اجتماعیتربیت کودکدانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

سوالات علمی کودکان

سوالات علمی کودکان و نوجوانان و جواب های علمی آنها

با پاسخ صحیح به سوالات علمی کودکان ، توضیح مناسبی از جهان به کودکان ارائه می کنیم . حتما با نمونه هایی از این نوع سوالات علمی کودکان مواجه شده اید . در این مقاله به عمومی ترین سوالات علمی کودکان پاسخ می دهیم.

” چرا آسمان آبی است ؟ “

” چرا گاهی اوقات ماه در طول روز دیده می شود ؟ “

” چرا پرندگان در زمستان به جنوب پرواز می کنند ؟ “

بچه ها سوالات علمی زیادی دارند! کنجکاوی آنها را باید با پاسخهای علمی به سوالاتشان ، جواب دهیم. این پاسخ های ساده به آسانی قابل درک هستند ، و برای پاسخ به چرایی و چگونگی دنیای اطراف ما از مفاهیم واقعی علمی استفاده می کنند.

1. چرا آسمان آبی است؟

زمین با جو احاطه شده است. جو یا اتمسفر (یعنی هوا که یکی از عناصر چهارگانه زمین ، آب ، هوا و آتش است) ترکیبی از گازها می باشد که غالبا از ازت و اکسیژن تشکیل شده است.

نحوه عبور نور خورشید از جو باعث می شود تا آسمان به رنگ آبی به نظر برسد. نور سفید از رنگ های مختلفی ساخته شده است ، همانطور که در رنگین کمان مشاهده می کنید. هر یک از این رنگها به صورت موج حرکت می کنند ، اما طول موج آنها (فاصله بین قله های هر موج) متفاوت است. نور قرمز دارای طول موجی بلند است ، در حالی که نور آبی طول موج بسیار کوتاه تری دارد.

وقتی نور خورشید وارد جو زمین می شود ، امواج با مولکول های گازی برخورد می کنند. طول موج های طولانی تر مانند قرمز و زرد مستقیم از آن عبور می کنند و به عنوان تابش منظم خورشید برای ما ظاهر می شوند.

طول موج های کوتاهتر مانند آبی در مولکول های گازی فرو می روند و در جهات مختلف پراکنده می شوند. برخی از آنها مستقیماً از آن عبور می کنند ، اما مابقی آنها از همه جهات به چشم ما بازتاب می شوند ، بنابراین کل آسمان آبی به نظر می رسد.

2. زمین چقدر وزن دارد؟

وزن زمین 13،170،000،000،000،000،000،000،000 پوند است. شما می توانید این عدد را اینطور بگویید: 13 اکتیلیون و 170 سپتیلیون. این عدد خیلی بیشتر از یک میلیون ، میلیارد یا تریلیون پوند است!

این یکی از سوالات علمی کودکان است که تقریبا تمام نوجوانان می پرسند، برای اینکه دید درستی نسبت به این عدد پیدا کنیم:

وزن یک فیل آفریقایی 13000 پوند است.

وزن 100 فیل 1،300،000 (یک میلیون و 300 هزار) پوند می باشد.

یک میلیون فیل 13،000،000،000 (13 تریلیون) پوند وزن دارند.

یک تریلیون فیل – این تعداد فیل در کره زمین وجود ندارند – 13،000،000،000،000،000 (13 کوینتیلیون) وزن دارند.

ولی هنوز ، زمین یک میلیارد برابر بیشتر از این وزن دارد!

دانشمندان چگونه می فهمند زمین چقدر وزن دارد؟ آنها کشش گرانشی را که زمین بر روی اشیاء دیگر دارد ، مطالعه می کنند و از ریاضیات برای محاسبه میزان بزرگی زمین استفاده می کنند.

3. خورشید چقدر دور است ؟

خورشید 93 میلیون مایل با زمین فاصله دارد. حتی نور ، که آنقدر سریع حرکت می کند که نمی توانیم شاهد حرکت آن باشیم ، هشت دقیقه طول می کشد تا از خورشید به زمین برسد.

یک جت که 550 مایل در ساعت سفر می کند ، 19 سال طول می کشد تا به خورشید برسد. یک اتومبیل که 60 مایل در ساعت حرکت می کند ، حدود 177 سال طول می کشد تا به خورشید برسد. این یکی از آن سؤالات علمی است که حتی ذهن بزرگسالان را به هم می زند!

مطلب خورشید چقدر بزرگ است را نیز مطالعه نمایید.

4- سیاه چاله چیست ؟

سیاه چاله منطقه ای در فضا است که ماده (آنچه همه چیز از آن ساخته شده است) در خود فرو ریخته است. این بدان معناست که مقدار بسیار زیادی از مواد فقط فضای بسیار کمی را اشغال کرده است.

یک سیاه چاله دارای کشش گرانشی قوی است که هر چیزی که در نزدیکی آن است – حتی نور – را جذب می کند . هیچ چیزی نمی تواند از آن فرار کند.

آیا باید نگران این باشید که یک سیاه چاله ، زمین و بقیه منظومه شمسی ما را جذب کند؟ قطعا نه.

بسیاری از کهکشان ها دارای سیاهچاله هایی درون خود هستند. یک سیاه چاله به اندازه کافی بزرگ است که می تواند اشیاء نزدیک خود را جذب کند ، اما نه آنهایی که دور هستند.

حتی سیاهچاله های فوق العاده بزرگ بطور همیشگی به رشد خود ادامه نخواهند داد. درست همانطور که سیاه چاله به دنیا آمد ، یک روز خواهد مرد. سیاه چاله به آرامی تبخیر می شود و انرژی خود را به فضا باز می گرداند.

سیاه چاله ها نه تنها یکی از سوالات علمی کودکان است بلکه مورد سوال بسیاری از بزرگترها نیز می باشد.

5. هواپیماها چطور پرواز می کنند ؟

اگرچه هواپیماها بسیار سنگین هستند اما در آسمان می مانند. چرا ؟

نیروهای مختلف (فشار و کشش) وجود دارد که امکان پرواز را فراهم می کنند.

نیروی لیفت توسط تغییرات فشار هوا هنگامیکه هوا از زیر و بالای بال های هواپیما جریان می یابد ، ایجاد می شود. این نیرو باعث بلند شدن هواپیما می شود. این نیرو با وزن یا نیروی گرانش که هواپیما را به سمت پایین می کشد مخالف است.

نیروی تراست که ناشی از عملکرد پروانه ها است عامل حرکت هواپیما به سمت جلو است. نیروی مخالف آن نیروی درگ است که در اثر مقاومت هوا ایجاد می شود. اگر نیروی لیفت بیشتر از نیروی وزن باشد ، هواپیما بالا می رود. اگر نیروی تراست بیشتر ازنیروی  درگ باشد ، هواپیما سرعت می گیرد.

بال های هواپیما به گونه ای طراحی شده است که از نیروی لیفت بهره می برند. بال ها به گونه ای طراحی شده اند که هوا بیشتر از بالای آن نسبت به زیر آن عبور می کند.

وقتی هوا بیشتر از بالای بال هواپیما حرکت کند ، باید سریعتر نیز حرکت کند که منجر به فشار کمتر می شود. فاصله کوچکتر زیر بال باعث فشار بیشتر می شود و لذا باعث می شود هواپیما به سمت بالا حرکت کند.

6. چگونه حشرات روی سقف راه می روند ؟

حشرات می توانند وارونه قدم بزنند! آنها به دلیل پاهای چسبنده خود می توانند این کار را انجام دهند.

مگس دارای پاهایی پد دار است که با مواد چسباک پوشیده شده است.

برای اینکه حشرات بتوانند پای خود را حرکت بدهند ، تا بتوانند قدم بزنند ، با استفاده از پنجه های پا برای فشار دادن یا چرخیدن بهر می برند.

7. رنگین کمان چطور ایجاد می شود؟

رنگین کمان هنگامی تشکیل می شود که نور به قطرات آب در هوا برخورد کرده و شکسته می شود ، یا منحرف می شود.

نوری که به نظر می رسد سفید است (مانند نور خورشید) در واقع از چندین رنگ تشکیل شده است!

رنگ هایی که نور سفید را تشکیل می دهند همان رنگ هایی هستند که رنگین کمان را ایجاد می کنند. آنها عبارتند از: قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، نیلی و بنفش.

اغلب می توانید پس از باریدن باران رنگین کمان را ببینید. پرتوهای نور خورشید به سمت باران در هوا گسیل می شوند و هنگامی که نور به درون قطرات باران می رود ، منحرف می شود (شکسته می شود).

هنگامی که نور منحرف می شود ، به تمام رنگ های تشکیل دهنده آن شکسته می شود. هر رنگ ، قطرات باران را در زاویه شکست خاص آن رنگ ، که متفاوت از زاویه شکست سایر رنگ ها است ترک می کند.

رنگهای رنگین کمان همیشه به همان ترتیب ظاهر می شوند زیرا هر رنگ همیشه با زاویه یکسان منحرف می شود.

8. آیا کوسه ها پستاندار هستند؟

نه ، کوسه ها از پستانداران نیستند.

پستانداران ، مانند خرس های قطبی ، سنجاب ها ، شیرها ، فیل ها و دلفین ها ، نوزاد زنده به دنیا می آورند. خونگرم هستند و خز یا مو دارند.

کوسه ها نوعی ماهی هستند. آنها برای تنفس از آبشش استفاده می کنند. آنها همچنین مانند ما استخوان ندارند ، اما اسکلتی از غضروف دارند (همان مواد انعطاف پذیر در انتهای بینی شما).

نکته جالب دیگر در مورد کوسه ها این است که برخی از آنها تخم گذار هستند (تخم می گذارند) ، در حالی که برخی دیگر نوزاد زنده به دنیا می آورند.

9. چرا می توانم ماه را در طول روز ببینم ؟

ماه درخشان ترین شیء در آسمان شب است. در طول روز ، خورشید بسیار روشن تر است! اما گاهی اوقات ، می توانید ماه را در طول روز مشاهده کنید. چرا ؟

ماه همیشه در آسمان است. در یک مدار (در یک دایره) در اطراف زمین گردش می کند.

ماه به دلیل تابش نور خورشید که سطح ماه آنرا منعکس می کند ، در شب روشن دیده می شود. خورشید همیشه بر نیمی از ماه نور  می تاباند. اما ما همیشه نمی توانیم آن قسمت از ماه را ببینیم – گاهی اوقات از ما دور است.

در طول روز ، می توانیم ماه را ببینیم اگر روز شفاف باشد و ماه در آسمان پنهان نباشد.

همچنین دیدن ماه آسانتر می شود وقتی حرکت آن در مدارش آنرا به زمین نزدیکتر کند.

امروز به دنبال ماه در آسمان باشید! اگر ماه در حال کوچک شدن است (هر شب کوچکتر ظاهر می شود) ، صبح آنرا جستجو کنید ، پس از طلوع آفتاب.

اگر ماه درحال بزرگ شدن است (هر شب بزرگتر ظاهر می شود) در اواخر بعد از ظهر یا عصر ، قبل از غروب آفتاب ، به دنبال آن باشید.

شما نمی توانید ماه را در طول روز ببینید اگر ماه کامل باشد (بزرگ و نورانی) یا یک ماه تازه باشد (شما هیچ نوری را نمی بینید)

10. چرا پرندگان برای زمستان پرواز به جنوب می کنند؟

بسیاری از پرندگان در زمستان به سمت جنوب پرواز می کنند. پرندگانی که شهد یا حشرات می خورند قادر نخواهند بود در مناطقی که دارای زمستانهای سرد است ، غذا پیدا کنند.

برای یافتن مواد غذایی مورد نیاز ، پرندگان مهاجرت می کنند.

مهاجرت یعنی ترک کردن برای یافتن مناطق گرمتر.

پرندگانی که مهاجرت می کنند معمولاً هر سال تقریباً در همان زمان ترک می کنند و هر بهار تقریباً در همان زمان به خانه خود پرواز می کنند!

چگونه می دانند کی باید به خانه های خود برگردند؟ خوب ، این چیزی است که ما با اطمینان نمی دانیم ، اما پرندگان (مانند اکثر حیوانات) دارای غرایز قوی هستند که به آنها می گوید وقتی که هوا به اندازه کافی گرم می شود به خانه های خود در شمال برگردند.

هنگامی که پرندگان مهاجرت می کنند ، آنها در گروه های بزرگ یا گله ها پرواز می کنند و اغلب به شکل حرف “v” پرواز می کنند ، که به آنها کمک می کند تا بر روی جریانهای موجود در هوا را حرکت کنند تا مجبور نباشند به سختی کار کنند!

بعضی از انواع پرندگان ممکن است مسافت های بسیار طولانی مانند کانادا به آمریکای مرکزی پرواز کنند ، در حالی که انواع دیگر پرندگان فقط در طول چند ایالت پرواز می کنند.

بسته به اینکه آنها تا چه حد باید حرکت کنند و به چه سرعت پرواز می کنند ، هفته ها یا حتی ماه ها برای رسیدن به خانه های زمستانی خود در جنوب وقت نیاز داشته باشند.

منبع:

https://learning-center.homesciencetools.com

بیشتر بخوانید:

15 سوال از کودک تا ذهن شان را هدایت کنیم

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا