تغذیه و رژیم غذاییسلامت و تغذیه

ده راه کنترل غذاخوردن

آیا نمی توانید جلوی خود را بگیرید و بیش از حد غذا می خورید. این ده راه کنترل غذاخوردن را بکار گیرید.

1- در فروشگاه های مواد غذایی آدامس بجوید

شاید شما هم شنیده باشید که وقتی گرسنه هستید نباید برای خرید مواد غذایی بروید. هنگامی که در بین راهروهای فروشگاه حرکت می کنید، یک تکه آدامس بدون شکر بجوید. بر اساس دو مطالعه انجام شده، افراد هنگام جویدن آدامس احساس گرسنگی کمتری داشته اند و هوس غذای ناخواسته کمتری کرده اند. در نتیجه، با این کار مردم مواد غذایی با ناسالم مانند چیپس، کمتر خریداری کردند و گزینه های سالم تری مانند سبزیجات را به خانه آوردند.

2- در ابتدا به خود گزینه های سالمی از مواد غذایی ارائه دهید

چه در خانه غذا بخورید و چه در رستوران غذا انتخاب کنید، ابتدا بشقاب خود را با سالم ترین مواد غذایی پر کنید. یک مطالعه نشان می دهد، مشتریان در بوفه ها از اولین غذاهایی که می بینند وعده های سنگینی مصرف می کنند. بنابراین ، قبل از شروع پر کردن بشقاب خود، فکر کنید. قبل از گوشت و غذاهای چرب، سبزیجات یا غلات کامل را بردارید.

3- غذای خود را با پول نقد بخرید

وقتی پولتان را با کارت پرداخت می کنید خرید غذای بی ارزش و دسر آسان تر است. چیزی در مورد خرید با پول نقد وجود دارد و آن این است که مردم مکث می کند. محققان دریافتند، به عنوان مثال، وقتی به دانش آموزان دبیرستانی گفته شد كه از پول نقد برای پرداخت غذاهای كم ارزش غذایی مانند شیرینی استفاده كنند، آنها دوباره در مورد آن فكر كردند و اغلب گزینه سالم تری را برگزیدند.

4- نمایش های آشپزی تلویزیونی را خاموش کنید

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، دیدن غذا در تلویزیون می تواند شما را به خوردن میان وعده سوق دهد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که رژیم های غذایی دارند هنگام تماشای نمایش های مربوط به غذا، بیشتر آب نبات می خورند تا تماشای برنامه هایی که به غذا مربوط نمی باشد.

5- از ظروف آبی رنگ استفاده کنید.

باور کنید یا نه، رنگ ظروف در مقدار غذایی که خودتان سرو می کنید ممکن است تفاوت ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد هرچه غذا با رنگ بشقاب بیشتر ادغام شود، احتمالاً غذای بیشتری مصرف می کنید. بنابراین استفاده از ظروف با رنگ متمایز در نظر بگیرید.

6- از ظروف غذاخوری کوچکتر استفاده کنید.

اندازه ظروف شما نشان می دهد که “شما” چقدر باید بخورید – و یک ظرف بزرگتر به معنای غذای بیشتر است. در یک مطالعه، افرادی که در یک بوفه چینی بودند و بشقاب بزرگی داشتند 52٪ غذای بیشتری برای خودشان سرو کردند و 45٪ بیشتر از کسانی که بشقاب های کوچکتر داشتند غذا می خوردند.

7- قبل از تسلیم ولع خوردن شدن، دکمه مکث را بزنید.

غذا خوردن به دلیل بی حوصلگی، خستگی یا تنش می تواند باعث شود میزان خوردن شما از کنترل خارج شود. سعی کنید میل به خوردن را به تأخیر بیندازید: زمان فرارسیدن هوس خورد ن، 5 تا 10 دقیقه کار دیگری انجام دهید، سپس ببینید آیا هنوز می خواهید غذا بخورید یا خیر. به احتمال زیاد، اشتیاق به خوردن حداقل اندکی از بین خواهد رفت.

8- میان وعده های ناسالم را از جلوی چشم خود دور کنید

غذاهای بی ارزش مانند آب نبات و چیپس را دور از دیدرس خود ذخیره کنید. ممکن است کمتر بخورید. وقتی کارمندان ادارات شکلات ها را روی میز خود نگه داشتند مصرف آنها  48٪ بیشتر بود نسبت به زمانی که آب نبات ها 2 متر از آن ها دور بودند. اگر شکلات ها را بجای روی میزتان در کشوهای میز خود بگذارند، 25٪ احتمال خوردن آنها کمتر می شود.

9- همیشه وعده “کوچک” را سفارش دهید.

یک ظرف بزرگ می تواند شما را وسوسه کند که بیشتر غذا بخورید، حتی اگر سیر شده باشید یا غذا طعم خوبی نداشته باشد. در یک مطالعه، به تماشاگران سینما پاپ کورن رایگان در ظروف متوسط ​​یا بزرگ داده شد – بعضی تازه و خوشمزه و برخی دیگر مانده بود. میزان مصرف افرادی که پاپ کرن  تازه در ظروف بزرگ به آنها داده شد، 45٪ بیشتر از افراد دارای ظروف متوسط ​​بود. حتی میزان مصرف کسانی که در ظروف بزرگ پاپ کورن مانده داشتند 33٪ بیشتر از افراد دارای ظروف متوسط بود.

10- به آرامی غذا بخورید، و آب بنوشید.

لقمه های کوچکتر بگیرید. غذای خود را به آرامی بجوید. بین لقمه هایتان کمی بیشتر وقت بگذارید. و در حین غذا خوردن آب بنوشید. تحقیقات نشان می دهد اگر می خواهید کالری مصرفی خود را کاهش دهید و احساس سیری کنید، این مراحل ساده کلیدی هستند

منبع: https://www.webmd.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا