رشته ها و مشاغلکسب و کار

سوالات متداول در مصاحبه کاری (2)

سوالات مصاحبه شغلی

تصور کنید که دقیقاً بدانید مصاحبه کننده از شما چه سؤالی خواهد پرسید. داشتن آمادگی لازم برای مصاحبه مطمئناً احتمال استخدام شدن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. در این مقاله لیستی از سوالات متداول در مصاحبه کاری را به شما ارائه می دهیم و نکات ضروری در مصاحبه کاری را مرور می کنیم.

اگرچه با اطمینان نمی توان گفت که تمام سوالات متداول در مصاحبه کاری شما نیز پرسیده می شوند ولی به جرات می توان گفت که اکثر این سوالات که در مصاحبه کاری شما پرسیده خواهند شد از بین این سوالات است.

12 – محیط کار مورد علاقه شما چیست؟

ناگفته نماند که پاسخ شما باید محیطی شبیه به شرکتی باشد که می خواهید به آن بپیوندید. برای اینکه بتوانید جواب خوبی بدهید ، باید برخی بررسی های قبلی را انجام داده باشید تا فرهنگ کار شرکت برایتان مشخص شده باشد. از طریق اکانت های شبکه های اجتماعی آن جستجو کنید و به دنبال اطلاعاتی در مورد روابط شرکت / کارمند باشید.

یک استراتژی عالی این است که زودتر از زمان مصاحبه حاضر شوید و تعامل کارمندان با یکدیگر را مشاهده نمایید. از آنها راجع به فرهنگ شرکت بپرسید و به زمان پاسخدهی آنها توجه کنید. پاسخ سریع معمولاً نشانه ای مثبت است.

13 – همکاران / مدیران شما چگونه شما را توصیف می کنند؟

این نیز یکی از موارد چالش بر انگیز سوالات متداول در مصاحبه کاری است. از آنجا که احتمالاً استخدام کننده با مدیران و همکاران سابق شما تماس خواهد گرفت ، بهتر است در اینجا صداقت داشته باشید! دلیل این سوال واضح است؛ مصاحبه کننده می خواهد بداند آیا شما قادر به ایجاد روابط کاری مثبت هستید یا خیر. این سوال همچنین به مصاحبه کننده کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا با فرهنگ شرکت سازگار هستید یا خیر.

پاسخ به این بستگی دارد که آیا مصاحبه کننده می خواهد بداند مدیران شما چگونه شما را توصیف میکنند و یا همکارانتان چگونه شما را توصیف می کنند. در اینجا چند نمونه از جواب برای هر دو آورده شده است:

همکاران

  • شما انعطاف پذیر و مایل به کمک در صورت نیاز هستید.
  • شما از ایجاد روابط خوب کاری با هم تیمی ها لذت می برید
  • چیزی را ذکر کنید که در آن خوب هستید و می تواند مربوط به کارمندان شرکت جدید باشد. به عنوان مثال ، شما ممکن است در تعمیر دستگاه فتوکپی یا آوردن کیک شکلاتی در روزهای جمعه خوب باشید.
  • دوست دارید روحیه مردم را بالا ببرید و در مواقع مناسب بخندید.

مدیران

  • شما بدون در نظر گرفتن اینکه موضوع در شرح وظایف تان باشد یا خیر، کار را انجام می دهید.
  • شما دوست دارید شاد باشید ، زیرا می دانید که کارمندان خوشحال کارآمد هستند.
  • اگر تصمیمی گرفته شود ، شما نقش رهبر موقعیتی را بر عهده می گیرید.

14 – چرا شکافی در اشتغال شما وجود دارد؟

بهتر است صادق باشید زیرا بیشتر کارفرمایان در مورد شکافهای اشتغال درک می کنند. در پاسخ خود موجز باشید زیرا احتمالا خیلی مهم نیست. به عنوان مثال ، اگر اخراج شدید ، فقط بگویید که شغل خود را رها کرده اید و اصطلاحاتی مانند “اخراج” یا ” تعدیل شدن ” استفاده نکنید. فقط در صورتیکه بطور مستقیم مورد سوال واقع شدید، پاسخ دهید. شاید این سخت ترین سوال از بین تمام سوالات متداول در مصاحبه کاری باشد.

مهم نیست که دلیل ایجاد شکاف در اشتغال شما چیست ، مثبت باشید. اگر از این شکاف برای مسافرت ، فعالیتهای داوطلبانه و یا تحصیل استفاده کرده اید ، آنچه را که از این تجربه آموخته اید و چگونگی استفاده از آن در شغل مورد نظر ، می توانید بیان کنید.

15 – چگونه فشار را کنترل می کنید

آخرین چیزی که یک کارفرما می خواهد ، کسی است که با اولین شرایط فشار از هم پاشیده شود. همیشه به دنبال پاسخی باشید که نشان می دهد چگونه با اوضاع استرس زا روبرو شده اید. نحوه برخورد و مثبت بودن هنگام مقابله با این مسئله را تشریح کنید و نترسید از تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید. شاید مصاحبه کننده بتواند یک یا دو چیز را یاد بگیرد!

باز هم ، روش STAR روشی فوق العاده برای پاسخ به این سوال است.

16 – چرا مسیر شغلی خود را تغییر دادید

شاید شما در صنعت املاک و مستغلات مشغول بوده اید اما تصمیم گرفته اید که شغل منابع انسانی در وضعیت مناسب تری است. در این حالت ، شما باید به استخدام کننده توضیح دهید که چرا شما انتخاب کردید که یک مسیر متفاوت را طی کنید.

بهترین رویکرد شما این است که دلایل تصمیم تان را بیان کند و حتماً توضیح دهید که چگونه مهارت ها و تجربه به دست آمده در حرفه قبلی شما قابل انتقال به شغل جدید شماست. اگر ارتباط نزدیکی وجود داشته باشد واقعاً می تواند چشمگیرتر به نظر برسد.

17 – انتظارات شما در مورد حقوق چیست

بعضی اوقات یک فرم درخواست شغلی دارای بخشی است که انتظارات مربوط به حقوق و دستمزد را از شما می خواهد. در غیر این صورت ، احتمالاً در طول مصاحبه از شما سؤال خواهد شد. اول و مهمتر از همه ، شما باید تحقیق کنید و میانگین حقوق دریافتی را برای افراد دارای سطح تجربه خود را از سایتهای شغلی بیابید.

پس از یافتن رنج آن ، عددی را نزدیک به بالای رنج بیان کنید ، اما نشان دهید که انعطاف پذیر هستید. اگر دستمزدی پایین تر از آنچه را که کارفرما حاضر به پرداخت آن است اعلام کنید ، در نهایت خود را بی ارزش نشان داده اید و هنوز هم بدتر ، کارفرمای ممکن است شما را در این عرصه نابجا و ناصالح ببیند.

در مجموع ، نترسید که برای حقوق تلاش کنید و همواره روی یک قیمت هدف موردنظر خود متمرکز شوید. شما باید انعطاف پذیر باشید زیرا این شرکت همواره به دنبال کاهش قیمت خواهد بود.

18 – برای تفریح چه کاری انجام می دهید

کارفرمایان می خواهند بدانند که در حال استخدام فردی تعاملی هستند که قادر به برقراری ارتباط با دیگران می باشد. اگر به فعالیتهایی که معمولاً به تنهایی انجام می شوند علاقه مند هستید ، شما را به عنوان عضو تیم انتخاب نمی کنند. به پاسخ های خود حساس باشید؛ از هر کلمه ای برای بیان آن استفاده نکنید

19 – سوالات غیر معمول

بعضی از مصاحبه کننده ها یک سوال عجیب از شما می پرسند. به عنوان مثال ، ممکن است از شما سؤال شود “چند توپ گلف را می توانید در ماشین جا دهید؟” از آنها یک قلم و کاغذ بخواهید و نشان دهید که شما قادر به ایجاد یک سیستم هستید تا به شما در حل مسائل کمک کند.

سؤال غیرمعمول دیگری که معمولاً مطرح می شود این است: “اگر می توانستید هر حیوانی باشید ، کدام یک را انتخاب می کنید؟” این یکی از بسیار سؤالات شخصیتی است که ممکن است از شما پرسیده شود. برای پاسخ دادن وقت بگذارید و نشان دهید که در حال فکر کردن به پاسخ هستید. در این حالت ، پاسخی که با نقاط قوت و مهارت های شما هماهنگ باشد ، راهی عالی برای کسب امتیاز اضافی است.

20 – آیا سوالی از ما دارید

و اما آخرین سوال از مجموعه سوالات متداول در مصاحبه کاری که شاید بعنوان خاتمه مصاحبه بسیار پر اهمیت باشد.:

هرگز به این سؤال “نه” نگویید! به یاد داشته باشید ، باید بدانید که آیا شرکت و شغل برای شما مناسب است یا خیر.

در طول مصاحبه مراقب باشید تا در انتها سوالی نکنید که قبلاً پاسخ داده شده باشد. سوالات در مورد رشد شرکت همیشه خوب هستند و همچنین می توانید از مصاحبه کننده بپرسید که چه چیزی را از کارکردن در آنجا دوست دارد. در اینجا چند نمونه سوال دیگر ذکر شده است:

مثال

آیا در تیم فعلی شما کمبود مهارت هایی وجود دارد که امیدوارید یک کارمند جدید از آن برخوردار باشد ؟

بزرگترین چالش هایی که شخصی که در این شغل استخدام می شود چیست؟

آیا مثالی از پروژه هایی که در آن ممکن است درگیر شوم وجود دارد؟

آیا وظایف اصلی شغل در سال اول تغییر خواهد کرد؟

نتیجه

اگرچه مصاحبه می تواند چالش برانگیز باشد ،اما اگر بررسی خود را در مورد شغل و سازمان انجام دهید ، شانس استخدام خود را به شدت افزایش می دهید. این موضوع بخوبی به آرامش ذهن شما کمک خواهد کرد و نتیجه آن باید عملکردی بهتر باشد. اتفاقاً اگر از همان ابتدا به شما نوشیدنی پیشنهاد شد ، آن را بپذیرید! شما مدت زمان طولانی صحبت خواهید کرد و آخرین چیزی که می خواهید این است که در بدترین زمان ممکن تحت تأثیر خشکی دهان قرار بگیرید!

منبع:

https://www.jobs.ie

بخش اول سوالات متداول در مصاحبه کاری را از اینجا ببینید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن