رشته ها و مشاغلکسب و کار

رزومه ، مصاحبه کاری ، شغل

چگونه به سؤالات مصاحبه شغلی درباره رزومه خود پاسخ دهیم

مصاحبه كنندگان غالباً مصاحبه کاری را با این سوال شروع می کنند که یک توضیح کلی در ارتباط با پیشینه شغل و رزومه خود ارائه دهید. این اغلب به این شکل مطرح می شود که “آیا می توانید مرا از طریق رزومه کاری خود با سوابق تان آشنا سازید؟” مصاحبه کاری و رزومه با گرفتن شغل مورد نظر جداناپذیر هستند.

به طور معمول، کاندیداها تجربیات کاری خود را به ترتیب از گذشته تا به امروز بازگو می کنند، و ارائه خود را بر روی عناوین شغلی و نام کارفرمایان خود متمرکز می کنند. با این حال، مصاحبه شوندگانی که از این رویکرد استفاده می کنند، به کارفرمایان چیزهای زیادی را که از قبل نمی دانند را نمی توانند ارائه دهند – و یک فرصت مهم را برای مثبت کردن پرونده خود از دست می دهند.

ارائه نکات مهم

به جای خلاصه کردن رزومه خود، این سوال را فرصتی در نظر بگیرید تا جنبه های برتر رزومه خود را برجسته نمایید تا نشان دهد شما گزینه خوبی برای این موقعیت شغلی هستید. از زمان استفاده کنید تا در مورد دستاوردهای خود و آنچه در هر موقعیت شغلی انجام داده اید را به مصاحبه کننده بگویید.

بصورت انتخابی موارد را ارائه دهید

از این فرصت استفاده کنید تا در اوایل مصاحبه با هدایت مصاحبه کننده از طریق رزومه خود به روشی انتخابی، احساس مطلوبی ایجاد کنید. ابتدا با برجسته کردن قانع کننده ترین عناصر تجربه کاری خود شروع کنید.نیازی نیست همه چیزهایی را که در هر کاری انجام داده اید به اشتراک بگذارید، هر کلاس را که گذراندید یا هر آیتمی را که در رزومه خود نوشته اید را نگویید. به یاد داشته باشید، مصاحبه كننده احتمالاً در طول مصاحبه كپی رزومه شما را در دست خواهد داشت و حقایق پیرامون هر شغل، مانند عنوان شغلی، نام شركت و نقش شما را درك خواهد كرد.

مختصر و مفید صحبت کنید

هنگامی که باید به این سؤال پاسخ دهید صرفا چند دقیقه صحبت کنید، اما آنقدر صحبت نکنید که جواب شما خسته کننده شود. از پراکنده گویی یا گول زدن خودداری کنید و سعی کنید یک داستان منسجم را در پاسخ خود بگویید. بهترین راه برای دستیابی به این هدف، صرف زمان برای آمادگی سریع است.

با تجزیه و تحلیل دقیق ترین نیازمندیها برای شغلی که در آن مصاحبه می کنید، آماده شوید. سپس جنبه های کاری، دانشگاهی و فعالیتهای داوطلبانه خود را مطابق آن انتخاب کنید که به بهترین وجه نشان دهد شما دارای مهارت و تجربه لازم برای برتری در آن موقعیت هستید. به یاد داشته باشید، این زمان برای نشان دادن کارهایی است که انجام داده اید.

روی دستاوردها و مهارتهای خود تمرکز کنید

به جای بیان عناوین و مسئولیتهای موقعیت شغلی خود، به موفقیتهای کلیدی اشاره کنید و به مهارتهایی که شما را در دستیابی به آن موفقیتها قادر ساخته است، اشاره کنید. حتماً به این نکته اشاره کنید که چگونه شما در آن نقش باعث کاهش هزینه و یا افزایش آورده برای شرکت شده اید، و اینکه چگونه به کارفرمای خود ارزش افزوده اید.

آیا به شرکت کمک کرده اید که صرفه جویی کند یا در تیمی کار کرده اید که یک پروژه بزرگ را تمام کرده است؟ برای توضیح این دستاوردها به صورت مختصر اما جالب آماده باشید. سعی کنید نکات خود را در قالب داستانهایی ارائه دهید که مشکلاتی را که شما حل کرده اید و چالش هایی که با آنها روبرو شده اید به نمایش می گذارد.

این بخش از مصاحبه شغلی همچنین فرصتی عالی برای توضیح تغییر شغل های قبلی شماست. به عنوان مثال، ممکن است بگویید، “کار در شرکت ABC در مورد بازاریابی محصول چیزهای زیادی به من آموخت، اما من در نهایت حرکت را به سمت شرکت XYZ تغییر دادم زیرا این فرصت را برای من فراهم کرد تا یک تیم را مدیریت کنم. کار کردن در این نوع از محیط رهبری و تیم سازی برای من یک اولویت واقعی است. “

لازم نیست همه موارد را در رزومه خود پوشش دهید

مشاغل غیر مرتبط و غیر موثر قبلی خودتان را نیاز نیست در مصاحبه ارائه دهید، و این خوب نیست که از یک ارائه مطابق تقویم استفاده کنید. در پایان ارائه شما، مصاحبه کننده باید درک واضح و مشخصی از پنج تا هفت نکته بارز در پیشینه شما داشته باشد که شما را قادر می سازد با سطحی بالا در شغل مورد نظر مشغول به کار شوید.

مطمئن باشید که بر رزومه خود کاملا مسلط هستید

مهم است که هنگام بازگو کردن سابقه کار خود، دقیق باشید. فراموش کردن زمان و مکان مشاغل قبلی ممکن است دور از ذهن باشد. اما وقتی در مورد مصاحبه استرس دارید، ممکن است جزئیات دقیق تاریخ های اشتغال قبلی خود را فراموش کنید.

قبل از شروع مصاحبه، رزومه خود را مرور کنید. همچنین ایده خوبی است که یک نسخه از رزومه را با خود به مصاحبه ببرید.

منبع:

https://www.thebalancecareers.com

همچنین بخوانید:

چرا در مصاحبه کاری، شغل را از دست دادم

مصاحبه کاری، آمادگی برای شغل جدید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا