اجتماعیمهارت ارتباط

خواندن زبان بدن

19 تکنیک برای خواندن زبان بدن با پشتوانه علمی

خواندن زبان بدن افراد دیگر کاری دشوار است. به عنوان مثال اگر شخصی دستهایش را ضربدری از روی هم رد کرده باشد،  می توانید فرض کنید که او شخصیتی بسته دارد ، در حالی که در واقع او فقط سردش است.

  • زبان بدن فرد می تواند چیزهای زیادی راجع به آنچه فکر می کند و احساس می کند را نشان دهد
  • این امر اگر علائم غیر کلامی آنها با آنچه که با صدای بلند می گویند مطابق نباشد بیشتر صادق است
  • به عنوان مثال ، انگشت اشاره با مشت بسته می تواند تلاشی برای نشان دادن تسلط باشد ، در حالی که شخصی که مرتباً صورت خود را لمس می کند ، احتمالاً عصبی است.

وقتی متوجه شدید که علائم غیر کلامی شخص با آنچه او با صدای بلند به شما می گوید کاملاً مطابقت ندارد ، ارزش توجه بیشتر برای خواندن زبان بدن او را دارد. یا وقتی کسی با چین و چروک بیش از حد در اطراف چشم خود می خندد ، به احتمال زیاد علامت آن است که شوخی شما برای او خیلی خنده دار نبوده است.

در زیر ، ما 19 تکنیک علمی در مورد اهمیت زبان بدن و چگونگی خواندن آن را ، برداشت شده از روانشناسی امروز ، مجلات پژوهشی  و چند کتاب جذاب را برای شما آورده ایم.

در ادامه بخوانید تا دریابید که چرا در صورت ملاقات با شخصی که برقراری تماس چشمی بیش از حد دارد یا پاهایش روی هم افتاده، بایستی محتاط باشید. بنابراین با خواندن زبان بدن دیگران می توانید از موقعیت های ناخوشایند جلوگیری کنید.

19 ترفند و تکنیک برای خواندن زبان بدن

خواندن زبان بدن، شانه بالا انداختن

1- شانه را بالا انداختن یک سیگنال جهانی است که نمی دانید چه اتفاقی افتاده است

طبق گفته های باربارا پیز و آلن پیز ، نویسندگان کتاب زبان بدن ، همه شانه ها را جمع می کنند.

آنها می نویسند: این مثال خوب از یک ژست جهانی است که نشان می دهد شخص نمی داند یا نمی فهمد شما چه می گویید.

آنها ادامه می دهند: این یک ژست چندبخشی است که سه بخش اصلی دارد. نشان دادن کف دست ها که هیچ چیز در دست ها پنهان نشده است ، شانه ها را آویزان می کند و بالا بردن ابرو ، که یک علامت عمومی و مطیع بودن است.

خواندن زبان بدن، کف دست باز نمایش باستانی صداقت است

2- کف دست باز نمایش باستانی صداقت است

وقتی شخصی قسم می خورد که حقیقت را در دادگاه بگوید ، یک دست خود را روی متن مذهبی می گذارند و دست دیگر خود را در هوا بلند می کنند ، کف دست با هر کس که صحبت می کند ، روبرو می شود.

دلیل این است که ، Peases در کتاب زبان بدن می نویسد ، یک کف دست باز در طول تاریخ غرب با حقیقت ، صداقت ، بیعت و تسلیم همراه بوده است.

آنها می نویسند: همانگونه كه سگ زبان خود را برای نشان دادن تسلیم یا تسلیم شدن نشان می دهد ،  انسان ها از کف دست خود استفاده می كنند تا نشان دهند كه آنها مسلح نیستند و بنابراین تهدیدی نیست.

خواندن زبان بدن، عدم وجود چروک اطراف چشم نشان لبخند تصنعی

3- عدم وجود خطوط  تا و چین و چروک در اطراف چشم نشان می دهد،  لبخند احتمالا تصنعی است

داوران هنوز درمورد اینکه آیا می توانیم بگوییم شخصی ساختگی می خندد که دانشمندان آن را  لبخند دوچن می نامند، مردد هستند.  خواندن زبان بدن وقتی شخصی تصنعی می خندد چگونه ممکن است. لبخند حالتی است که وقتی واقعاً احساسات مثبت را تجربه می کنیم ، نشان می دهیم.

از یک طرف ، محققان معتقد بودند که ساختن یک لبخند واقعی ، که بخواهیم و انجامش بدهیم تقریباً غیرممکن است. آنها می گویند: لبخند مجموع چین و چروکهایی است که هنگام لبخند اطراف چشم شما شکل می گیرد. وقتی شما با خوشحالی لبخند می زنید ، آنها چروک می شوند. وقتی شما الکی می خندید ، چروکها شکل نمی گیرند.

اگر کسی سعی کند خوشحال به نظر برسد اما واقعاً اینگونه نباشد، چین و چروک ها را نمی بینید.

اخیراً ، مطالعهای از محققان دانشگاه Northeastern نشان داد كه مردم حتی اگر احساس خوشبختی نكنند ، می توانند یك عمل بسیار خوب یعنی خنده ساختگی را انجام دهند.

به نظر می رسد با خیال راحت بگوییم که اگر چروکی اطراف چشم وجود نداشته باشد ، احتمالاً فرد واقعاً خوشحال نیست. اما فقط به دلیل وجود چروکها در اطراف چشم ها لزوماً به معنای پیر شدن نیست.

خواندن زبان بدن، ابروهای بالا انداخته اغلب نشانه ناراحتی

4- ابروهای بالا انداخته اغلب نشانه ناراحتی است

به همان روشی که لبخندهای واقعی باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشمان شما می شود.  سوزان کراس ویتبورن ، استاد دانشگاه ماساچوست ، درمورد روانشناسی امروز می نویسد که نگرانی ، تعجب یا ترس می تواند باعث شود افراد ابروهای خود را در ناراحتی بالا بکشند.

بنابراین اگر کسی از مدل موهای جدید یا لباس شما را با ابروهای بالا انداخته  تعریف و تمجید کرد ، ممکن است صمیمانه نباشد.

خواندن زبان بدن، انگشت اشاره با دست بسته تلاشی برای نمایش تسلط

5- انگشت اشاره با دست بسته تلاشی برای نمایش تسلط است

خواندن زبان بدن برای کسی که دست خود را مشت کرده و انگشت اشاره را  نشان می دهد چگونه است؟  او سعی می کند تسلط خود را نشان دهد هر چند که همیشه نتیجه نمی گیرد.

Peases می نویسد: “Palm-Closed-Finger-Pelled یک مشت است که در آن انگشت اشاره مانند یک چماق سمبلیک استفاده می شود که گوینده به صورت تصویری شنوندگان خود را به اطاعت وا می دارد.  به طور ناخودآگاه ، احساسات منفی را در دیگران برمی انگیزد. حرکتی اساسی که اکثر نخبگان در یک حمله فیزیکی از آن استفاده می کنند.

خواندن زبان بدن، اگر آنها زبان بدن شما را آینه کنند ، احتمالاً مکالمه خوب پیش می رود

6- اگر آنها زبان بدن شما را آینه کنند ، احتمالاً مکالمه خوب پیش می رود

وقتی دو نفر با هم همراه و دوست می شوند ، وضعیت و حرکات آنها آینه یکدیگر می شود. وقتی بهترین دوست شما پاهایش را روی هم قرار می دهد ، شما نیز همان کار را خواهید کرد.

روانشناس ، باربارا فردریکسون ، می گوید: دلیل این است که وقتی احساس ارتباط می کنیم ، یکدیگر را آینه می کنیم.

خواندن زبان بدن، خیره شدن طولانی مدت به چشم شما احتمال دروغگویی

7- اگر شخصی طولانی مدت به چشم شما خیره می شود احتمالا دروغ می گوید

به گفته تحلیلگر رفتاری و متخصص زبان بدن ، لیلیان گلس ، در تلاش برای جلوگیری از نگاه چشم نواز ، برخی دروغگوها به طور هدفمند نگاه خود را خیلی طولانی نگه می دارند ، به طوری که کمی ناراحت کننده است.

آنها همچنین ممکن است خیلی خیره شوند و چشمک نزنند.

خواندن زبان بدن، تماس چشمی نشان علاقه مثبت یا منقی

8- تماس چشمی، علاقه هم  مثبت و هم منفی را نشان می دهد

وقتی چشم در چشم بهم نگاه می کنید حالت برانگیختگی را در بدن ایجاد می کند.

رونالد ای ریگیو ، روانشناس سازمانی کالج کلارمونت مک کینا ، می نویسد: چگونگی تفسیر آن تحریک ، بستگی به طرفین درگیر و شرایط آن دارد.

وی ادامه می دهد: با نگاه کردن به غریبه ای که به نظر بزرگ یا ناخوشایند است می توان آن را تهدید تلقی کرد و پاسخ ترس را برانگیخت.  با این وجود، نگاه محبت آمیز می تواند تفسیر مثبت داشته باشد.

خواندن زبان بدن، یک نمایش گسترده نشان دهنده قدرت و احساس موفقیت است

9- یک نمایش گسترده نشان دهنده قدرت و احساس موفقیت است.

چگونگی و ژست قرارگیری افراد  در یک گوی یا میدان به نحوه ی احساس آنها مربوط است.

اگر کسی به عقب تکیه داده و آرام باشد ، احتمالاً احساس قدرت و کنترل دارد. در حقیقت ، تحقیقات نشان داده است که حتی افرادی که نابینا هستند ، هنگام پیروزی در یک رقابت فیزیکی ، بازوهای خود را به شکل V بالا می برند.

خواندن زبان بدن، یک دسته از حرکات، حس واقعی ارتباط را نشان می دهد

10- یک دسته از حرکات،  حس واقعی ارتباط را نشان می دهد.

علاقه نه از طریق یک سیگنال بلکه از طریق یک ساسله مراتبی  برقرار می شود.

روانشناس مغز و اعصاب ، مارشا لوكاس به شخصي پيشنهاد مي كند كه دقت کنید: بعد از برقراري تماس چشماني ، او كمي سرش را به پایین می اندازد ، موهاي خود را جمع می كند یا باز می کند و در حالي كه چانه اش را لمس مي كند ، دوباره به شما نگاه مي كند.

خواندن زبان بدن، پاهای روی هم معمولاً نشانه مقاومت و استقبال کم است

11- پاهای روی هم معمولاً نشانه مقاومت و استقبال کم است و نشانه بدی در مذاکره است.

از بین 2 هزار مذاکراتی که توسط ژرارد اول نایرنبرگ و هنری اچ. کالرو انجام شده است ، نویسندگان چگونه یک شخص را مانند یک کتاب بخوانیم  می گویند وقتی یکی از مذاکره کنندگان پاهای خود را هم قرار می دهد یعنی ، یک توافق وجود نداشت.

روانشناس تراویس برادبری می نویسد: از نظر روانشناختی ، پاهای متقاطع نشان می دهد كه فرد از نظر روحی ، عاطفی و از نظر جسمی بسته است.  که ممکن است بدان معنی باشد که آنها احتمالاً در مذاکره کمتر حرکتی از خود نشان می دهند.

خواندن زبان بدن، فک و گردن سفت شده یا ابرو افتاده، نشان استرس و ناراحتی

12- فک و گردن سفت شده یا ابرو افتاده، استرس را نشان می دهد.

همه اینها پاسخ لیمبیک  است که با سیستم لیمبیک در مغز مرتبط است. خواندن زبان بدن با این علائم که شامل انقباض فک و گردن یا ابرو پایین افتاده است استرس و ناراحتی را نشان می دهد.

جو ناوارو ، نفر سابق ضد جاسوسی FBI ، نوشت:  احساسات ، ریزبینی و واکنش در برابر تهدیدات و همچنین اطمینان از زنده ماندن ما ، همه مسئولیت های سنگین سیستم لیمبیک هستند.

وی توضیح می دهد: اتوبوس بدون ما می رود و ما آرواره هایمان را  بهم می فشاریم ، گردن خود را می مالیم.  از ما خواسته می شود تا تعطیلات آخر هفته کار کنیم و حلقه چشمان ما تنگ می شود و چانه هایمان پایین می افتد.

ناوارو می گوید ، انسان ها میلیون ها سال است که با نشان دادن این علائم، احساس ناراحتی را نشان داده اند.

خواندن زبان بدن، اگر آنها مرتباً صورت یا دستانشان را لمس کنند ، احتمالاً عصبی هستند

13- اگر آنها مرتباً صورت یا دستانشان را لمس کنند ، احتمالاً عصبی هستند.

برخی از رایج ترین نشانه های اضطراب ما؟ لمس صورت و مالیدن پوست با دستان خود است. وقتی احساس ناراحتی می کنید ، مالیدن دست و صورت می توانند رفتارهای آرام کننده ای باشند که هنگام استرس از آنها استفاده می کنیم.

ناوارو گفت: این خنده دار است که چگونه اغلب خودمان را تحت استرس لمس می کنیم.

خواندن زبان بدن، اگر آنها با شما می خندند ، نشان علاقه

14- اگر آنها با شما می خندند ، آنها احتمالاً به شما علاقمند هستند.

اگر کسی طنز شما را پذیرا می باشد ، احتمالاً به شما علاقه مند است.

روانشناسان تکاملی می گویند که طنز و استقبال مثبت از طنز  نقش اساسی در رشد انسان دارد. آنها به عنوان روشی برای نشان دادن میل به یک رابطه ، خواه پلاتونیک یا عاشقانه استفاده می شوند.

خواندن زبان بدن، ژست های باز قدرتمند نشان رهبری

15- ژست های باز قدرتمند،  رهبری را نشان می دهد.

چه ذاتی و چه آموخته باشند ، تعدادی از سیگنالها و رفتارهایی وجود دارد که افراد هنگام احساس رهبر بودن از آنها استفاده می کنند . یا حداقل در تلاشند تا شما را متقاعد کنند که رهبر هستند.

این موارد شامل نگه داشتن حالت قائم ایستاده ، قدم زدن هدفمند ، نوک انگشتان دو دست بهم متصل شده بگونه ای شکل v معکوس باشد.  به طور کلی حالت باز و گسترده ای به بدن خود می دهند.

خواندن زبان بدن، تکان دادن پا نشان تزلزل درونی

16- تکان دادن پا ، حالت درونی متزلزل را نشان می دهد.

سوزان ویتبورن ، استاد دانشگاه ماساچوست ، می گوید: پاهای شما بزرگترین ناحیه بدن شما است ، بنابراین وقتی حرکت می کنند ، سخت است که دیگران متوجه آن نشوند.

او می گوید تکان دادن پا ، اضطراب ، تحریک پذیری یا هر دو را نشان می دهد.

خواندن زبان بدن، یک لبخند جزئی همراه با تماس مستقیم چشم ممکن است تلاشی برای فریبندگی باشد.

17- یک لبخند جزئی همراه با تماس مستقیم چشم ممکن است تلاشی برای فریبندگی باشد.

تحقیقات ریگیو نشان می دهد که نوع خاصی از لبخند افراد اغواگری را  نشان می دهد.

او در روانشناسی امروز می نویسد:

آنها به طور معمول تأثیر مثبتی را نشان می دهد.  لبخندی ملایم که با تماس مستقیم چشم همراه است ، با یک نگاه آرام به دور ، اما هنوز هم لبخند را نگه می دارند.

جالب اینجاست که لبخند اغوا کننده می تواند با رفتار مطیع (کج کردن سر به سمت پایین) یا رفتار نافذ با افتخار و آهسته با نگاه به دور همراه باشد.

خواندن زبان بدن، اگر گوشه های داخلی ابروهایشان به سمت بالا حرکت نکند ، احتمالاً آنقدر که به نظر می رسد ناراحت نیستند.

18- اگر گوشه های داخلی ابروهایشان به سمت بالا حرکت نکند ، احتمالاً آنقدر که به نظر می رسد ناراحت نیستند.

روانشناس پل اکمان از اصطلاح عضلات قابل اعتماد برای عضلات صورت استفاده می کند که شما نمی توانید داوطلبانه آنها را منقبض کنید.

روانشناس در کتاب خود بگو ، روانشناسی متیو هرتشتین در مورد چگونگی استفاده از تحقیقات اكمان توضیح می دهد: اگر كسی را مشاهده كنید كه غم و اندوه را به صورت کلامی و چهره ای نشان می دهد ، اما گوشه های داخلی ابروهای او بالا و به سمت تو نمی رود ، ممكن است اصلا ناراحت نباشد . او به هیچ وجه قادر به انقباض این عضلات نیست.

خواندن زبان بدن، اگر یک طرف صورت آنها نسبت به طرف دیگر فعال تر باشد ، ممکن است احساساتش ساختگی باشد.

19- اگر یک طرف صورت آنها نسبت به طرف دیگر فعال تر باشد ، ممکن است احساساتش ساختگی باشد.

هرتشتاین می نویسد: اکثریت قریب به اتفاق حرکات احساسی در چهره دو طرفه هستند .  یعنی در هر دو طرف صورت به طور مساوی ظاهر می شوند.  دفعه بعد که با یکی شوخی می گویید ، نگاه کنید تا ببینید آیا لبخند او متقارن است.

منبع: https://www.businessinsider.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا