اجتماعیروانشناسی

روش های یادگیری موثر

روش های یادگیری بهتر با توجه به فرصت های محدود بسیار مهم هستند. اگر شما نیز مانند بسیاری از دانش آموزان هستید، زمان شما محدود است و بنابراین مهم است که بیشترین ارزش آموزشی را از زمان موجود داشته باشید. با این حال سرعت یادگیری تنها عامل مهم نیست. دانش آموزان باید بتوانند اطلاعاتی را که یاد می گیرند به دقت به خاطر آورند، بعداً آنها را به یاد آورند و در موقعیت های مختلف به طور موثر از آنها استفاده کنند.

تبدیل شدن به یک دانش آموز موثر و کارآمد چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد، اما در نظر گرفتن چند مورد از این نکات در تمرین روزانه می تواند به شما کمک کند تا از زمان مطالعه خود بیشتر استفاده کنید.

از اصول بهبود حافظه استفاده کنید

کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای تقویت حافظه انجام دهید. نکات اساسی مانند بهبود تمرکز، اجتناب از دوره های آموزشی فشرده و سازمان دادن زمان مطالعه محل خوبی برای شروع است، اما حتی درسهای بیشتری از روانشناسی هم وجود دارد که می تواند کارایی روش های یادگیری شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

به یادگیری (و تمرین) چیزهای جدید ادامه دهید

یک راه مطمئن برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثر این است که به سادگی یادگیری را ادامه دهید. در مقاله منتشر شده در نیچر گزارش شد که افرادی که یاد گرفته اند چگونه با تردستی مقدار ماده خاکستری را در لوب پس سری خود افزایش دهند (این ناحیه مغز با حافظه تصویری مرتبط است) هنگامی که تمرین مهارت جدید خود را متوقف کردند، این ماده خاکستری ناپدید شد.

بنابراین، اگر در حال یادگیری یک زبان جدید هستید، مهم است که تمرین زبان را ادامه دهید تا بتوانید دستاوردهایی را که به دست آورده اید حفظ کنید. این پدیده “استفاده از آن یا از دست دادن آن” شامل یک فرایند مغزی است که به “هرس” معروف است. مسیرهای خاصی در مغز برقرار می شود، در حالی که برخی دیگر حذف می شوند. اگر می خواهید اطلاعات جدیدی که تازه یاد گرفته اید باقی بمانند، تمرین و بازتمرین آن را ادامه دهید. این موضوع یکی از نکات مهم در روش های یادگیری است.

به روشهای مختلف یاد بگیرید

یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری تمرکز بر یادگیری با بیش از یک روش است. به جای گوش دادن به پادکست، که شامل یادگیری شنیداری است، راهی برای تمرین اطلاعات به صورت گفتاری و بصری پیدا کنید. این کار ممکن است شامل توصیف آنچه آموخته اید برای یک دوست، یادداشت برداری یا ترسیم نقشه ذهنی باشد. با یادگیری به بیش از یک روش، این دانش را در ذهن خود تقویت می کنید.

به گفته جودی ویلیس، محقق: “هرچه مناطق بیشتری از مغز اطلاعات مربوط به یک موضوع را ذخیره کنند، ارتباط بیشتری بین آنها وجود دارد. این افزونگی به این معنی است که دانش آموزان فرصت بیشتری خواهند داشت تا همه داده های مرتبط را از مناطق ذخیره سازی متعدد خود در پاسخ به یک نشانه واحد جمع آوری کنند. این ارجاع چندگانه داده ها به این معنی است که ما یاد گرفته ایم، نه اینکه فقط به خاطر سپرده باشیم.”

آموخته های خود را به شخص دیگری آموزش دهید

مربیان مدتهاست که اشاره می کنند یکی از بهترین روش های یادگیری این است که آن را به دیگران آموزش دهیم. ارائه کلاس هفتم خود را در مورد کاستاریکا به خاطر دارید؟ با تدریس به بقیه کلاس، معلم شما امیدوار بود که از این تکلیف سود بیشتری ببرید. شما می توانید همین اصل را امروز با به اشتراک گذاشتن مهارت ها و دانش آموخته های خود با دیگران به کار بگیرید.

با ترجمه اطلاعات به زبان خود شروع کنید. این فرایند به تنهایی به تثبیت دانش جدید در مغز شما کمک می کند. در مرحله بعد، راهی برای به اشتراک گذاشتن آموخته های خود بیابید.

برخی از ایده ها شامل نوشتن پست وبلاگ، ایجاد پادکست یا شرکت در بحث گروهی است.

از آموزش قبلی برای بهبود یادگیری جدید استفاده کنید

یکی دیگر از راه های عالی برای تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثرتر، استفاده از یادگیری رابطه ای است که شامل ارتباط اطلاعات جدید با چیزهایی است که از قبل می دانید.

به عنوان مثال، اگر در مورد رومئو و ژولیت یاد می گیرید، ممکن است آنچه را که درباره نمایشنامه می آموزید با دانش قبلی خود در مورد شکسپیر، دوره تاریخی که نویسنده در آن زندگی کرده است و سایر اطلاعات مرتبط ربط دهید. برقراری ارتباط یکی از روش های یادگیری موثر است.

تجربه عملی کسب کنید

برای بسیاری از دانش آموزان، یادگیری معمولاً شامل خواندن کتاب های درسی، شرکت در سخنرانی ها، یا انجام تحقیقات در کتابخانه یا به صورت آنلاین است. در حالی که مشاهده اطلاعات و سپس نوشتن آنها مهم است، در واقع به کارگیری دانش و مهارت های جدید در عمل می تواند یکی از بهترین راه ها برای بهبود یادگیری باشد.

اگر می خواهید مهارت یا توانایی جدیدی را به دست آورید، بر کسب تجربه عملی تمرکز کنید.

اگر آن یک مهارت ورزشی یا قهرمانی است، فعالیت را به طور منظم انجام دهید. اگر در حال یادگیری زبان جدیدی هستید، صحبت با شخص دیگری را تمرین کنید و خود را با تجربیات در زبان غوطه ور کنید. فیلمهای خارجی زبان را تماشا کنید و با افرادی که زبان بومی آنها این زبان است به گفتگو بپردازید. تجربه قطعا یکی از روش های یادگیری مفید است.

به دنبال پاسخ باشید تا تلاش برای به خاطر آوردن

البته یادگیری یک فرایند کامل نیست. گاهی اوقات، ما جزئیات چیزهایی را که قبلاً آموخته ایم فراموش می کنیم. اگر برای به خاطر آوردن برخی اطلاعات جزئی مشکل دارید، تحقیقات نشان می دهد که بهتر است به دنبال پاسخ درست باشید.

یک مطالعه نشان داد که هرچه بیشتر برای تلاش برای به یاد آوردن این پاسخ زمان صرف کنید، احتمال اینکه دوباره پاسخ را در آینده فراموش کنید بیشتر است. چرا؟ زیرا این تلاش ها برای به یاد آوردن اطلاعات آموخته شده قبلی در واقع منجر به یادگیری “حالت خطا” به جای پاسخ صحیح می شود.

درک کنید که چگونه بهتر یاد می گیرید

یکی دیگر از استراتژی های عالی برای بهبود کارایی یادگیری، شناخت عادات و روش های یادگیری است. تعدادی نظریه مختلف در مورد روش های یادگیری وجود دارد که همه آنها می توانند به شما در درک بهتر نحوه یادگیری بهتر کمک کنند.

مفهوم سبک های یادگیری موضوع بحث و انتقاد قابل توجهی بوده است، اما ممکن است بسیاری از دانش آموزان متوجه شوند که شناخت ترجیحات یادگیری آنها هنوز می تواند مفید باشد.

نظریه هوش چندگانه گاردنر هشت نوع مختلف از هوش را توصیف می کند که می تواند به آشکارسازی نقاط قوت فردی شما کمک کند.

نگاه کردن به ابعاد سبک یادگیری کارل یونگ نیز می تواند به شما کمک کند بهتر دریابید که کدام استراتژی های یادگیری برای شما بهتر عمل می کند. مدل های دیگر مانند سبک های یادگیری VARK و سبک های یادگیری Kolb می توانند اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ترجیحات شما برای یادگیری چیزهای جدید ارائه دهند.

از آزمون برای تقویت یادگیری استفاده کنید

در حالی که به نظر می رسد صرف زمان بیشتر برای مطالعه یکی از بهترین راه ها برای به حداکثر رساندن یادگیری است، تحقیقات نشان داده است که شرکت در آزمون ها در واقع به شما کمک می کند تا آموخته های خود را بهتر به خاطر بسپارید، حتی اگر در این آزمون پوشش داده نشده باشد.

این مطالعه نشان داد دانش آموزانی که مطالعه کردند و سپس مورد آزمون قرار گرفتند، حتی در مورد اطلاعاتی که تحت آزمون قرار نگرفته بودند، مطالب بهتری را در دراز مدت به یاد می آوردند. دانش آموزانی که زمان بیشتری برای مطالعه داشتند اما مورد آزمون قرار نگرفتند، یادآوری مطالب به میزان قابل توجهی کمتر بود. بنابراین آزمون یکی از روش های یادگیری موثر است.

چند وظیفه ای بودن را متوقف کنید

سال ها تصور می شد افرادی که چند کار را انجام می دهند (بیش از یک فعالیت را به طور همزمان انجام می دهند) بر افرادی که این کار را انجام نمی دهند برتری دارند. با این حال، تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که چند وظیفه ای بودن می تواند یادگیری را کم اثر کند.

در این مطالعه، شرکت کنندگان مقدار زیادی از زمان خود را در حین جابجایی بین چندین وظیفه از دست دادند و حتی در هنگام پیچیده تر شدن کارها زمان بیشتری را از دست دادند. با تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر، شما آهسته تر یاد می گیرید، کارایی کمتر می شود و خطاهای بیشتری مرتکب می شوید.

چگونه می توانید از خطرات چند وظیفه ای جلوگیری کنید؟ با تمرکز توجه خود بر روی کار مورد نظر شروع کنید و کار را برای مدت زمان از پیش تعیین شده ادامه دهید.

سخن آخر

تبدیل شدن به یک یادگیرنده موثرتر زمان می برد و برای ایجاد عادات جدید همیشه به تمرین و عزم و اراده نیاز است. فقط با تمرکز بر چند مورد از این نکات شروع کنید تا ببینید آیا می توانید از جلسه مطالعه بعدی خود سود بیشتری ببرید یا خیر. در این مطلب با روش های یادگیری مختلف آشنا شدید. آنها را تمرین کنید و به کار بگیرید.

منبع:

https://www.verywellmind.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا