پزشکیتغذیه و رژیم غذاییسلامتسلامت و تغذیه

داستان یک بیماری شیرین دیابت

داستان یک بیماری شیرین دیابت

داستان یک بیماری شیرین: دیابت

دیابت چیست؟

دیابت یا بیماری شیرین يكي از انواع بيماري هاي متابوليك است كه مشخصه ی اصلی آن افزايش قند خون مي باشد. غذای مصرفی ما حاوی کربوهیدرات می باشد، این کربوهیدارت در دستگاه گوارش ما هضم شده و به شکل گلوکز جذب می شود. گلوکز سوخت اصلی سلول های بدن است، اما برای اینکه گلوکز از خون وارد سلول های بدن شود به کمک هورمونی به نام انسولین نیاز دارد، که توسط پانکراس تولید می شود. در نتیجه همواره در سیستم گردش خون ما گلوکز یا همان قند خون وجود دارد، اما در بیماری دیابت غلظت قند خون از حد نرمال خود بالاتر می رود و این افزایش قند خون باعث بروز عوارض مختلفی می شود.

انواع دیابت

 دیابت عموما به دو شکل دیابت نوع یک و نوع دو مشاهده می شود. البته انواع دیگری از بیماری دیابت نیز وجود دارد مثل دیابت بارداری و …  که شیوع کمتری دارند. در دیابت نوع یک هورمون انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد، پس نمی تواند به ورود گلوکز به سلول ها کمک کند. در حالی که در دیابت نوع دو پانکراس انسولین ترشح می کند اما انسولین به مقدار کافی وجود ندارد یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خودش را به درستی انجام دهد و در نتیجه قند خون افزایش می یابد.

شیوع دیابت در جهان و ایران

هر ساله حدود 7 ميليون نفر به تعداد مبتلايان به ديابت در جهان افزوده مي شود و در حال حاضر تعداد افراد ديابتي از مرز 150 ميليون نفرگذشته است، كه اين رقم تا سال 2025 به 300 ميليون نفر مي رسد. طبق آمار ارائه شده حدود 5 تا6 درصد افراد 3 تا 69 ساله در شهر تهران مبتلا به ديابت هستند. مطالعات نشان داده است که نصف افراد ديابتی بررسی شده در ايران قبل از انجام مطالعات از بيماری خود آگاهی نداشتند. ميزان شيوع بيماری ديابت در نواحی مختلف ايران متفاوت است. به عنوان مثال، طبق بررسی های انجام شده بيشترين ميزان شيوع بيماری ديابت در شهر يزد  (3/16 درصد) می باشد. با توجه به شیوع بالای دیابت در ایران و جهان اهمیت غربالگری دیابت افزایش می یابد.

علائم دیابت

پرنوشی، پرخوری و پر ادراری جز مشهور ترین علائم می باشند. علائمی چون خشکی دهان، ضعف و خستگی نیز در بعضی افراد مشاهده می شود. قابل توجه است که علائم دیابت از فرد به فرد متفاوت است و حتی ممکن است فرد مبتلا به دیابت هیچ گونه علامتی از خود نشان ندهد.

اگر علائم دیابت را داریم، چه کار کنیم؟

نگران نباشید.

بروز این علائم به تنهایی برای تشخیص این بیماری کافی نیست و تشخیص دیابت فقط با مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایش قند خون امکان پذیر می باشد. پس بهترین کار این است که به نزدیک ترین پزشک متخصص مراجعه کنید.

 عوارض دیابت

عوارض دیابت ممکن است به شکل حاد یا مزمن بروز پیدا کنند. یکی از خطرناک ترین عارضه ی حاد دیابت کمای ناشی از افزایش قند خون است. عوارض مزمن بیماری دیابت نیز شامل عوارض چشمی، کلیوی، عصبی، زخم پای دیابتی، عوارض گوارشی همچون اسهال و یبوست می باشد.

درمان دیابت

استفاده از رژیم غذایی دیابتی تحت نظر کارشناس تغذیه مجرب

فعالیت بدنی یا ورزش با مشورت پزشک متخصص

استفاده مرتب از دارو در صورت تجویز پزشک متخصص

همچنین بخوانید:

حقایقی درباره نان

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن