اجتماعیتربیت کودکروانشناسی

روش های جلوگیری از خشم و خشونت کودکان

روش های جلوگیری از خشم و خشونت کودکان

بارها و بارها رفتارهای فرزند شما قلب شما را گرم می کند و او را در آغوش می گیرید. اما زمان های دیگری نیز وجود دارد که احتمالاً شما را کمی دیوانه می کند. به عنوان یک کودک نوپا یا کودک پیش دبستانی، ممکن است فرزند شما از خودکنترلی برای آرامش خشم خود برخوردار نباشد و ممکن است به طور طبیعی ضربه یا گاز گرفته باشد. در ادامه مقاله قبلی که به دلایل پرخاش و خشونت کودکان پرداخته شد، در این مقاله روش های جلوگیری از خشم و خشونت کودکان را مورد بررسی قرار می دهیم.

در حالی که طغیان های رفتاری گاه به گاه کودکان طبیعی است مواردی وجود دارد که می توانید برای شکل دادن به رفتار فرزندتان انجام دهید.

آموزش قوانین خانه

 کودکان قوانین خانه را تا زمانی که به آنها آموزش داده نشود، نمی دانند، بنابراین این یکی از مسئولیت های مهم شما بعنوان والدین است. کودکان نو پا معمولاً علاقه مند به لمس و کاوش هستند، بنابراین اگر چیزهای با ارزشی وجود دارد که نمی خواهید آنها را جابجا کنید، این وسایل را مخفی کنید یا از دسترس کودکان خارج کنید. بخش جداگانه ای از خانه خود را در نظر بگیرید که کودک شما بتواند با کتاب و اسباب بازی ها بازی کند. هر وقت کودکان یک قاعده مهم را زیر پا بگذارند، باید فوراً مورد توبیخ قرار گیرند تا دقیقاً آنچه را که اشتباه انجام داده اند درک کنند.

تهدید بدون راه حل

همیشه تقویت رفتارهای مثبت موثرتر است و باید به جای اینکه به کودکانتان بگویید که فلان کار را نکند بگویید که چه کاری را انجام دهد. به آنها بگویید که دفعه بعد که عصبانی شدند باید بجای انجام کارهای نادرست از کلمات صحیح استفاده کنند.

پرت کردن حواس کودک

 در حالی که روش های دیگری برای انجام واکنش صحیح به فرزند خود یاد می دهید، همچنین می توانید در بعضی مواقع حواس او را پرت کنید و یا با یک روش دیگری او را به چیز دیگری مشغول کنید. فقط باید مواظب باشید که از رشوه دادن به کودک جلوگیری کنید و مثلا با دادن شیرینی و غیره از او نخواهید که رفتار متفاوتی داشته باشد ولی تغییر تمرکز او با روش ها صحیح دیگر کاملا درست است.

گفتن عبارت خودت را کنترل کن کافی نیست

به یاد داشته باشید، کودکان نو پا از خود کنترلی طبیعی کمی برخوردار هستند. آنها به شما احتیاج دارند که به آنها بیاموزید تا در هنگام عصبانیت از لگد زدن، ضربه زدن یا گاز گرفتن دوری کنند و در عوض احساسات خود را از طریق کلمات بیان کنند.

ما به یکدیگر صدمه نمی رسانیم

هنگامی که وی درگیر اختلاف با همبازی ها شد، کودک خود را با دقت نظارت کنید. اگر اختلاف نظر جزئی است، فاصله خود را حفظ کنید و بگذارید کودکان آن را به تنهایی حل کنند. با این وجود، شما باید هنگامی كه كودكان وارد یك درگیری فیزیکی می شوند مداخله كنید، پس از آنكه به آنها گفتید درگیری را متوقف کنند، یا وقتی کودک به نظر می رسد در یک عصبانیت غیرقابل کنترل است و به دیگری حمله می کند یا باو را گاز می گیرد. کودکان را از هم جدا کنید و تا زمانی که آرام شوند ، آنها را از هم جدا نگه دارید. اگر دعوا بسیار خشن است، ممکن است مجبور شوید بازی را تمام کنید. روشن کنید که فرقی نمی کند چه کسی آن را آغاز کرده است. هیچ بهانه ای برای تلاش برای آسیب رساندن به یکدیگر وجود ندارد.

به جای دعوا کردن

به جای دعوا کردن به فرزند خود بیاموزید که با صدای محکم “نه” بگوید ، تا طرف مقابل را به عقب برگرداند، یا به جای دعوای فیزیکی، راهی برای سازش پیدا کند. از طریق مثال، شما به فرزند خود می آموزید که اختلافات را با کلمات – موثرتر و متمدن تر – حل کند تا خشونت فیزیکی.

عالی بود

فرزند خود را بخاطر رفتار مناسب ستایش کنید و به او توضیح دهید که چگونه “بزرگ شده” زمانی که به جای ضربه زدن، لگد زدن یا گاز گرفتن از این روشها استفاده می کند. همیشه هنگامی که فرزند خود را مهربان و با وقار یافتید، از رفتار او تعریف و تمجید کنید.

ایجاد وقفه

استفاده از تکنیک ایجاد وقفه وقتی که رفتار فرزند شما نامناسب است، می تواند تاثیر گذار باشد، البته برای کودکان با سن بسیار کمتر این تکنیک مفید است.

خلق و خوی خود را کنترل کنید

همیشه مراقب رفتارهای خود در مورد فرزند خود باشید. یکی از بهترین راهها برای آموزش رفتار مناسب به او، کنترل خویشتن است. اگر عصبانیت خود را به روش های آرام و صلح آمیز ابراز کنید، احتمالاً فرزند شما الگوی شما را دنبال می کند.

قوی باشید

اگر باید به فرزند خود نظم دهید، در مورد آن احساس گناه نکنید و اصلا عذرخواهی نکنید. اگر فرزند شما احساسات بی ثبات شما را حس کند، خودش را متقاعد خواهد کرد که در تمام مدت حق با او بوده است و شما “بد” هستید. اگرچه نظم و انضباط بخشیدن به فرزند هرگز خوشایند نیست، اما این یک بخش ضروری از نقش والدین است و هیچ دلیلی برای احساس گناه در مورد آن وجود ندارد. فرزند شما باید درک کند که زمانیکه اشتباهی را مرتکب می شود، مهم است که مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیرد و آماده برای پذیرش عواقب آن باشد.

یاد آوری:

بهترین راه برای پیشگیری از رفتارهای پرخاشگرانه این است که به کودک خود در منزل زندگی پایدار و ایمن همراه با نظم و انضباطی محکم و دوست داشتنی و نظارت تمام وقت اختصاص بدهید.

این مطلب با عنوان جلوگیری از خشم و خشونت کودکان در ادامه مطلب قبلی دلایل پرخاش و خشونت کودکان ارائه شد.

همچنین ببینید:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا