامپوها برای تمیزی سر و موی سر استفاده می شوند و گاها برای نرمی مو نیز کاربرد دارند ولی آیا شامپو بعنوان تقویت کننده و یا جهت جلوگیری از ریزش مو هم موثر است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است و تبلیغات فزاینده نیز به آن دامن می زند ولی از نظر متخصصین پوست و مو هیچ شامپویی که مانع ریزش و باعث تقویت مو شود وجود ندارد. بحث تبلیغات از واقعیات پزشکی متفاوت است و این بازار درآمدزا فقط برای سوداگران مفید می باشد. واقعیت این است که بافت مرده مو نیازی به تقویت ندارد که بخواهیم آن را با استفاده از شامپو حفظ کنیم، بافت مو عملا نیاز به تقویت و استفاده از پروتئین و یا ویتامین ندارد زیرا این بافت یک بافت مرده است. بنابراین استفاده از شامپوها برای تقویت مو نمی تواند موثر باشد و صرفا این امر یک تبلیغات برای فروش محصول است.

تنها چیزی که در شامپوها می تواند موثر باشد جلوگیری از شوره سر است. که این امر نیز مانند سایر داروهای پوستی عمل می کند و ربطی به مو ندارد. لذا تاثیر شامپو بر مو را را می توان علاوه بر تاثیر پاک کنندگی آن مختص به نرم کنندگی آن دانست.

بنابراین انتخاب بین شامپوها فقط به این بستگی دارد که برای موهای خشک و یا موهای نرم بخواهیم از آنها استفاده کنیم.

انتخاب شامپو

بطور خلاصه برای انتخاب شامپو فقط کافیست با توجه به نرمی و خشکی مو به انتخاب بپردازیم و بدون در نظر گرفتن خارجی و یا ایرانی بودن شامپو فقط به استاندارد بودن آن توجه کنیم و سازگاری با پوست سر از جهت شوره را نیز مد نظر قرار دهیم. و صرفا تقویت کننده های خوراکی قادر به تاثیر مفید بر رشد مو می باشند.

 ضمنا باید توجه داشت که محلولهایی مانند ماینوکسیدیل بر روی موها اثر مستقیم ندارند بلکه ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود. تأثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالاً به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند.

بنابراین می توان گفت تقویت رشد مو به شامپو وابسته نیست.

همچنین بخوانید:

خمیردندان و اجزای اصلی آن

محصولات تراریخته غذایی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا