پزشکیسلامت و تغذیه

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

پیشگیری از ویروس کرونا

علائم شایع ویروس کرونای جدید، عفونت شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر، عفونت می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد شدید تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود. راه های پیشگیری از ویروس کرونا چیست ؟

مرتباً دستان خود را بشویید

یکی از راه های پیشگیری از ویروس کرونا این است که دستان خود را مرتباً با صابون و آب بشویید یا اگر دستانتان به وضوح کثیف نیست، از پاک کننده و ژل شستشو پایه الکل استفاده کنید.

چرا؟ شستن دستان  با آب و صابون یا استفاده از ژل پایه الکل باعث از بین رفتن ویروس در صورت وجود آن بر روی دستان شما می شود.

نکته: شستن با آب و صابون تا 98 درصد دستتان شما را تمیز می کند ولی با ژل های شستشو تا 60 درصد. پس شستن با آب و صابون ارجحیت دارد. دستها را کامل بشویید که شامل شستشوی لای انگشتان دست ها، شصت، زیر ناخن ها و پشت و روی دست می باشد.

بهداشت تنفسی را رعایت کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید. بلافاصله دستمال را درون یک پلاستیک گره زده و در سطل رها کنید و دستان خود را با آب و صابون یا ژل شستشو بر پایه الکل تمیز کنید.

چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند. اگر به دستان خود عطسه کرده یا سرفه کنید، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.

حفظ فاصله اجتماعی

حداقل 1 متر فاصله بین خود و سایر افراد  را حفظ کنید. بخصوص افرادی که سرفه و عطسه می کنند و تب دارند این فاصله را بایستی حتما رعایت کنید.

چرا؟ وقتی شخصی که به یک بیماری تنفسی آلوده است، مانند 2019-nCoV، سرفه یا عطسه، قطرات کوچک حاوی ویروس را خارج می کند. اگر خیلی نزدیک هستید، می توانید از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

چرا؟ دست بسیاری از سطوح آلوده به ویروس را لمس می کند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید ، می توانید ویروس را از سطوح به خود انتقال دهید.

اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید، که در آن مورد ویروس کرونا گزارش شده است یا در صورتی که با کسی که از چین سفر کرده است و دارای علائم تنفسی بوده است  برخورد داشته اید به پزشک خود بگویید.

چرا؟ هر زمان که تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما، 2019-nCoV می تواند یکی از آنها باشد. اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به چین ندارید، بهداشت تنفسی را با دقت تمرین کرده و در صورت امکان در خانه بمانید تا بهبود یابد.

به عنوان یک احتیاط عمومی، هنگام بازدید از بازارهای حیوانات زنده، فروشگاه محصولات حیوانات، اقدامات بهداشتی عمومی را انجام دهید.

از شستن منظم دست ها با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خودداری کنید.  از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال  گربه های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت جلوگیری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیم پز خودداری کنید

گوشت، شیر یا اندام حیوانات را با احتیاط مصرف کنید تا از آلودگی غذاهای پخته نشده جلوگیری کنید. مواد غذایی حیوانی را کاملا بپزید.

چه موقع از ماسک استفاده کنید

• اگر سالم هستید، فقط در صورتی که از شخصی که مشکوک به عفونت 2019-nCoV است مراقبت می کنید باید ماسک بزنید.

• در صورت سرفه یا عطسه، ماسک بزنید.

• ماسک تنها در مواقعی که در کنار ژل شستشو دست پایه الکل یا صابون و آب استفاده شود، مؤثر است.

• اگر ماسک دارید، باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید و به درستی از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده، برداشتن و دور انداختن ماسک

• قبل از پوشاندن دهان و بینی با ماسک، دست ها را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید.

• دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد.

• از لمس ماسک در حین استفاده خودداری کنید. در صورت لمس کردن آن، دستان خود را با ژل پایه الکل یا صابون و آب تمیز کنید.

• به محض مرطوب شدن، ماسک را با یک ماسک جدید جایگزین کنید و از ماسک های یکبار مصرف دوبار استفاده نکنید.

• برای از بین بردن ماسک: از پشت آن را جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید) و بلافاصله در سطل درب دار رها کنید. دستان خود را با آب و صابون یا ژل پایه الکل تمیز کنید.

مطلب توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای بیماری ویروس کرونا را نیز مطالعه نمایید.

منبع : ( https://www.who.int ( world health organization

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا