زیبایی و تناسب اندامسلامت و تغذیه

خواص روغن نارگیل برای پوست

فواید و مضرات روغن نارگیل برای پوست

روغن نارگیل نوعی چربی است که از كاهش سطح كلسترول LDL گرفته تا بهبود عملکرد مغز در بيماران آلزايمر، مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. آیا روغن نارگیل برای پوست خوب است ؟ خواص روغن نارگیل برای پوست چبست ؟ با فواید و مضرات آن آشنا شوید. در حقیقت، مطالعات متعددی نشان داده اند که می تواند برای سلامتی پوست نیز  مفید باشد.

در این جا شواهد موجود برای خواص روغن نارگیل برای پوست و اینکه برای پوست مفید است یا خیر، مورد بررسی قرار می گیرد.

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل یک روغن بسیار اشباع شده است که بطور معمول با استخراج روغن از نارگیل خام یا مغز نارگیل خشک  تهیه می شود.

در دمای اتاق جامد است، اما هنگام گرم شدن می تواند نرم یا حتی ذوب شود.

این روغن در پخت و پز استفاده می شود و یا مستقیماً روی پوست و مو استفاده می شود.

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که نوعی چربی اشباع شده را شکل می دهند. در حقیقت، این اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​حدود 65٪ از ترکیب کل آن را تشکیل می دهند.

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل شامل موارد زیر می باشد:

  • اسید لوریک: 49٪
  • اسید میوریستیک: 18٪
  • اسید کاپریلیک: 8٪
  • اسید پالمیتیک: 8٪
  • اسید کاپریک: 7٪
  • اسید اولئیک: 6٪
  • اسید لینولئیک: 2٪
  • اسید استئاریک: 2٪

اگرچه حدود 90 درصد روغن نارگیل چربی اشباع شده است، اما حاوی مقادیر کمی از چربی های منو و اشباع نشده نیز هست. یک قاشق غذاخوری آن حاوی حدود 12 گرم چربی اشباع و 1 گرم چربی اشباع نشده است.

خواص روغن نارگیل برای پوست چیست ؟

1- می تواند میکروارگانیسم های مضر را از بین ببرد

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​موجود در روغن نارگیل خاصیت ضد میکروبی دارند که می توانند به محافظت در برابر میکروارگانیسم های مضر کمک کنند.

این امر به ویژه برای سلامتی پوست بسیار حائز اهمیت است زیرا بسیاری از انواع عفونت های پوستی از جمله آکنه ، سلولیت، فولیکولیت و مشکلات پوست پای ورزشکار در اثر باکتری یا قارچ ایجاد می شوند.

استفاده از روغن نارگیل مستقیم بر روی پوست ممکن است مانع از رشد این میکروارگانیسم ها شود. دلیل آن این است که این روغن دارای اسید لوریک اسید است که تقریبا 50٪ اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد و می تواند با میکروارگانیسم های مضر مبارزه کند.

در یک مطالعه خواص ضد باکتریایی 30 نوع اسیدهای چرب در برابر 20 نوع مختلف باکتری مورد آزمایش قرار گرفت. اسید لوریک موثرترین در جلوگیری از رشد باکتریها بود.

یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که اسید لوریک می تواند نوعی باکتری است که منجر به ایجاد آکنه های التهابی می شود را از بین ببرد.

یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که هر دو اسید لوریک و اسید کاپریک به طور موثری باکتریها را از بین می برند.

در مطالعه آزمایشگاهی دیگر اثرات ضد قارچی اسید کاپریک را نشان داد که قادر به مهار رشد انواع خاصی از قارچ ها است.

نتیجه اینکه از جمله خواص روغن نارگیل برای پوست، خواص ضد میکروبی هستند که به طور موثری باکتری ها و قارچ ها را از بین می برند.

2- روغن نارگیل می تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب مزمن یکی از اجزای اصلی بسیاری از انواع مختلف اختلالات پوستی از جمله پسوریازیس ، درماتیت تماسی و اگزما است.

از خواص روغن نارگیل برای پوست، خاصیت ضد التهابی آن است.

در یک مطالعه، محققان روغن نارگیل خالص را بر روی گوشهای ملتهب شده موش قرار دادند. روغن نارگیل نه تنها دارای خاصیت ضد التهابی بود، بلکه باعث تسکین درد نیز می شود.

علاوه بر این، روغن نارگیل با بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی، التهاب را کاهش می دهد.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که بیشتر تحقیقات فعلی فقط به مطالعات حیوانات و آزمایشگاهی محدود می شود ، بنابراین نمی توان دانست که چگونه این نتایج ممکن است برای انسان تفسیر شود.

با این حال، بر اساس این مطالعات، روغن نارگیل پتانسیل بسیار خوبی در توانایی کاهش التهاب در هنگام استفاده برای پوست نشان می دهد.

3- روغن نارگیل ممکن است به درمان آکنه کمک کند

در حالی که برخی فکر می کنند روغن نارگیل منافذ پوست را مسدود می کند، تحقیقات قابل توجهی نشان می دهد که این امر در واقع می تواند به درمان آکنه کمک کند.

آکنه یک بیماری التهابی است و بسیاری از داروهایی که برای درمان آن استفاده می شوند با هدف قرار دادن کاهش التهاب کار می کنند.

از آنجا که روغن نارگیل و اجزای آن ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند، ممکن است به درمان آکنه نیز کمک کند.

علاوه بر این، خاصیت ضد باکتریایی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​در روغن نارگیل نیز می تواند به کاهش آکنه کمک کند.

مطالعات بیشماری نشان داده اند که اسید لوریک، که تقریبا نیمی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد، باکتری های مرتبط با آکنه را از بین می برد.

در حقیقت، آزمایشات آزمایشگاهی روی حیوانات نشان داده اند که اسید لوریک در جلوگیری از رشد باکتری های ایجاد کننده آکنه مؤثرتر از بنزوئیل پراکسید است.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، روغن نارگیل باید در مناطقی که آکنه یافت می شود، مستقیماً روی پوست بمالید.

4- روغن نارگیل می تواند پوست خشک را مرطوب کند

علاوه بر تأثیر آن بر آکنه و التهاب، استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست شما می تواند به مرطوب نگه داشتن آن نیز کمک کند.

یک مطالعه در بیماران با پوست کم تا متوسط ​​خشک، اثرات روغن نارگیل را با روغن مینرال مقایسه کرد. روغن مینرال نوعی از روغن ساخته شده از نفت، که اغلب برای درمان خشکی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

این مطالعه دو هفته ای نشان داد که روغن نارگیل به طور قابل توجهی هیدراتاسیون پوست را بهبود می بخشد و به همان اندازه روغن مینرال مؤثر است.

همچنین نشان داده شده است که به درمان اگزما، یک بیماری پوستی که با ورم پوستی پوستی و خارش دار همراه است ، کمک می کند.

یک مطالعه با مقایسه اثرات روغن زیتون و روغن نارگیل در 52 بزرگسال مبتلا به اگزما نشان داد که استفاده از روغن نارگیل علاوه بر کمک به درمان اگزما به کاهش خشکی نیز کمک می کند.

یک مطالعه دیگر نتایج مشابهی را نشان داد که روغن نارگیل منجر به کاهش 68 درصدی شدت اگزما شده است.  این امر باعث شده است که روغن نارگیل به طور قابل توجهی موثرتر از روغن مینرال در درمان اگزما باشد.

نتیجه اینکه یکی از خواص عالی روغن نارگیل برای پوست مرطوب کنندگی آن و کمک به درمان خشکی پوست و اگزما است.

5- روغن نارگیل ممکن است در بهبود زخمها کمک کند

مطالعات متعددی نشان داده اند که روغن نارگیل همچنین می تواند به بهبود زخم کمک کند.

یک مطالعه روی حیوانات بررسی کرد که روغن نارگیل بر روی پوست بر بهبود زخم در موش اثر می گذارد.

مشخص شد که درمان زخم ها با روغن نارگیل خالص باعث بهبودی و افزایش سطح کلاژن می شود. کلاژن پروتئین مهمی است که در بهبود زخم ها کمک می کند.

یک مطالعه دیگر روی حیوانات نشان داد که روغن نارگیل همراه با آنتی بیوتیکی که بر روی پوست اعمال می شود در بهبود زخم های سوختگی موثر است.

علاوه بر بهبود زخم، خواص ضد میکروبی آن نیز ممکن است از بروز عفونت جلوگیری کند. یکی از مهمترین فاکتورهای خطرناک که می تواند روند بهبودی را پیچیده کند.

مضرات روغن نارگیل برای پوست

در حالی که تحقیقات نشان می دهد روغن نارگیل می تواند برای سلامتی پوست مفید باشد، استفاده از آن روی پوست ممکن است برای همه مناسب نباشد.

به عنوان مثال، افرادی که پوست چرب دارند ممکن است بخواهند از انجام این کار خودداری کنند، زیرا ممکن است منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش های سرسیاه شود.

مانند بسیاری از موارد، آزمایش و خطا ممکن است بهترین روش برای تعیین اینکه روغن نارگیل برای شما جواب می دهد  باشد.

علاوه بر این، اگر پوست حساسی دارید از مقدار کمی استفاده کنید یا سعی کنید آن را فقط روی بخش کوچکی از پوست بمالید تا مطمئن شوید این امر باعث تحریک یا مسدود کردن منافذ نمی شود.

با این حال، خوردن و پخت و پز با روغن نارگیل معمولاً برای اکثر افراد مشکلی ندارد.

گفته می شود اگر پوستی چرب یا بسیار حساس دارید برای برخوداری از فواید آن، به جای استعمال روی پوست ، روغن نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

کدام نوع روغن نارگیل بهترین است؟

در حالی که ممکن است روغن نارگیل تصفیه شده در دمای بالا برای پخت و پز مناسب باشد، روغن نارگیل خالص از نظر سلامتی پوست انتخاب بهتری است.

نه تنها بیشتر تحقیقات موجود به طور خاص روی تأثیر روغن نارگیل خالص متمرکز شده است، بلکه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که این ممکن است به مزایای آن بیفزاید.

کلام آخر:

اگرچه فواید سلامتی خوردن روغن نارگیل به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است، تحقیقات در مورد اثرات آن بر روی پوست عمدتاً محدود به مطالعات روی حیوانات یا آزمایشگاهی است.

با این حال، روغن نارگیل ممکن است با برخی از مزایای احتمالی پوست از جمله کاهش التهاب، مرطوب نگه داشتن پوست و کمک به بهبود زخم ها همراه باشد.

اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​موجود در روغن نارگیل نیز دارای خاصیت ضد میکروبی هستند که می توانند به درمان آکنه و محافظت از پوست در برابر باکتری های مضر کمک کنند.

اگر پوستی چرب یا بسیار حساس دارید، حتماً برای ارزیابی تحمل خود مصرف آن را از کم شروع کنید و در صورت بروز هرگونه حساسیت با متخصص پوست مشورت کنید.

منبع: https://www.healthline.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن