علوم و تکنولوژیفضا و نجوم

حیات در سیارات دیگر

آیا در سیارات دیگر حیات وجود دارد ؟

دانشمندان مي گويند حتي ممکن است حیات در سیارات دیگر بيشتر از زمین باشد. حیات در سیارات دیگر موضوع مورد علاقه بسیاری از افراد است . لذا سعی می شود در این مطلب تا حد ممکن این موضوع مورد واکاوی قرار گیرد.

دانشمندان می گویند جهان های دیگر ممکن است با حیاتی شکوفاتر از زمین پر شده باشند.

مطالعه جدید می تواند پیامدهای مهمی در مورد نحوه جستجو برای حیات در سیارات دیگر در پی داشته باشد. همچنین این مطالعه نشان می دهد که جستجو ها ، بیشتر از آنچه تصور می کردیم بر روی سیارات فراخورشیدی می تواند حیات پیدا کند.

دکتر استفانی اولسون ، محقق اصلی گفت: “این یک نتیجه گیری شگفت آور است”. ” نشان می دهد که شرایط موجود در برخی سیارات فراخورشیدی با الگوهای مطلوب گردش اقیانوسی، می تواند برای زندگی مناسبتر باشند و دارای حیات فعالتر و فراوان تراز زمین باشند.”

حیات در سیارات فراخورشیدی

در سالهای اخیر دانشمندان تعداد بسیار زیادی سیارات خارج از منظومه شمسی یا جهان هایی که در اطراف ستارگان گردش می کنند پیدا کرده اند که در منظومه ما قرار ندارند. همه آنها بسیار دور هستند بطوریکه رسیدن به آنها حتی با سریعترین کاوشگرهای فضایی ناممکن است و حتی دیدن هر گونه جزئیاتی از آنها بسیار دشوار است.

محققان در حال کار بر روی راه های مختلفی برای دانستن در مورد آن جهان ها هستند. از جمله تلسکوپ هایی که قادر خواهند بود اتمسفر این سیارات را بررسی کنند و اطلاعات بیشتری در مورد آنچه که سیارات از آنها ساخته شده است کسب کنند. اما برای درک اطلاعاتی که به دست می آید ، دانشمندان نیاز به ساختن مدل های دقیق و پیچیده در مورد چگونگی شکل گیری سیارات و اقلیم آنها دارند.

دانشمندان با تلفیق این مشاهدات با آن مدلها ، می فهمند كه كدام یك از این سیارات دور می تواند محل زندگی بیگانگان باشد و اطلاعات مفیدی از حیات در سیارات دیگر کسب می نمایند.

اکنون دکتر اولسون و تیم وی این کار را برای درک شرایط موجود در این سیارات فراخورشیدی انجام داده اند که به کسب اطلاع در مورد آنها کمک می کند. این کار در کنگره ژئوشیمی گلدشتمیتد در بارسلونا ارائه شد.

اقیانوس ها و حیات در سیارات دیگر

وی گفت: “جستجوی ناسا برای زندگی در جهان بر روی سیاره های به اصطلاح قابل سکونت متمرکز شده است ، جهان هایی که پتانسیل اقیانوس های آب مایع را دارند” . “اما همه اقیانوس ها به یک اندازه مهمان نواز نیستند – و برخی اقیانوس ها به دلیل الگوهای گردش عمومی ، مکانهای بهتری برای زندگی از سایر اقیانوس ها خواهند بود.”

برای انجام مطالعه ، این تیم با استفاده از نرم افزار Nasa مدل هایی از این سیارات را ساختند که به آنها امکان می داد شرایط موجود در آن سیارات را شبیه سازی کنند. آنها با استفاده از فناوری ناسا توانستند مدل هایی از آب و هوا و اقیانوس های احتمالی را که می توانند در آن سیارات فراخورشیدی قرار بگیرند ، ایجاد کنند.

آنها دریافتند که بسیاری از این سیارات مکان هایی مهمان نواز و شکوفا برای زندگی حتی بهتر از زمین به نظر می رسند. آنها فرآیند موجود در اقیانوسهای زمین را که باعث ایجاد زندگی می شود را بررسی کردند و به این موضوع فکر کردند که آیا این روند ممکن است در جای دیگری از جهان نیز اتفاق بیفتد.

اقیانوس های فراخورشیدی

دکتر اولسون در بیانیه ای گفت: “کار ما با هدف شناسایی اقیانوس های فراخورشیدی که بیشترین ظرفیت را برای میزبانی از زندگی فراوان و فعال در سطح جهان دارند ، انجام شده است.”

وی ادامه داد: زندگی در اقیانوس های زمین بستگی به روند حرکت صعودی (جریان رو به بالا) دارد که مواد مغذی را از اعماق تاریک اقیانوس به قسمت های برخوردار از آفتاب که زندگی فوتوسنتزیک در جریان است ، باز می گرداند.

“این شرایطی است که ما باید در سیارات فراخورشیدی نیز جستجو کنیم”.

محققان با مدل کردن انواع سیارات فراخورشیدی ، قادر به فکر کردن در مورد این موضوع شدند که کدام نوع احتمال بیشتری برای توسعه حیات و ادامه پایدار حیات دارند. آنها با تعجب متوجه شدند که زمین بهترین نوع نیست و ممکن است جهان های دیگری وجود داشته باشد که مکان به مراتب بهتری برای شروع و ادامه زندگی باشند.

وی گفت: “ما از یک مدل گردش اقیانوس استفاده کرده ایم تا مشخص کنیم کدام سیاره ها کارآمدترین پیمایش صودی را دارند و لذا اقیانوس های مهمان نوازی را دارا هستند” . ” دریافتیم که چگالی اتمسفر بالاتر ، سرعت چرخش کندتر و وجود قاره ها همه باعث افزایش حرکت به سمت بالای اقیانوس ها می شوند. “

“یک پیامد دیگر این است که احتمالا زمین بهینه ترین محل سکونت نباشد و زندگی در جاهای دیگر ممکن است از سیاره ی ما بهتر باشد.”

این کار مهم است زیرا فناوری هایی که در اختیار داریم ما را قادر به دیدن همه چیز نمی کند: حیات مطمئناً بیش از آنچه که حتی با پیشرفته ترین تلسکوپ ها و سایر تجهیزات خواهیم دید ، وجود دارد. این بدان معناست که دانشمندان باید جستجوی خود را بر روی سیاره هایی که امکان حیات در آنها راحت تر است متمرکز کنند.

تجهیزات جدید برای جستجوها

کریس راینهارد ، از موسسه فناوری جورجیا ، گفت: “ما انتظار داریم اقیانوس ها در تنظیم برخی از مؤثرترین علائم قابل ردیابی زندگی در جهان های قابل سکونت مهم باشند ، اما درک ما از اقیانوس های فراتر از منظومه شمسی در حال حاضر بسیار ناقص است.”. “کار دکتر اولسون نشان دهنده یک گام مهم و جالب در درک ما از اقیانوس شناسی سیارات فراخورشیدی است.”

این تحقیق جدید می تواند به نحوه ساخت تلسکوپ های جدید نیز کمک کند ، زیرا اکنون می دانیم چه نوع سیاراتی برای جستجو کردن، بهترین سیاره ها هستند. دکتر اولسون گفت: “اکنون می دانیم که به دنبال چه چیزی هستیم ، بنابراین باید شروع به جستجو کنیم.”

در این مطلب آخرین نتایج کسب شده توسط دانشمندان در خصوص حیات در سیارات دیگر آورده شد.

منبع:

https://www.independent.co.uk

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن