اجتماعیروانشناسیمهارت ارتباط

خوش بینی : چگونه می توان خوش بین بود

زندگی با در نظر گرفتن نیمه پر لیوان و خوش بینی بهتر است. وقتی این روزها اخبار را تماشا می کنید، بدبین نبودن دشوار است و بسته به ژن  و وضعیت اقتصادی-اجتماعی برای برخی از افراد حتی سخت تر هم است. با این وجود مبارزه با ایگور( شخصیت منفی و افسرده و همیشه خسته در کارتون آقا پو) درونی می تواند تأثیرات عمیقی داشته باشد. چگونه می توان خوش بین بود.

 تحقیقات نشان می دهد افراد خوش بین پول بیشتری کسب می کنند، روابط بهتری دارند و حتی عمر طولانی تری دارند. و نکته اینجاست: خوش بینی را می توان آموخت.

مارتین سلیگمن، مدیر مرکز روانشناسی مثبت در دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده کتاب مدار امید، می گوید: بدبینی یکی از ویژگیهای شخصیتی است که بسیار موروثی است، اما با تمرینهای خاص نیز قابل اصلاح است.

به عبارت دیگر، شما می توانید والدین خود را بخاطر چشم انداز تلخ خود مقصر بدانید، اما لازم نیست آنگونه بمانید. در اینجا چهار روش برای شما آورده شده که خوش بین باشید و در سمت روشن تر خیابان قدم بردارید.

راههایی برای خوش بینی

1- بهترین حالت ممکن خود را تجسم کنید

زندگی رویایی خود را در عرض 10 سال تصور کنید. چگونه خواهد بود؟ چه حسی خواهد داشت؟ حالا بنشینید و درباره آن بنویسید: هفته ای یک بار، به مدت شش تا هشت دقیقه، به مدت یک یا دو ماه. هر جلسه را با تمرکز بر بهترین حالت ممکن خود در یک حوزه خاص مانند خانواده، شغل، عاشقانه یا سلامتی سپری کنید.

گرچه به نظر می رسد آرزو باشد ولی  ده ها مطالعه نشان می دهد که تصور آینده ایده آل شما در واقع می تواند سطح خوش بینی شما را تقویت کند.

سونجا لیوبومیرسکی، استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و نویسنده کتاب “چگونه خوشبختی”، این تمرین را با صدها موضوع به کار گرفته است. وی می گوید، این روش کار می کند، زیرا شما عضلات خوش بینی خود را  با فکر کردن در مورد تحقق تمام رویاهایتان در مقابل نگرانی از بدترین نتیجه ممکن تقویت می کنید.

2- اجتناب ناپذیری ناامیدی را بپذیرید

مدام انتظار بدترین را دارید؟ به گفته لورا اولیف، همیار مدیر انستیتوی شناختی درمانی آمریکا، ممکن است به این دلیل باشد که شما امیدوارید از خود در برابر ناامیدی محافظت کنید.

اما با تلاش برای عایق بندی خود از فراز و نشیب های زندگی، چیز دیگری را نیز از دست می دهید: پیش بینی مثبت وقایع، که دکتر اولیف آن را احساسی بسیار ارزشمند و شادی آور می خواند. (برای اثبات، فقط به لذت پیش بینی تعطیلات فکر کنید.)

همانطور که دکتر اولیف اشاره کرد، شما بعضی اوقات ناامید خواهید شد. بنابراین اگر انتخاب شما بین انتظارات مثبتی است که گهگاه ثابت می شود اشتباه است یا انتظارات منفی که گهگاه درست در می آید، می توانید با اولی همراه باشید.

گرچه توصیف این تغییر ذهنیت راحت تر از انجام آن است  دکتر اولیف گفت که این را می توانید به یاد داشته باشید که بسیاری از موارد منفی که ما پیش بینی می کنیم هرگز واقعاً اتفاق نمی افتند و حتی در صورت بروز، ما معمولاً خیلی سریع بهبود می یابیم.

3- بحث با خودتان

بنابراین اگر همکار شما ارتقای مورد نظر شما را بدست آورد و ذهن شما پر از افکاری مانند: من در کار خود بد هستم. من هرگز از نردبان بالا نخواهم رفت یا همین حالا هم ممکن است شغلم را  ترک کنم.

هنگامی که وارد آن مارپیچ بدبینی می شوید، دکتر سلیگمن می گوید: ترفند این است که ابتدا صدایی را که این اظهارات منفی را می سازد تشخیص دهید، سپس با آن مخالفت کنید گویا یک شخص خارجی است که مأموریتش در زندگی این است که شما را بدبخت کند.

چگونه می توانید با کینه توزی خود بحث کنید؟ شما شواهدی را برای اثبات اشتباه آنها ارائه می کنید، از جمله: من در کار خود بد نیستم. همکارم دو سال بیشتر از من در اینجا بوده است. یا: من سرانجام ارتقا می یابم و موقعیت دیگری به زودی برایم پیدا می شود.

تبدیل این نوع بحث های شخصی به عادت نیاز به کمی تمرین دارد. دکتر سلیگمن می گوید: این ناگهانی نیست. اما از طرف دیگر، واقعاً طاقت فرسا و دشوار هم نیست. این چیزی است که اکثر مردم می توانند در عرض چند روز آن را به دست بیاورند.

4- همه چیز را در یک قالب تصویر قرار دهید

رویکرد مبتنی بر شواهد برای تقویت خوش بینی شما این است که عمداً پیش بینی های بسیار منفی خود را با پیش بینی های بسیار مثبت خنثی کنید. این به شما کمک می کند تا راه میانه را پیدا کنید  یا همانطور که دکتر سلیگمن گفت: همه چیز را در یک قالب تصویر قرار دهید

بگذارید بگوییم شما با شریک زندگی خود دعوا دارید. او خانه را ترک می کند، و در خروجی را با ضربه محکم به هم می زند. دکتر سلیگمن می گوید اگر شما مانند بسیاری از انسان ها باشید، فاجعه بارترین تفسیر شما را به خود جذب خواهد کرد: این پایان است، من دوست نداشتنی نیستم، من می خواهم در تنهایی بمیرم.

به عنوان یک تعادل، تصور کنید: شریک زندگی شما با یک وان بستنی در راه خانه است و دیگر هرگز مشاجره نخواهد کرد.

بین این دو قطب جایی است که شما شیرینی را خواهید یافت، تفسیر واقع گرایانه. ممکن است این باشد: او چند ساعت دیگر برمی گردد، ما صحبت خواهیم کرد، فردا روز عجیبی خواهد بود و سپس به حالت عادی برمی گردد. گرچه به اندازه سناریوی بستنی دلپذیر نیست، اما این چشم انداز به مراتب بهتر (و بسیار قابل قبول تر) از دید بسیار بدبینانه ای است که با آن شروع کرده اید.

دکتر سلیگمن می گوید با تمرین مداوم دو استراتژی قبلی ( بحث با خودتان و قرار دادن موضوعات در قالب تصویر) می توانید تغییراتی ایجاد کنید که باقی می ماند.

وی می گوید: اینها مواردی است که به معنای واقعی کلمه با هزاران نفر آزمایش شده است. او همچنین می گوید با گذشت زمان، این تمرینات می تواند نتایج طولانی مدت ایجاد کند که به طور دائمی اساساً بدبینی شدید را به چیزی با بدبینی کمتر تبدیل می کند.

به نظر می رسد چیزی است که باید به آن خوش بین بود.

منبعک https://www.nytimes.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا