اجتماعیتربیت کودکروانشناسی

دلایل پرخاش و خشونت کودکان

دلایل پرخاش و خشونت کودکان

رفتار خشونت آمیز در کودکان می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات را نشان دهد. در این مبحث برخی از دلایل پرخاش و خشونت کودکان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در مورد روش های جلوگیری از خشم و خشونت کودکان بعدا در مقاله دیگری به بحث خواهیم پرداخت.

مثالی از یک الگوی خشونت

بعنوان مثال یک کودک نه ساله که در مدرسه به پرخاشگری معروف می شود. والدین وی چندین بار برای جلسه به مدرسه فراخوانده می شوند، و علی رغم اینکه در جلسات مشاوره مدرسه نیز شرکت میکنند، به نظر می رسد که پیوسته پرخاشگرتر می شود. او اخیرا با دانش آموز دیگری نیز با خشونت رفتار می کند. او یک کتاب را به طرف معلم خود پرتاب می کند. معلمان خواستار ملاقات دیگری با والدین وی می شوند و تعجب می کنند كه “چه چیزی باعث ایجاد رفتار خشونت آمیز او می شود؟” واقعا دلایل پرخاش و خشونت کودکان چیست و از چه زوایایی قابل بحث است؟

پرخاش و خشونت کودکان

خشم یک احساس عادی در همه ما است. كودكان كوچك اغلب كنترل لازم و نیز طرز برخورد لازم را براي مقابله با عصبانيت ندارند و ممكن است براي دور کردن يك اسباب بازي به همبازي خود ضربه يا آسیب وارد کنند. با بزرگتر شدن کودکان، آنها باید بتوانند کنترل لازم را بر خشونت در پاسخ به خشم داشته باشند. همانطور که در مثال بالا مشاهده می شود، همه کودکان قادر نخواهند بود عصبانیت را بطور سازنده ای مدیریت کنند و برای کسانی که با خشونت رفتار می کنند، باید علت این رفتار را شناسایی کرد تا خشونت ها نه تنها کنترل شوند، بلکه باید جلوگیری شوند.

رفتار خشونت آمیز در کودکان

بسته به سن کودک، رفتار خشونت آمیز می تواند شامل ضرب و شتم، لگد زدن، و گاز گرفتن، صدمه زدن به حیوانات و اقدامات دیگری مانند آتش سوزی باشد. رفتار خشونت آمیز رفتار مخرب است و در صورت عدم کنترل می تواند منجر به عواقب شدیدی شود. بسیاری از عوامل مختلفی که کودکان در معرض آن قرار دارند می توانند تمایل به رفتارهای خشونت آمیز را افزایش دهند.

علائم هشدار دهنده رفتار خشونت آمیز در کودکان

کارشناسان هشدار می دهند که رفتار خشونت آمیز مداوم در هر سنی نباید نادیده گرفته شود. برخی از علائم هشدار دهنده رفتار خشونت آمیز در کودکان عبارتند از:

عصبانیت مکرر کنترل نشده

تجربه های سرخوردگی

بسیار حساس و تحریک پذیر بودن

اعمال بی اراده

شب ادراری متناوب

دلایل پرخاش و خشونت کودکان

کودکانی که با خشونت رفتار می کنند، غالباً دچار یک مشکل اساسی هستند که در این رفتار پرخاشگرانه نقش دارد. برخی از دلایل شناخته شده رفتار خشونت آمیز عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض سوءاستفاده – جسمی ، کلامی یا جنسی

والدین غافل – والدینی که فرزندان را تحت نظر ندارند و یا خانه را یک محیط حمایتی برای فرزند بوجود نمی آورند.

ضربه روحی و استرس – قرار گرفتن در معرض یک واقعه آسیب زا یا تجربه استرس مداوم، می تواند باعث طغیان شدید شود

قلدری – قلدر بودن یا قربانی قلدری بودن

سابقه خانوادگی خشونت – برخی تحقیقات پزشکی نشان می دهد که ارتباط ژنتیکی وجود دارد که می تواند شخص را برای رفتار خشونت آمیز مستعد کند

سوء مصرف مواد – الکل و سایر مواد غیرقانونی می توانند کودکان را در معرض خشونت قرار دهند

مشاهده خشونت در رسانه ها – تماشای برنامه های خشونت آمیز در تلویزیون می تواند خشونت را تشویق کند

وجود اسلحه در خانه – دسترسی به اسلحه، تیرکمان، چاقو و غیره می تواند کودک را مستعد استفاده از این سلاح ها کند

پخش بازی های ویدیویی خشن – بازی هایی که فرد خودش با تیر اندازی به قتل و کشتار دست می زند حالت واقعی دارند.

شرایط بهداشت روان – اضافه کردن، اختلال بیش فعالی، اختلال دو قطبی و اضطراب فقط برخی از شرایط سلامت روان است که می تواند به رفتارهای بیرونی خشونت آمیز کمک کند.

دلایل پرخاش و خشونت کودکان قطعا محدود به عوامل فوق الذکر نیست ولی می توان گفت که مهمترین این عوامل در بالا ذکر شد. در بحث دیگری به روش های مقابله با این رفتار و جلوگیری از آنها خواهیم پرداخت.

منبع: https://www.study.com

همچنین بخوانید:

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن