دنیای آشپزی

راههای تشویق کودکان به خواندن کتاب

هنگامی که بچه ها از خواندن لذت می برند، ایجاد مهارت خواندن برای آنها آسان تر می کند. آنها بیشتر تمرین می کنند و انگیزه بیشتری برای رویارویی با چالش های خواندن احساس می کنند. این نکات را برای تشویق کودکان به خواندن کتاب امتحان کنید. امیدوارم عشق به مطالعه را در آنها تقویت کنید.

14 راه برای ترغیب کودکان به خواندن کتاب

1. بارها و بارها آن را بخوانید

کودک خود را به خواندن کتابهای آشنا تشویق کنید. اگر فرزند شما می خواهد همان کتاب را برای صدمین بار از کتابخانه خارج کند، بسیار خوب است. بازخوانی به ایجاد سرعت و دقت کمک می کند. و این کار می تواند به ایجاد اعتماد به نفس در کودکانی که یاد می گیرند و متفاوت فکر می کنند، کمک کند.

2. خواندن را واقعی کنید

آنچه کودک شما می خواند را با آنچه در زندگی واقعی اتفاق می افتد پیوند دهید. به عنوان مثال، اگر داستانی در مورد بسکتبال می خوانید،  سوالاتی در مورد زمانی که کودکتان پرتاب توپ را آموخت و اینکه چقدر شبیه تجربه بچه های در داستان بوده تعریف کنید.

همچنین می توانید به دنبال فعالیت های بعدی باشید که داستان ها را زنده می کند. اگر در کتاب به بادبادک ها اشاره شده است، از فرزند خود بخواهید فعالیت های سرگرم کننده مرتبط با بادبادک، مانند طرز تهیه بادبادک را مورد بحث قرار دهد. فعالیت های عملی مانند این می تواند بچه ها را درگیر موضوع کند.

3. بدون چیزی برای خواندن از خانه خارج نشوید

هر زمان که می دانید فرزند شما باید در مطب پزشک یا هرجای دیگر بایستی منتظر بماند، یک کتاب یا مجله مناسب کودک به همراه داشته باشید. داستان ها می توانند به مشغول نگه داشتن فرزند شما کمک کنند. و تجربه نشان خواهد داد که شما همیشه می توانید زمانی مناسب برای خواندن بیابید.

4. عمیق تر وارد داستان شوید

با پرسیدن سوالاتی در مورد افکار، عملکردها یا احساسات شخصیت ها، به فرزند خود کمک کنید: “چرا جک فکر می کند خرید لوبیای سحرآمیزایده خوبی است؟ بعد از اینکه مادرش فهمید چه احساسی داشت؟ ” کودک خود را تشویق کنید تا از طریق تجربیاتی که ممکن است با هم داشته باشید به داستان متصل شود.

5. خواندن را به فعالیتی در وقت آزاد تبدیل کنید

سعی کنید تلویزیون را به عنوان پاداش و خواندن را به عنوان مجازات قرار ندهید. به فرزند خود یادآوری کنید که چیزهای سرگرم کننده ای نیز برای خواندن در کتاب ها وجود دارد. و با گذراندن مقداری از اوقات فراغت خود به جای تماشای تلویزیون و سپس بیان دلیل لذت بردن از آن، الگوی خوبی برای فرزند خود باشید.

6. وقت بگذارید

هنگامی که کودک شما کلمه ای ناآشنا را به زبان می آورد، زمان زیادی برای فهمیدن آن اختصاص دهید و تلاش او را تحسین کنید. با اشتباهات به عنوان فرصتی برای بهبود برخورد کنید. تصور کنید فرزند شما کلمه ی سپهر را سپر می خواند. سعی کنید جمله را دوباره با هم بخوانید و بپرسید کدام کلمه به معنی جمله بیشتری می خورد. به شباهت های دو کلمه و اهمیت توجه به هجا اشاره کنید.

7. کتابها را در سطح مناسب انتخاب کنید

به فرزند خود کمک کنید کتاب هایی را پیدا کند که خیلی سخت یا آسان نیستند. بچه ها وقتی کتابها را در سطح مناسب می خوانند، تجربه خواندن بهتری دارند. با خواندن چند صفحه برای فرزندتان می توانید انتخاب های خود را بررسی کنید. سپس در مورد آنچه خوانده شده سوال کنید. اگر فرزند شما با خواندن کلمات یا بازگویی داستان مشکل دارد، کتاب دیگری را امتحان کنید.

8. بازی کلمات انجام دهید

یکی از راههای تشویق کودکان به خواندن کتاب استفاده از بازی های کلمه ای برای آگاهی بیشتر کودک از صداهای کلمات است. پیچ و تاب هایی مانند “او صدف دریایی را در ساحل دریا می فروشد” بیان کنید. آهنگهایی بخوانید که از کلمات استفاده می کنند، یا حروف کلمات را عوض کنید و کلمات جدیدی بسازید. (به عنوان مثال ، اگر حرف اول را تغییر دهید، گپ می تواند رپ شود، اگر حرف آخر تب را تغییر دهید مثلا تک می شود، و اگر حرف دوم کتاب را عوض کنید، می شود کباب.)

9. برای یکدیگر بخوانید

زمان خواندن داستان با صدای بلند نوبتی بخوانید. همانطور که فرزند شما به عنوان خواننده رشد می کند، می توانید به تدریج کمتر بخوانید و اجازه دهید فرزندتان بیشتر پیش قدم شود. اگر فرزندان کوچکتری نیز دارید، کودک بزرگتر خود را تشویق کنید تا مسئولیت خواندن برای آنها را بر عهده بگیرد.

10. به روابط بین کلمات اشاره کنید

تا جایی که می توانید در مورد کلمات صحبت کنید. توضیح دهید که چگونه کلمات مرتبط دارای املاها و معانی مشابه هستند. برای مثال نشان دهید که چگونه یک اسم مانند دانش با فعل مانند دانستن ارتباط دارد. اشاره کنید که چگونه بعضی کلمات یکسان تلفظ می شود اما متفاوت نوشته می شوند.

11. کتابها را خاص کنید

کودکانی که با خواندن مشکل دارند ممکن است سعی کنند از آن اجتناب کنند زیرا باعث ایجاد اضطراب یا سرخوردگی در آنها می شود. سعی کنید با خواندن آن به عنوان یک لذت، احساسات مثبتی را در حین مطالعه ایجاد کنید. برای كودك خود كارت كتابخانه تهیه كنید یا فقط زمان مطالعه خاصی تعیین كنید. به عنوان هدیه یا پاداش کتاب بدهید.

12. در خواندن خلاقیت ایجاد کنید

فعالیت های خواندن را تغییر دهید تا با نقاط قوت فرزند خود بازی کنید. اگر فرزند شما عاشق نقاشی یا ساختن چیزهایی است، با هم یک کتاب تهیه کنید. کاغذ را تا کنید و منگنه کنید تا شبیه یک کتاب شود. برای نوشتن جملات در هر صفحه با هم کار کنید و از فرزند خود بخواهید تصاویر اضافه کند. سپس آن را با صدای بلند با هم بخوانید.

13. به فرزند خود حق انتخاب بدهید

برخی از کودکان کتابهای غیر داستانی را ترجیح می دهند. برخی فقط عاشق رمان های فانتزی یا گرافیکی هستند. یا شاید فرزند شما کتاب های صوتی یا خواندن مطالب آنلاین را ترجیح می دهد. نکته مهم این است که خواندن را تمرین کنید، مهم نیست کجا و چگونه اتفاق می افتد.

14. به دنبال یک مجموعه کتاب باشید

از کتابدار یا معلم در مورد مجموعه کتابهای محبوبی که فرزند شما می پسندد، پیشنهاداتی بخواهید. خواندن مجموعه ای از کتاب ها به کودکان کمک می کند تا با لحن، شخصیت ها و موضوعات آشنا شوند. این آشنایی می تواند درک کتابهای بعدی این سری را آسان تر کند.

منبع: https://www.understood.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا