رشته ها و مشاغلکسب و کار

سوالات متداول در مصاحبه کاری (1)

سوالات مصاحبه شغلی

تصور کنید که دقیقاً بدانید مصاحبه کننده از شما چه سؤالی خواهد پرسید. داشتن آمادگی لازم برای مصاحبه مطمئناً احتمال استخدام شدن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. در این مقاله لیستی از سوالات متداول در مصاحبه کاری را به شما ارائه می دهیم و نکات ضروری در مصاحبه کاری را مرور می کنیم.

اگرچه با اطمینان نمی توان گفت که تمام سوالات متداول در مصاحبه کاری شما نیز پرسیده می شوند ولی به جرات می توان گفت که اکثر این سوالات که در مصاحبه کاری شما پرسیده خواهند شد از بین این سوالات است.

1 – در مورد خودتان توضیح دهید

این سؤال به ظاهرساده اغلب اولین سوال اکثر مصاحبه کننده ها است. با وجودیکه این سوال بسیار ساده است ولی با اینحال بسیاری از افراد در پاسخگویی به آن با مشکل مواجه می شوند. ، همه چیز را مختصر و مفید پاسخ دهید.

از این فرصت برای توصیف دستاوردها و مهارتهای خود از قبل تا به امروز استفاده کنید. یک استراتژی خوب این است که فرمول گذشته –حال – آینده را امتحان کنید که اساساً به معنای:

مثال

حال: با گفتن آنچه در حال حاضر در حال انجام می باشید شروع کنید.

گذشته: سپس به تجربه های قبلی خود بپردازید. مهارتها و دستاوردهای قبلی خود را که مربوط به شغل فعلی است ذکر کنید.

آینده: در آخر، بیان کنید که چگونه از فعالیتهایتان در این شرکت برای کارهای آینده ایده گرفته اید.

نکته مهم اینجاست که آرام باشید و از گفتن داستان ها و حکایات تا زمانی که مرتبط هستند نترسید. به یاد داشته باشید ، استخدام کننده قبلاً رزومه شما را در اختیار داشته است و می خواهد درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

2 – چرا می خواهید در این شرکت کار کنید

از آنجا که این یک سؤال قابل پیش بینی است و یکی از سوالات متداول در مصاحبه کاری است لذا مصاحبه کننده انتظار دارد که شما به خوبی آماده پاسخگویی باشید. این به معنای نشان دادن اطلاعات شما در خصوص شرکت و شغلی است که متقاضی آن هستید. بدیهی است ، شما همچنین باید مهارت و علاقه خود را با این اطلاعات گره بزنید.

برای تحت تأثیر قرار دادن مصاحبه کننده ، به جنبه هایی از آن سازمان اشاره کنید که مایه افتخارشان است. این موضوع می تواند به عنوان مثال مشتری مداری یا آموزش آنها باشد. باز هم ، یک استراتژی نسبتاً ساده وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید:

علاقه شدید خود را نشان دهید:

 صرفا هیجان زده شدن کافی نیست. شما باید نشان دهید که چرا به چشم انداز این شرکت علاقه دارید. در بیشتر موارد ، شما به اطلاعات بیشتری از آنچه وب سایت شرکت مورد نظر در اختیارتان قرار می دهد، ندارید.

تطبیق تجربه ها و مهارت ها با کار مورد نظر:

 به دنبال وظایف اصلی در این موقعیت شغلی باشید و نشان دهید که چگونه می توانید از مهارت ها و تجربه های خود برای انجام کار بطور عالی استفاده کنید. فقط بر روی دو توانایی خود که مرتبط است متمرکز شوید ، زیرا شانس زیادی برای بحث در مورد سایر استعدادهای خود در طول مصاحبه خواهید داشت.

توجه کنید تا موقعیت شغلی را با مسیر شغلی خود مرتبط کنید:

در اینجا ، باید ثابت کنید که این موقعیت با سوابق شما در یک مسیر است. بهتر است نشان دهید که می توانید با تکیه بر سوابق خود از عهده این کار بر می آیید.

3 – نقاط قوت حرفه ای شما چیست

در برابر وسوسه دروغگویی مقاومت کنید و پاسخی را ندهید که فکر می کنید شرکت به دنبال آن است و به جای آن راستگو باشید. اگر به توضیحات شغل توجه کنید ، خواهید دید که سازمان به دنبال چه چیزی است و باید بتوانید با استفاده از نقاط قوت واقعی خود پاسخی را تنظیم کنید.

مهم است که پاسخ خاص باشد. به عنوان مثال ، بگویید ” ایجاد روابط ” به جای ” کار تیمی “. شما باید جواب اولیه خود را با نمونه هایی از چگونگی استفاده از این نقاط قوت در یک محیط کار ادامه دهید.

4 – نقاط ضعف حرفه ای شما چیست

نکته اصلی این سوال این است که ببینند خودآگاهی و صداقت شما چقدر است. یک حقه قدیمی استفاده از نقطه قوت به عنوان یک ضعف است: برای مثال “من خیلی سخت کار می کنم”. لطفا از این ترفند استفاده نکنید! مصاحبه گرها به خوبی با این کلیشه آشنا هستند و در صورت امتحان کردن تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

یک ایده بسیار بهتر این است که یک ضعف واقعی را با احتیاط ذکر کنید که سعی در بهبود آن دارید. جزئیات راجع به راه های رفع ضعف را بیان کنید. به عنوان مثال ، ممکن است تصدیق کنید که اعتماد به نفس زیادی ندارید و اظهار کنید که با شرکت در یک کارگاه سخنرانی عمومی یا پیوستن به یک تشکل مناظره عمومی، در حال اصلاح این ضعف هستید.

مهمتر از همه ، نگویید هیچ ضعفی ندارید زیرا این دروغ است و باعث می شود که به همان اندازه متکبر نشان داده شوید.

5 – بزرگترین موفقیت حرفه ای شما تا به امروز چیست

با اثبات یک موفقیت در حوزه کاری قبلی خود ، یک قدم به استخدام نزدیکتر خواهید شد.چون این سوال از سوالات متداول در مصاحبه کاری است لذا باید بخوبی برای آن آماده شده باشید. روش STAR  (موقعیت ، وظیف ، اقدام ، نتیجه) در پاسخ به این سوال و تعدادی دیگر از سؤالات مصاحبه معجزه می کند. از آن برای گفتن داستان موفقیت خود استفاده کنید:

وضعیت: من یک تحلیلگر جوان بودم.

وظیفه: از من خواسته شد مسئولیت بررسی روند صورتحسابها را برعهده بگیرم.

اقدام: طی یک ماه ، روند کار را ساده کردم.

نتیجه: کاهش 10٪ در خطاهای صورتحساب و 15 ساعت صرفه جویی در آن ماه

6 – بزرگترین چالش حرفه ای شما چه بود و چگونه مقابله کردید

در حالی که اکثر افراد تحت شرایط “عادی” خوب کار می کنند ، استخدام کننده می خواهد بدانند که چگونه با یک بحران مقابله می کنید. همانطور که در بالا ذکر شد ، از روش STAR برای پاسخ سریع ، واضح و آموزنده استفاده کنید:

وضعیت: تیم شما در یک رویداد مهم یک ارائه داشت اما ارائه دهنده خیلی دیر رسید.

کار: کمتر از 20 دقیقه فرصت داشتید تا راه حلی ارائه دهید.

اقدام: شما از یکی دیگر از افراد خواستید که به جای نفر غائب صحبت کند.

نتیجه: نفر جدید یک ارائه عالی داد و شرکت 4 امتیاز جدید را از آن خود کرد.

7 – آیا با شرکت های دیگر مصاحبه کرده اید

نگران نباشید استخدام کننده از شما انتظار دارد که مصاحبه های دیگری نیز داشته باشید. از این گذشته ، شما به اندازه کافی چشمگیر بوده اید که برای مصاحبه با آنها دعوت شوده اید ، درست است؟ هدف این سؤال اطمینان از آن است که هدف شغلی مشخصی دارید یا نه. بنابراین اگر توسط یک شرکت حسابداری مصاحبه می شوید ، آنها از شما انتظار ندارند که با یک عنوان شغلی دیگری با یک شرکت ساخت و ساز مصاحبه کنید!

بنابراین ذکر کنید که شرکت آنها انتخاب شماره 1 شماست. حتی می توانید بگویید که به همین دلیل هنوز به شرکتهای دیگر درخواست ارائه نکرده اید. اگر مصاحبه های دیگری ترتیب داده شده است ، نمونه هایی را ارائه دهید که عبارتند از:

مرتبط: مربوط به شغلی است که در حال حاضر متقاضی آن هستید.

بسیار پر ارزش: مصاحبه با شرکت هایی که در صنعت مورد توجه زیادی قرار می گیرند.

سازگار: به شرکتهایی که در همان صنعت هستند ، توجه کنید.

موفقیت آمیز: رد شده ها را ذکر نکنید!

8 – شغل ایده آل شما چیست

این مورد هم از سوالات متداول در مصاحبه کاری است. وسوسه انگیز است که در مورد رویای خود برای اینکه یک ستاره فیلم باشید ، صحبت کنید ، اما چیزی را که مربوط به شغل مورد نظر نیست ، ذکر نکنید. درعوض ، به دنبال این باشید که پاسخ خود را با این موقعیت شغلی مرتبط کنید. دلیل اصلی این سؤال این است که ببینند واقعاً چقدر انگیزه دارید و آیا از کار در شرکت خوشحال خواهید شد یا خیر.

بهترین پاسخ آن است که به عناصر خاصی از موقعیتی که در حال حاضر برایش درخواست دارید اشاره کنید. به عنوان مثال ، می توانید بگویید شغل ایده آل شما کاری است که تعامل زیادی با افراد دارد اگر شغل مورد نظر در صنعت خدمات مشتری است.

9 – در پنج، ده و بیست سال آینده کجا خواهید بود

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که استخدام یک شخص، سرمایه گذاری برای سازمان است و آنها فقط می خواهند افرادی را جذب کنند که در سازمان ماندگاری داشته باشند. هزینه آموزش کارمندان جدید بسیار زیاد است بنابراین گردش استخدامی بسیار زیاد کارمندان می تواند یک سازمان را بطور کامل فلج کند. هنگام پاسخ دادن به این سؤال ، باید نشان دهید که آرزوی این شغل را دارید و اهداف شغلی خود را در این شرکت میابید.

به طور کلی ، باید به استخدام کننده بفهمانید که اهداف شغلی واقع بینانه ای را تعیین کرده اید ، انگیزه دارید و شغل با آرزوها و رشد شما مطابقت دارد. در حالی که می توانید اعتراف کنید که دقیقاً آینده را نمی دانید ، حتما اظهار کنید که کار برای شرکت نقش بزرگی در کمک به تصمیم گیری شما خواهد داشت.

10 – چرا شغل فعلی خود را ترک می کنید

این یکی از مهمترین سوالات متداول در مصاحبه کاری است و حقیقتا چالش بر انگیز. قانون شماره 1 این است که هرگز درباره کارفرمایان فعلی یا گذشته صحبت نکنید. به جای اینکه چیزی منفی بگویید ، به دنبال این باشید که جواب خود را در قالب دیگری و بطور مثبت  ارائه دهید. به عنوان مثال ، اگر یک کارفرمای سابق کارمندان تنبل را استخدام کرده و کارمندان خوب را فراری داده است ، می توانید چیزی مثل این را بگویید: “من معتقدم که من بهتر است در شرکتی کار کنم که در آن احساس وفاداری عمیق از طرفین وجود داشته باشد و در آنجا کارمندان ترغیب شوند. برای رشد.”

اگر از کار قبلی اخراج شدید ، باید خوب حواستان را جمع کنید. در بیشتر موارد ، گفتن یک جمله ساده مثل ” متأسفانه من باید می رفتم ” کفایت می کند و پس از آن درباره آنچه شما از این تجربه آموخته اید جمله ای بیان دارید.

11 – در این شغل به دنبال چه چیزی هستید

استخدام کنندگان از این سؤال می خواهند بدانند که آیا اهداف شما مطابق نیاز شرکت است یا خیر. توضیح دهید که می خواهید از مهارت و تجربه خود و نیز فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این صنعت استفاده کنید. می توانید با ترسیم اهداف خود در رابطه با شغل ادامه دهید. به عنوان مثال ، شما ممکن است بخواهید بهره وری یا فروش بین المللی را افزایش دهید. بد نیست که از استخدام کننده بپرسید: “مسیر شغلی عادی در شرکت برای کسی که مهارت های من را دارد چیست؟”

همچنین ممکن است بعنوان بخشی از سوال فوق، از شما سؤال شود که چند ماه اول کار شما چطور به نظرتان می رسد. در پاسخ خود ، توضیح دهید که چگونه می خواهید اطلاعات بیشتری را در مورد شغل جستجو کنید تا بتوانید سریعاً کار خود را انجام دهید ، مانند مناطقی از سازمان که می خواهید با آنها آشنا شوید.

در ادامه با تشریح چند زمینه که در آن به دنبال پیشرفت هستید ، ادامه دهید. برای انجام این کار ، شما باید تحقیق کاملی درباره شرکت ، صنعت و شغل انجام داده باشید.

منبع:

https://www.jobs.ie

بخش دوم سوالات متداول در مصاحبه کاری را از اینجا مشاهده نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

  1. خیلی جالب بود. من الان مشغول به کار هستم و واقعا با این موارد برخورد کردم. امیدوارم آنهایی که جویای کارن و پارتی هم ندارن حتما بخونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن