پزشکیتغذیه و رژیم غذاییزیبایی و تناسب اندامسلامت و تغذیه

روغن آرگان و خواص آن(قسمت اول)

روغن آرگان، یک روغن گیاهی است که از هسته درخت آرگان که بومی مراکش است، بدست می آید. هسته این درخت حاوی یک تا سه دانه روغنی است. بسته به روش استخراج ، 30 تا 50 درصد روغن آن حاصل می شود. اگرچه بومی مراکش است ، اکنون روغن آرگان در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی ، آرایشی و دارویی استفاده می شود. روغن ارگان منبع خوبی از اسیدهای چرب لینولئیک و اولئیک است ، دو چربی که به سلامتی کمک می کند .همچنین دارای مقادیر زیادی ویتامین E است که برای پوست و مو لازم است.

رنگ و بوی روغن آرگان

این روغن به رنگ قهوه ای طلایی یا زرد تیره است و بوی مغز آجیل و خاک را دارد. غلظت آن رقیق است و چسبنده هم نیست.

فواید روغن آرگان

1-حاوی مواد مغذی

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. بیشتر چربی روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک است. تقریباً 29-36٪ از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 است که آن را منبع خوبی برای این ماده مغذی می کند. اسید اولئیک، 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک در روغن زیتون نیز وجود دارد که اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب شناخته شده است. علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای پوست و موی سالم لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است.

2-خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی

ترکیبات مختلف فنلیک موجود در روغن آرگان احتمالاً دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است. روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد عمل می کند.  برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان نیز می تواند مستقیماً بر روی پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از صدمات یا عفونت ها را کاهش دهد.

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است  با این حال تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب مورد نیاز است.

3-امکان تقویت سلامت قلب

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا 9، یک چربی تک اشباع نشده(Monounsaturated) است. اسید اولئیک همچنین در غذاهای دیگر ، مثل روغن آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب به اثرات محافظ قلب از آن نام برده می شود.

یک مطالعه کوچک انسانی نشان داده است که روغن آرگان از نظر تأثیر بر میزان آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی قابل مقایسه است. در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین تر کلسترول LDL “بد” و سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها در خون همراه بود. در یک مطالعه در مورد خطر بیماری های قلبی در 40 فرد سالم ، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف کرده اند به مدت 30 روز ، به ترتیب 16٪ و 20٪ کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید “بد” را تجربه کردند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر اینکه چگونه روغن آرگان از سلامت قلب حفاظت می کند لازم است.

خلاصه این که اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کنند، اگرچه برای اثبات آن تحقیقات بیشتری لازم است.

4-ممکن است برای دیابت مفید باشد

برخی تحقیقات اولیه روی حیوانات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. دو مطالعه روی موش ها که به آنها رژیم غذایی با قند بالا در كنار روغن آرگان داده شده بود، كاهش مشخصی درمورد قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در آن ها مشاهده شد. این مطالعات تا حد زیادی دلیل این کاهش را به محتوای آنتی اکسیدان روغن آرگان نسبت داده اند. با این حال ، چنین نتایجی لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی لازم است.

5-امکان داشتن خواص ضدسرطانی

از آنجایی که روغن آرگان منبع عالی ویتامین E است و پتانسیل آنتی اکسیدانی فراوانی دارد ، می تواند به بیرون راندن رادیکال های آزاد کمک کند. این رادیکال های آزاد اساساً مولکول های O- ، O2 (یا مولکول های اکسیژن آزاد) هستند که ساختار سلول را تجزیه می کنند و باعث مرگ سلول می شوند.

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل سلولهای سرطانی خاصی را کند کند. سرطان پروستات و مثانه بیشترین بهره را از روغن آرگان دارد. خواص ضد التهابی این روغن احتمال ایجاد تومور و رشد سلولهای سرطانی را کاهش می دهد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی از ترکیبات پلی فنلی روغن آرگان به سلولهای سرطانی پروستات استفاده شد. 50٪ رشد سلولهای سرطانی را مهار کرد.

در یک آزمایش دیگر ، یک مخلوط دارویی از روغن آرگان و ویتامین E، میزان مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داد.

اگرچه این تحقیقات اولیه جالب توجه است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد، لازم است.

خلاصه مطالعات انجام شده از آزمایشات، اثرات بالقوه مبارزه با سرطان روغن آرگان را نشان داده ، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است.

6– امکان کاهش علائم پیرشدن پوست(Anti-Aging)

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است. این روغن منبع غنی از ویتامین E است. ویتامین E منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و از پیری زودرس سلول ها جلوگیری می کند. جای تعجب نیست که محصولات زیبایی اغلب شامل ویتامین E به عنوان ماده اصلی آنها هستند.

علاوه بر این ، روغن آرگان دارای اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 ، 6 و 9 است. امگا 6 پوست را آبرسانی می کند و رطوبت موجود در آن را حفظ می کند. ترپنوئیدهای موجود در روغن آرگان، آکنه و جای زخم را بهبود می بخشند. ساپونین ها در بازسازی پوست کمک می کنند. استرول ها متابولیسم سالم پوست را تقویت می کنند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی روغن آرگان ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو(عدم‌تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن است) باعث کند شدن روند پیری شود. همچنین ممکن است اگر آن را مستقیم بر روی پوست خود استفاده کنید باعث ترمیم و مراقبت از پوست سالم شود و در نتیجه علائم ظاهری پیری را کاهش می دهد.

برخي مطالعات انساني نشان مي دهد كه روغن آرگان – خورده شده یا موضعی مصرف شده براي افزايش خاصيت ارتجاعي پوست و هيدراسيون در زنان يائسه مؤثر بوده است.

 نتیجه اینکه مطالعات کمی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است در کاهش مصرف علائم پیری چه در هنگام مصرف و چه مستقیماً بر روی پوست شما مؤثر باشد. درنهایت، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

7-امکان برطرف کردن مشکلات پوستی

ده ها سال است که روغن آرگان به ویژه در شمال آفریقا ، جایی که منشاء درختان آرگان است ، یک درمان خانگی محبوب برای درمان شرایط التهابی پوست است. اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونت های خاص پوست وجود دارد ، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود. با این حال ، تحقیقات کنونی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است ، به همین دلیل به نظر می رسد که این بافت پوست را درمان می کند. در هر صورت تحقیقات بیشتری لازم است.

بعضی ها معتقدند که یكی از بهترین مزایای روغن آرگان ، توانایی درمان مشکلات پوستی مختلف که “خشکی پوست” یکی از آنهاست. اگر پوست بسیار خشک یا خشن باشد ، روغن آرگان می تواند در بهبود آن  نقش مهمی را انجام دهد. به عنوان منبع غنی ویتامین E و سایر چربیها ، معمولاً پوست آسیب دیده  مانند اگزما و پسوریازیس را بهبود می بخشد.

در صورت استفاده موضعی ، روغن آرگان رطوبت را حفظ می کند و به جوان سازی پوست کمک می کند. به دلیل داشتن ویتامین E و گاما توکوفرول ، شکاف های ایجاد شده در پوست را پر می کند. و بافت پوست را بهبود می بخشد و از ترک بیشتر آن جلوگیری می کند

روغن ارگان به طور سنتی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود ، شواهد محدودی برای حمایت از این امر وجود دارد. گفته می شود ، ترکیبات ضد التهابی ممکن است به نفع بافت پوست باشد.

ادامه مطلب را در روغن آرگان و خواص آن (قسمت دوم) ببینید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا