سلامتسلامت و تغذیه

خوشبو کننده هوا و عوارض آن

عوارض استفاده از خوشبو کننده هوا

بوی مطبوع حاصل از خوشبو کننده هوا ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی ، از جمله سرطان را برای شما در پی داشته باشد. اگر مایل باشید خانه شما رایحه بهار داشته باشد و یا عطر انواع مختلف گل ها را بدهد حتما برای آن یک نوع خوشبو کننده هوا وجود دارد. اما آیا می دانید عوارض خوشبو کننده هوا برای سلامتی شما چیست؟

طی یک دهه گذشته ، دانشمندان اثرات مواد شیمیایی رایج در خانه ها و محل های دیگری که در تماس با آنها هستیم را مطالعه کرده اند. نتیجه این تحقیقات: بسیاری از خوشبو کننده های رایج هوا ممکن است عوارض جانبی مضری داشته باشند.

به گفته خانم آن اشتاینمن ، استاد مهندسی سیویل در دانشگاه ملبورن که به طور گسترده اثرات محصولات خانگی معطر بر سلامتی را مورد مطالعه قرار داده است ، یک چهارم از مواد تشکیل دهنده فرآورده های خوشبو کننده هوا به عنوان مواد سمی یا خطرناک طبقه بندی می شوند.

او می گوید: “حد خطر برای شما به میزان در معرض قرار گرفتن شما بستگی دارد.” “لازم نیست علائم داشته باشید. فقط به این دلیل که شما را نمی کشد ، به این معنی نیست که به شما آسیب هم نمی رساند. برخی از اثرات بلافاصله آشکار نمی شوند. “

آیا باید نگران استفاده از خوشبو کننده هوا باشید ؟

در حالی که ثابت شده است که محصولات خوشبو کننده هوا حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند و این مواد شیمیایی در هوایی که شما از آن استفاده می کنید وجود دارد ، اما همه محققان معتقد نیستند که میزان متعادل قرار گرفتن در معرض این مواد به شما آسیب می رساند.

کنت پینکرتون ، مدیر مرکز بهداشت و محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا دیویس ، متخصص سم شناسی استنشاقی است و در مورد تأثیر سلامتی ذرات موجود در محیط های خارجی و سرپوشیده مطالعه می کند.

پینکرتون می گوید: ” مطمئن نیستیم که اعلام کنیم فرآورده های خوشبو کننده هوا باید ممنوع شوند.” واقعاً مدارک قطعی در این زمینه نداریم. اما مطمئناً بعضی از مواد شیمیایی موجود در خوشبو کننده هوا باید مورد احتیاط جدی واقع شوند. “

به گفته پینکرتون ، برای فهم بهتر این موضوع ، به آنچه که ریه های شما روزانه تجربه می نمایند ، فکر کنید. او می گوید: “ریه های ما به عنوان یک فیلتر طراحی شده اند.” وی افزود: “در یک روز معمولی ، حتی در پاک ترین روزها ، ما با تنفس میلیون ها ذره را به ریه های خود وارد می کنیم ، اما با این حال کاملاً خوب هستیم. یا ذرات سمی نیستند یا آنها را فیلتر می کنیم. “

خطر خوشبو کننده های هوا برای کودکان

هنگام در نظر گرفتن خطرات احتمالی سلامتی در استفاده از محصولی مانند خوشبو کننده هوا ، باید ضعیف ترین افراد را در نظر بگیرید. در این حالت این بدان معناست که افرادی که ریه های آنها از قبل مستعد است (مانند مبتلایان به آسم یا افراد مبتلا به COPD) و کودکان.

Pinkerton ، که همچنین استاد گروه کودکان در دانشکده پزشکی دیویس ایالات متحده است ، می گوید: “کودکان یک سیستم متابولیک کامل ندارند. آنها نمی توانند کارهایی را انجام دهند که بزرگسالان انجام می دهند.” . “هرچیزی که در هوا وجود داشته باشد ، ممکن است کودک را به دلیل اندازه و سطح فعالیتش، 30 برابر بیشتر در معرض قرار دهد.”

در پایان ، پینکرتون معتقد است که مردم باید خطرات را در نظر بگیرند ، بنابراین آنها می توانند بهترین انتخاب را برای سلامتی خود و خانواده خود داشته باشند. “نگرانی بزرگ ما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این مواد است ،” که برای خوشبو کننده های هوا به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. “اگر سالها از خوشبو کننده های هوا استفاده کنیم ، آیا این یک خطر بالقوه است؟”

اگر از خوشبو کننده های هوا استفاده می کنید ، احتمال وجود این مواد شیمیایی سمی را در محصول مورد استفاده خود در نظر بگیرید:

ترکیبات آلی فرار

آژانس حفاظت از محیط زیست می گوید ، ترکیبات آلی فرار (VOCs) فرآورده های جانبی گازهای منتشره در هوا هستند که توسط طیف وسیعی از محصولات خانگی منتشر می شوند ، از رنگ گرفته تا مواد ضد عفونی کننده و محصولات خودرو. طبق یک مطالعه در سال 2015 که توسط اشتاینمن انجام شده و در مجله كیفیت هوا ، اتمسفر و بهداشت منتشر شده است ، شایع ترین VOC هایی كه به عنوان موارد سمی یا خطرناک در خوشبو كننده های معطر هوا طبقه بندی می شوند ، استون ، اتانول ، d-limonene ، پینن و استات هستند.

بسته به میزان در معرض قرار گرفتن و حساسیت شما ، VOC های سمی می توانند طیف وسیعی از اثرات سلامتی از جمله سوزش چشم ، سوزش بینی و گلو ، تهوع و سردرد و حتی آسیب به سیستم عصبی، کبد ، کلیه و سیستم عصبی مرکزی را ایجاد کنند.

اشتاینمن می گوید: “رایج ترین مواد شیمیایی موجود در خوشبو کننده های هوا، ترپن ها (لیمونن ، پینن و غیره) هستند و سمیت ذاتی دارند.” وی گفت: “وقتی آنها با ازن در هوا واکنش می دهند ، طیف وسیعی از آلاینده های ثانویه مانند فرمالدئید و ذرات فوق العاده ریز ایجاد می کنند. ذرات فوق العاده ریز با بیماری های قلبی و ریوی و مشکلات تنفسی مرتبط هستند. “

برای به حداقل رساندن در معرض قرار گرفتن VOC  ها، EPA توصیه می کند که هنگام استفاده از محصولاتی که حاوی VOC هستند ، بیشتر از موارد احتیاطی روی برچسب آنها عمل  نمایید، همچنین از نگهداری ظروف محتوی این خوشبو کننده ها که خالی شده اند و یا مورد مصرف قرار نمی گیرند، خودداری کنید.

فرمالدئید

جامعه علمی حدود یک دهه پیش ایمنی خوشبو کننده های هوا را به طور جدی مورد بررسی قرار دادند. مطالعات نشان می دهد که مقدار زیادی از مواد شیمیایی به طور بالقوه خطرناک و محصولات جانبی شیمیایی – مانند فرمالدئید – با هر پاشش آزاد می شوند.

یک مطالعه در سال 2015 که در ژورنال Science of Total Environment منتشر شده است ، خطرات سلامتی ناشی از تنفس آن مواد شیمیایی را در یک سناریوی واقع گرایانه ارزیابی کرده است: این سناریو در خانه هنگام استفاده از سایر محصولاتی که حاوی همان مواد هستند می باشد.

محققان دریافتند كه خوشبو كننده هاي الكتريكي هوا ، به خودي خود انتشار قابل توجهي فرمالدئيد را دارند (17٪ حد بحرانی يا CEL ) ، وقتی با هفت محصول خانگی معمول ديگر همراه می شود (مانند مواد تميز كننده همه منظوره و کف شوی ها) قرار گرفتن در معرض فرمالدئید تنها در 30 دقیقه می تواند به 34 درصد از CEL یا همان حد بحرانی برسد.

دکتر اشتاینمن می گوید: “فرمالدئید یک ماده سرطان زا شناخته شده است.” . “در مورد علائم ، ممکن است شما دچار سوزش چشم ، سوزش بینی و گلو ، سرفه ، خس خس سینه ، برونشیت و سرگیجه شوید.” واکنش ها و شدت واکنش به حساسیت فردی شما بستگی دارد.

منابع دیگر فرمآلدئید

قبل از اینکه همه مواد تمیز کننده خانگی و اسپری های خوشبو کننده هوا خود را دور بیندازید ، این جمله را که یکی از نویسندگان سم شناسی در مرکز بهداشت عمومی انگلیس ، دکتر اومنر سپای ، در پاسخ به غوغای رسانه ها در خصوص خوشبو کننده هوا گفته است را در نظر بگیرید.: “استفاده از شمع های معطر و سایر مواد تمیز کننده خانگی در شرایط تهویه معمولی یا استفاده نرمال از محصول ، نگرانی عمده ای برای بهداشت عمومی نیست.”

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، سایر منابع خانگی فرمالدئید شامل رزین هایی است که در نئوپان و تخته لایه ای ، رنگ ، لاک ، محصولات تمیز کننده خانگی ، مواد آرایشی و غیره یافت می شود.

دکتر اشتاینمن می گوید: “هنگام استفاده از ترکیبی از مواد شیمیایی ، احتمال واکنش منفی بیشتری وجود دارد.” . “شما هنگام ترکیب محصولات رایحه دار، مانند محصولات تمیزکننده، ضد عفونی کننده دست ، محصولات لباسشویی ، خطر را افزایش می دهید.”

نگران قرار گرفتن در معرض فرمالدئید در خانه خود هستید؟ کیت ها و مانیتورهای تست هوا فرمالدئید در دسترس هستند. EPA.gov می گوید: “فرمالدئید یکی از معدود آلاینده های هوا در محیط داخلی است که به راحتی قابل اندازه گیری است. “منبع را شناسایی کنید و در صورت امکان ، منبع را حذف کنید. در صورت عدم امکان حذف ، با استفاده از درزگیر و پوشش ، در معرض قرار گرفتن را کاهش دهید. “

فتالات

اگر فرد باردار یا کودک در خانه دارید ، باید در مورد عادت استفاده از خوشبو کننده ها تجدید نظر کنید.

در یک مطالعه در سال 2007 که بر روی 14 ماده خوشبو کننده خانگی هوا انجام شد، NRDC نشان داد که 12 مورد از آنها از جمله انواع “طبیعی” و “بدون مواد معطره” حاوی فتالات بودند. به گزارش NRDC ، فتالات ، که بعنوان حلال و حامل عطر استفاده می شود ، با تغییر در سطح هورمون ، پایین آوری کیفیت باروری ، نقص هنگام تولد و آسیبهای باروری مرتبط است. علاوه بر این ، یک نوع فتالات به نام  Di(2-ethylhexyl) فتالات ، که در محصولات معطر مانند خوشبو کننده هوا یافت می شود ، طبق گفته های موسسه ملی بهداشت  (NIH) به طور معقولی پیش بینی می شود که یک عامل سرطان زا در انسان باشد”.

1،4 دیکلروبنزن

به گفته NIH یکی از مواد اولیه موجود در نفتالین ها ، خوشبو کننده ها و قرص های بوگیر دستشویی ، 1،4 دی کلروبنزن  (1,4 DCB)   است که باعث دو نگرانی جدی برای سلامتی است: مطابق گفته NIH این ترکیب ممکن است باعث “کاهش متوسط عملکرد ریه ها” شود و براساس گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ، قرار گرفتن طولانی مدت منجر به سرطان کبد شود.

محقق NIEHS ، استفانی لندن ، در مقاله ای در  NIH News گفت: “حتی كاهش كمی در عملکرد ریه ها می تواند آسیب به ریه ها را نشان دهد.” “بهترین راه برای محافظت از خود ، به ویژه کودکانی که ممکن است مبتلا به آسم یا سایر بیماری های تنفسی شوند ، کاهش مصرف محصولات و موادی است که حاوی این ترکیبات هستند.”

چه کسی نباید از خوشبو کننده های هوا استفاده کند

Janna Tuck ، متخصص آلرژی در کیپ جیراردو می گوید ، برای افرادی که آلرژی فصلی ، آسم مزمن ، COPD یا سرماخوردگی رایج دارند ، استفاده از خوشبو کننده های هوا قطعا ممنوع است.

دکتر تاک می گوید: “خوشبو کننده ها ، اسپری ها ، شمع های معطر ، تمام عطرها – همه حاوی مواد تحریک کننده مجاری هوا هستند.” “بیمارانی که به آسم ، COPD یا رینیت آلرژیک مبتلا هستند ، از قبل التهاب دارند ، بنابراین مواد تحریک کننده می تواند مشکل آنها را تشدید کنند.”

گزارش خبری سال 2011 که توسط کالج آلرژی ، آسم و ایمونولوژی آمریکا منتشر شد ، ارتباط VOC در خوشبوکننده های هوا با 34٪ افزایش در مشکلات سلامتی در مبتلایان به آسم را نشان داد. دکتر تاک می گوید: “مثالی که من می زنم این است که اگر شما سیگاری نیستید و به فضایی که دود سیگار در آن وجود دارد آیا احساس خفگی نمی کنید؟” و یا اگر قبلاً سرماخوردگی دارید ، چقدر احساس نفس تنگی دارید؟ اگر به این VOC حساس باشید ، می توانند آسیب دائمی ایجاد کنند. به عنوان یک متخصص آلرژی ، توصیه نمی کنم که هیچ یک از بیماران من از خوشبو کننده هوا استفاده کنند. “

خوشبو کننده هوا طبیعی

اگر از تأثیرات بهداشتی VOCs ، فتالات و سایر مواد شیمیایی سمی در خوشبو کننده های هوا نگران هستید ، اما همچنان می خواهید خانه شما بوی خوشی داشته باشد ، به منابع طبیعی بچسبید. اشتاینمن می گوید: “اگر شما واقعا عطری می خواهید ، نعنا را دم کرده یا یک پرتقال تازه را خرد کنید.” “فقط منابع طبیعی خالص از مواد شیمیایی عاری خواهند بود. حتی روغنهای اساسی نیز مواد شیمیایی مشابهی را برای خوشبو کردن هوا منتشر می کنند.

روش دیگری برای خوشبو کردن خانه: فقط پنجره ها را باز کنید. چرا اصلاً از خوشبو کننده هوا استفاده کنیم؟ این خوشبو کننده ها به منظور تمیز کردن و ضد عفونی کردن هوا طراحی نشده است. اینها یک ترکیب شیمیایی هستند که فقط بوی بد را می پوشانند ، ” دکتر اشتاینمن می گوید. “بهترین بو بدون بو است. این بدان معنی است که خانه شما کاملاً تمیز است. “

منبع:

https://www.considerable.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا