اجتماعیبازاریابیروانشناسیکسب و کار

راه های سرمایه گذاری پول

وقتی صحبت از پول به میان می آید، بسیاری از مردم روی رقم های بالا و حقایق ساده تمرکز می کنند، اما آنها یک نکته کلیدی را نادیده می گیرند – طرز فکر شما در مورد پول مهم است. من همیشه علاقه مند بودم که چگونه طرز فکرم را تغییر دهم و رابطه بین پول و سلامت روانی را بررسی کنم، بنابراین وقتی درباره کتاب “روانشناسی پول” اثر مورگان هاوزل شنیدم، جذب شدم. این کتاب به خوبی به درسهای ملموسی تقسیم شده است که می توانید در امور مالی خود استفاده کنید. من چهاردرس سرمایه گذاری از کتاب روان شناسی پول گرفتم. این درس ها باعث شدند ذهنیت خود را در مورد پول بهبود بخشیده و راه های سرمایه گذاری پول را در پیش بگیرم.

1. عامل جادویی در ترکیب، زمان است

ترکیب کردن به سرمایه گذاران کمک می کند تا با ایجاد بازده سرمایه گذاری در طول زمان، ثروت ایجاد کنند. سپس این بازده همچنان ترکیب شده و به رشد دارایی ها کمک می کند. گاهی اوقات از ترکیب به عنوان “کسب سود از سود” یاد می شود.

بسیاری از ما می دانیم که ترکیب کار می کند، اما واقعاً نمی توانیم آن را در مقیاس بزرگ درک کنیم. هاوزل با نگاهی به وارن بافت، شمایی از آن را ارائه می دهد.

بافت به عنوان یکی از ثروتمندترین سرمایه گذاران تمام دوران شناخته می شود، اما همه اینها به دلیل مهارت او به عنوان یک سرمایه گذار نیست.

بافت در کودکی و در سن 10 سالگی شروع به سرمایه گذاری کرد، بنابراین پول او چندین دهه ترکیب شده است. بسیاری از ما نمی توانیم به گذشته برگردیم و حساب های سرمایه گذاری را که هرگز نداشتیم پر کنیم، اما می توانیم از همین حالا شروع به سرمایه گذاری کنیم. هرچه پول شما بیشتر در بازار بماند، بیشتر رشد می کند.

هاوزل می نویسد: “وارن بافت یک سرمایه گذار خارق العاده است. اما اگر تمام موفقیت های او را به سرمایه گذاری زیرکانه مرتبط بدانید، یک نکته کلیدی را از دست می دهید. کلید واقعی موفقیت او این است که او سه ربع قرن یک سرمایه گذار خارق العاده بوده است.”

درس اولی که برای راه های سرمایه گذاری پول از این کتاب گرفتم این است که زمان بهترین دوست ماست. شروع از امروز-و ماندن در مسیر طولانی مدت-بهترین راه برای ایجاد ثروت است.

2. شما می خواهید تمرکزتان روی پول معقول باشد تا منطقی

یکی از بخشهای مورد علاقه من در کتاب روان شناسی پول زمانی است که هاوزل می نویسد که شما بیشتر با پول معقول برخورد می کنید تا منطقی.

او اعتراف می کند که ما انسان هایی با احساسات هستیم، که ناگزیر بر احساس و مدیریت پول ما تأثیر می گذارد. او می نویسد: “شما یک صفحه محاسباتی نیستید. شما یک شخص هستید. یک فرد عصبی و احساسی. زمان زیادی طول کشید تا این موضوع را درک کنم، اما وقتی روی آن کلیک کردم متوجه شدم که این یکی از مهمترین بخش های مالی است. “

به عبارت دیگر، حتی اگر چیزی فقط بر اساس اعداد و ارقام روی کاغذ خوب به نظر برسد، ممکن است در بلندمدت بهترین استراتژی نباشد.

او نمونه ای از اینکه چگونه تب برای مقابله با عفونت مفید است را به اشتراک می گذارد. این چیزی است که منطقی است. اما هیچ کس نمی خواهد با درد و لرز یا گرگرفتگی تب رنج ببرد. معقول است که برای احساس بهتر، دارو مصرف کنید.

نظر مورگان هاوزل

هاوزل می نویسد: “نظریه من این است که در دنیای واقعی، مردم استراتژی بهینه ریاضی را نمی خواهند. آنها استراتژی می خواهند که راحتی خواب شبانه آنها را به حداکثر برساند.”

من همچنین توصیه می کنم که بدهی را کم کنید تا به شما کمک می کند شب ها بهتر بخوابید. ما موجودات احساسی هستیم، بنابراین تصمیم گیری درباره پول که باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم چندان هم بد نیست، حتی اگر گزینه “مناسب” روی کاغذ نباشد. تا زمانی که در حال انجام کاری هستید، تفاوت ایجاد می کند.

هاوزل پیشنهاد می کند که انتخاب معقول و منطقی به ما کمک می کند تا در این مسیر باقی بمانیم. او می نویسد: “سرمایه گذاران معقول که عاشق استراتژی های فنی ناقص خود هستند، دارای مزایایی هستند، زیرا آنها بیشتر به این استراتژی ها پایبند هستند.”

تمرکز بر تحمل ریسک خود ما و آنچه برای شما معقول است می تواند قطب نمای شما در هنگام هدایت امور مالی شما باشد.

3. دریابید که “کافی” چیست

برای بسیاری از مردم، این احساس وجود دارد که هرگز پول کافی وجود ندارد. هاوزل خاطرنشان می کند که به نظر می رسد شرایط همیشه در حال تغییراست و ما همیشه خود را با افراد دیگر مقایسه می کنیم.

من به خودم فکر می کنم و چگونه پیرمردها دوست داشتند درآمدی را که اکنون دارم بدست آورند. با این حال، من هنوز احساس می کنم “کافی” نیست، و اکنون هدف تغییر کرده است.

در کتاب، هاوزل داستان های حرص و طمع افراد و اینکه چگونگه پیشرفت آنها را نابود می کند و ناکامی هر موفقیتی را به اشتراک می گذارد، و اشاره می کند که پیدا کردن آنچه برای شما کافی است هنگام مدیریت پول و سرمایه گذاری مهم است.

هاوزل می نویسد: “اگر انتظارات با نتیجه افزایش یابد، هیچ حد تلاشی منطقی نیست زیرا شما پس از تلاش بیشتر احساس مشابهی خواهید داشت. وقتی طعم داشتن بیشتر – پول بیشتر، قدرت بیشتر، اعتبار بیشتر – خطرناک می شود، جاه طلبی را سریعتر از احساس رضایت افزایش می دهد. “

4. شانس و ریسک بر همه چیز تأثیر می گذارد

در امور مالی شخصی، به راحتی می توان بر اقدامات فردی خود تمرکز کرد و فراموش کرد که چگونه امتیاز ما – یا شانس و ریسک ما، همانطور که هاوزل توصیف می کند – می تواند بر نتایج مالی ما تأثیر بگذارد.

هاوزل داستانی درباره بیل گیتس به اشتراک می گذارد. گیتس به یکی از اولین دبیرستانهایی که یارانه داشت می رفت و در نتیجه مسیر زندگی و حرفه او تغییر کرد. یکی از دوستانش، کنت ایوانز، همکلاسی او بود و همچنین در زمینه کامپیوتر نیز استعداد داشت. متأسفانه او در حادثه کوهنوردی جان باخت.

در این مثال، ما شانس و ریسک را به وضوح می بینیم. آنها سیمهای نامرئی هستند که می توانند زندگی، شغل و پول ما را تحت تأثیر قرار دهند.

هاوزل در کتاب روان شناسی پول می نویسد: “شانس و ریسک هر دو واقعیتی هستند که هر نتیجه ای در زندگی توسط نیروهایی غیر از تلاش فردی هدایت می شود. آنها آنقدر شبیه یکدیگر هستند که بدون احترام به دیگری نمی توان به یکی اعتقاد داشت. هر دوی آنها به این دلیل رخ می دهند که جهان بسیار پیچیده تر از آن است که اجازه دهد 100 اقدامات شما ،100 نتایج شما را تعیین کند. “

با تصدیق نقش شانس و ریسک، می توانیم خود را از وسوسه بر عهده گرفتن همه چیز در مدیریت پول و سرمایه گذاری دور کنیم.

کلام آخر

خواندن “کتاب روانشناسی پول” برای من بسیار دلپذیر بود و به من کمک کرد تا راه های سرمایه گذاری پول را بیاموزم. همچنین به من کمک کرد طرز فکرم در مورد پول خود را از اضطراب و کمیابی به احساس “کافی بودن” تغییر دهم. این کتاب به من انگیزه داد تا با توجه به آنچه که باعث می شود احساس خوبی داشته باشم و راحت تر در شب بخوابم، پس انداز کنم و بیشتر سرمایه گذاری کنم، در عین حال برای مدت طولانی به آن پایبند باشم تا بتوانم به ترکیب اجازه دهم جادوی خود را انجام دهد. همچنین بازی خودم را با پولم انجام بدهم و زیاد درگیر کارهایی که دیگران با پولشان انجام می دهند نشوم. بالاخره این زندگی شماست، پول شماست.

منبع:

https://www.businessinsider.com

کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل به زبان فارسی ترجمه شده و توسط نشر دوران به چاپ دوم هم رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا