پزشکیسلامت و تغذیه

دلیل سردی پاها و درمان آن چیست

احساس سرما در پا هر از گاهی طبیعی است. تغییردما و همچنین مساله سلامتی و سبک زندگی از مهمترین دلایل سردی پاها است و تنظیم این عوامل معمولاً به تسکین علائم کمک می کند. در این مقاله، به بررسی این موارد و دلیل سردی پاها از نظر پزشکی می پردازیم. ما همچنین درمان های خانگی را لیست می کنیم که افراد می توانند سعی کنند پاها را گرم و راحت نگه دارند.

دلیل سردی پاها

سردی پاها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از دمای زمستان گرفته تا گردش خون و اختلالات عصبی. دلایل سردی پاها عبارتند از:

دمای سرد

 سرمای هوا می تواند دلیل سردی پاها باشد. سردی پاها در دمای سرد معمول است. با این وجود، احساس سردی پاها در دمای طبیعی یا هوای گرم ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی در سلامتی باشد.

سردی پاها یکی از واکنشهای طبیعی بدن در برابر دمای سردتر است. با ورود بدن به منطقه سردتر، رگ های خونی در اندام های انتهایی مانند دست و پا منقبض می شوند. این باعث کاهش جریان خون در این مناطق می شود و همچنین میزان گرمای بدن را کاهش می دهد.

اندام ها دورتر قسمت هایی هستند که از اندام های حیاتی دورترهستند ، بنابراین کاهش جریان خون در این قسمت ها نیز به حفظ گرما و جریان خون در قسمت های مهم تربدن کمک می کند.

با گذشت زمان، این کاهش جریان خون می تواند باعث کاهش اکسیژن در بافت ها شود، که ممکن است باعث شود آنها رنگ مایل به آبی پیدا کنند. بصورت موقت، این علائم معمولاً جدی نیستند و با گرم شدن دوباره بدن به حالت عادی برمی گردد.

برخی از افراد دارای پدیده رینود هستند، که قرار گرفتن در معرض دمای سرد یا استرس زیاد باعث می شود گردش خون محدودی داشته باشند، در نتیجه انگشتان دست و پا سرد یا بی حس شود.

استرس یا اضطراب زیاد

دلیل دیگر سردی پاها قرار گرفتن در حالت استرس یا اضطراب می باشد. یکی از واکنش های طبیعی بدن به استرس یا عصبی بودن، پمپاژ آدرنالین به جریان خون است.

همزمان با گردش آن، آدرنالین باعث انقباض رگهای خونی می شود که باعث کاهش جریان خون به نقاط انتهایی بدن می شود. این پاسخ انرژی را ذخیره می کند و برای هرگونه صدمه جسمی که ممکن است رخ دهد ، در نتیجه وضعیت استرس بالا،  آماده می شود.

دنیای مدرن پر از عوامل استرس زا است، اما بسیاری از آنها بدن را در معرض خطر فوری قرار نمی دهند، بنابراین اگر باعث سرد شدن پاها و دست به طور منظم شود، این واکنش محافظتی ممکن است مضرتر از مفید بودنش باشد. کاهش استرس و تنش ممکن است به کاهش علائم در این موارد کمک کند.

مسائل مربوط به گردش خون

 پاها و دستان مستعد احساس سرما هستند ، زیرا جریان خون تا حد بسیار زیادی در دمای سرد محدود می شود.

مسائل مربوط به گردش خون یکی از شایع ترین دلیل سردی پاها است. بدن یک فرد با گردش خون ضعیف اغلب برای رسیدن خون کافی به اندام خود تلاش می کند و ممکن است به طور مکرر از سردی دست و پاها شکایت کند.

گردش خون ضعیف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زندگی کم تحرک یا نشستن پشت میز به صورت طولانی مدت ممکن است باعث کاهش گردش خون در پاها و دلیل سردی پاها باشد.

کشیدن محصولات دخانی

استعمال دخانیات نیز می تواند دسترسی خون به هر ناحیه از بدن را دشوارتر کند، بنابراین افرادی که سیگار می کشند ممکن است بیشتر از سردی پاها شکایت داشته باشند.

کلسترول بالا

بالا بودن کلسترول می تواند منجر به تشکیل پلاک هایی در داخل رگ ها شود که می تواند گردش خون در پاها را کاهش دهد و منجر به سرد شدن پاها شود.

برخی بیماری های قلبی

 بعضی بیماری های قلبی همچنین می توانند باعث سرد شدن پاها شوند ، بنابراین فرد باید در مورد مشکلات قلبی یا عوامل خطر موجود با پزشک خود صحبت کند.

کم خونی

کم خونی نوعی بیماری است که هنگامی رخ می دهد که فرد گلبول های قرمز خون طبیعی کمی در بدن داشته باشد. این می تواند به دلیل بسیاری از عوامل از جمله کمبود آهن، ویتامین B12 یا فولات یا بیماری مزمن کلیه باشد.

موارد متوسط ​​تا شدید کم خونی ممکن است دلیل سردی پاها و باعث سرد شدن پاها شود. کم خونی معمولاً به تغییر در رژیم غذایی و مکمل ها واکنش خوبی نشان می دهد.

بهتر است کم خونی توسط پزشک تشخیص داده شود و توصیه های درمانی آنها رعایت شود.

دیابت شیرین

افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض مشکلات گردش خون مانند سردی پاها و دست ها باشند.

اگر سطح قند خون مکرر بالا باشد می تواند منجر به باریک شدن رگ ها و کاهش خونرسانی به بافت ها شود که ممکن است بدلیل و باعث سردی پاها شود.

در بعضی از افراد، دیابت می تواند منجر به نوروپاتی محیطی دیابتی ، نوعی آسیب عصبی شود. آسیب عصبی دیابتی به طور معمول در افرادی اتفاق می افتد که مدت طولانی مدت قند خون کنترل نشده و بالایی دارند.

سایر علائم آسیب عصب دیابتی شامل احساس گزگز یا خارش ، بی حسی یا سوزش در پاها است. علائم ممکن است در شب بدتر شود.

اختلالات عصبی

سایر اختلالات عصبی نیز ممکن است دلیل سردی منظم پاها باشد. آسیب عصبی ممکن است در اثر ضربه یا آسیب، مانند یخ زدگی شدید ایجاد شود، یا ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد.

نوروپاتی محیطی همچنین ممکن است به علت بیماری کبد یا کلیه ، عفونت یا ژنتیک ایجاد شود. معمولاً علائم اضافی از جمله بی حسی و گزگز ایجاد می کند. درمان علائم، مانند سردی پاها، می تواند به فرد کمک کند در حالی که منتظر تشخیص مناسب است، ناراحتی خود را کاهش دهد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به دلیل کم کاری غده تیروئید، تولید سطح پایین هورمون تیروئید، که تأثیر منفی بر متابولیسم بدن دارد.

متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن تأثیر می گذارد ، بنابراین هر چیزی که بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد و باعث کم کاری تیروئید شود، می تواند منجر به سردی پاها شود.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است به طور کلی نسبت به سرما حساس تر باشند و علائم دیگری مانند خستگی، افزایش وزن و مشکلات حافظه را نیز تجربه کنند.

درمان های خانگی     

کار مستقیم با پزشک برای تشخیص هرگونه دلیل اصلی سردی پاها بهترین راه برای پیشگیری از این عارضه، تا جای ممکن است.

با این حال، بسیاری از درمان های خانگی می توانند به گرم شدن پا کمک کنند و فرد را راحت تر کنند.

جنبش

 حرکت منظم، مانند برخاستن از حالت نشسته به صورت منظم ممکن است به درمان سردی پاها کمک کند.

به همان سادگی که به نظر می رسد، برخاستن و حرکت کردن ممکن است یکی از ساده ترین راه ها برای گرم کردن بدن و کمک به جریان خون در پاها باشد.

افرادی که به دلیل کار پشت میز کار خود دچار سردی پاها می شوند ، ممکن است از بلند شدن دوره ای و گردش در دفتر کار بهره مند شوند.

گردش خون در بدن با استفاده از فعالیت های قلبی، مانند دویدن آهسته یا حتی انجام پرش، ممکن است برای گرم نگه داشتن پا در طول روز کافی باشد.

جوراب و دمپایی

جوراب های گرم برای افرادی که دارای پاهای سرد هستند مهم است. در داخل خانه، پوشیدن دمپایی مناسب نیز ممکن است کمک کند، به خصوص اگرخانه شما کف پوش یا موکت نداشته باشد.

پوشش کامل پاها یک روش عالی برای کمک به گرم نگه داشتن آنها و جلوگیری از از دست دادن گرمای اضافی است.

حمام پا

یکی از سریع ترین راه ها برای تسکین سردی پاها، خیساندن آنها در یک وان آب گرم است.

پر کردن وان یا حوضچه با آب گرم و خیساندن پاها به مدت 10 تا 15 دقیقه ممکن است برای گردش خون تازه به پا در طول روز کافی باشد. این کار ممکن است درست قبل از خواب بسیار مفید باشد، زیرا  می تواند تنش را هم از بین ببرد و عضلات را شل کند.

افراد مبتلا به آسیب عصبی دیابتی باید از گرم کردن آب برای گرم نگه داشتن پاها خودداری کنند، زیرا ممکن است قادر به تشخیص میزان گرمی آب نباشند که می تواند منجر به سوختگی اتفاقی شود.

پد های گرمایشی یا بطری های آب گرم

برای افرادی که به دلیل سردی پا مشکل خواب دارند، قرار دادن یک پد گرم کننده یا بطری آب گرم در پایین تخت می تواند باعث شود که اطراف پاها هنگام خواب گرم بماند.

بالشتک های گرم کننده نیز ممکن است برای تسکین درد عضلات پس از یک روز طولانی که ایستاده بوده اید مفید باشند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگرچه داشتن سردی پاها گاه به گاه امری طبیعی است ، اما مواردی وجود دارد که مراجعه به پزشک ضروری است. هر کسی که مرتباً یا بدون دلیل مشخصی دچار سردی پاها می شود، باید در مورد دلیل احتمالی آن با پزشک خود صحبت کند.

اگر سردی پاها با علائم دیگری همراه است، فرد باید با پزشک صحبت کند، از جمله:

•خستگی

• کاهش یا افزایش وزن

•تب

• درد قابل توجه مفصل

• زخم هایی روی انگشتان یا انگشتان پا که مدت زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابد

• تغییرات پوستی، مانند بثورات، فلس، یا پوست ضخیم

اگر پاها از داخل بدن احساس سرما می کنند، اما از بیرون هنگام لمس احساس سرما نمی کند، فرد باید به پزشک مراجعه کند، زیرا این ممکن است نشانه آسیب عصب یا سایر آسیبهای عصبی دیگر باشد.

نتیجه گیری

سرد شدن گاه به گاه پاها  کاملاً طبیعی است. علائم ماندگار ممکن است موضوعی باشد که باید با یک پزشک در میان بگذارید، اما درمان علت اصلی آن باید به پاها کمک کند تا دمای بهتری داشته باشند.

در این بین، برداشتن گام های فوری، مانند پوشیدن جوراب ضخیم یا استفاده از روتختی گرم، می تواند به گرم شدن سریع پاها کمک کند.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا