رشته ها و مشاغلکسب و کار

سوالات مصاحبه استخدامی بسیار مهم

سوالات مصاحبه شغلی و پاسخ مناسب آنها

بهترین راه برای آماده کردن خود جهت مصاحبه کاری ، شناختن سوالات مصاحبه استخدامی از قبل است. آنگاه با توجه به این سوالات جوابهای احتمالی خود را تمرین کنید. در لیست زیر برخی از سخت ترین سوالات مصاحبه استخدامی که شما در طول مصاحبه کاری و شغلی با آنها روبرو خواهید شد ارائه شده اند. ممکن است برخی از این سوالات مصاحبه استخدامی ، سطحی و بسیار ساده به نظر برسند ، مانند این سوال ” درباره خودتان توضیح دهید ” که یکی از سوالات متداول مصاحبه های استخدامی است. باید توجه داشته باشیم که پاسخ راحت و آسان جواب صحیح نیست. هرچه سؤال بازتر باشد ، پاسخهای احتمالی متنوع تر و گسترده تر خواهند شد. اگر شما در مهارت های مصاحبه رفتاری تمرین کرده باشید ، می دانید که می توانید تقریباً از هر سؤالی به عنوان پایه ای برای یک مثال خاص رفتاری یا یک داستان قانع کننده استفاده کنید.

سایر سوالات مصاحبه کاری در این لیست، سوالات کلاسیک هستند که اکثر کاندیداها بطور نامناسب به آنها جواب می دهند. مانند این سوال که ” بزرگترین نقطه ضعف شما چیست ؟ “. در این مورد ، پاسخ استاندارد اشتباه برای این سوال ارائه یک جواب مثبت انحرافی است مانند: “من خیلی کار می کنم. من فقط کار می کنم.” در این مورد یا دروغ می گویید و یا از آن بدتر ، حقیقت را می گویید ، در این صورت کار کردن بیش از حد را به عنوان یک نقطه ضعف معرفی می کنید و در حقیقت نمی خواهید به هیچ وجه کار کنید.

استفاده موثر از سوالات مصاحبه استخدامی

نمونه سوالات مصاحبه استخدامی زیر برای ارائه دیدگاه جدید در مورد نحوه پاسخگویی به سؤالات سخت مصاحبه کاری ارائه شده اند. این موارد به این دلیل ارائه نمی گردند که دقیقا همان ها را در مصاحبه شغلی بعدی خود بگویید. بلکه صرفا برای استفاده شما به عنوان راهنما فراهم شده اند و ساختار اصولی را برای تدوین پاسخ های تان به شما ارائه می دهند. در حالی که ویژگی های خاص برخی از پاسخ ها ممکن است برای شخص شما صدق نکند ، ولی شما باید پاسخ شخصی خود را با توجه به دیدگاه مصاحبه کننده بسازید. به سؤالات رفتاری با مثالهای خاصی که شواهد روشنی در مورد صلاحیتهای شما ارائه می دهند، پاسخ دهید . همیشه اطلاعاتی را ارائه دهید که نشان می دهد شما از مهارت و تجربه لازم برای تبدیل شدن به بهترین گزینه برای آن شرکت برخوردار هستید و اینکه چگونه خود را به طور خاص آماده کرده اید تا دقیقاً به آن چیزی تبدیل شوید که نیاز شرکت است. مصاحبه کنندگان می خواهند شما به عنوان کسی که جنسی را برای فروش آورده اید، به بهترین نحو ممکن خودتان را ارائه دهید.

1. در مورد خودتان توضیح دهید ؟

به نظر می رسد یکی از آسانترین سوالات مصاحبه استخدامی باشد. این سوالی بدون انتها و باز است. می توانید از تولد تا الان درباره هر آنچه می خواهید صحبت کنید. اما آیا درست است؟ خیر اشتباه است.

آنچه مدیر استخدامی واقعاً می خواهد، پاسخی سریع و دو تا سه دقیقه ای است که توضیح دهد شما چه کسی هستید و چرا شما بهترین نامزد برای این موقعیت شغلی هستید.

بنابراین وقتی به این سؤال پاسخ می دهید ، آماده شوید درمورد آنچه که به طور خاص انجام داده اید تا شما را به عنوان بهترین کاندیدای این موقعیت شغلی معرفی می کند، توضیح دهید. برای پشتیبانی از آن از یک مثال یا دو نمونه رفتاری استفاده کنید. سپس بپرسید که آیا آنها جزئیات بیشتری را دوست دارند بشنوند یا خیر. اگر پاسخ شان مثبت بود ، از نمونه سوابق و تجربه خود ، مثالهایی بیاورید. همیشه وقتی فرصت پیش آمد به یک مثال رفتاری اشاره کنید. مثال رفتاری در حقیقت ذکر داستانی مرتبط از تجربه قبلی شما است.

سوال ” در مورد خودتان توضیح دهید ” به معنای گفتن همه چیز نیست. فقط بگویید چه چیزی شما را بعنوان بهترین گزینه معرفی می کند.

2. چرا باید شما را استخدام کنم ؟

جواب آسان این است که شما بهترین فرد برای این کار هستید. و از گفتن این پاسخ نترسید. اما پس از آن باید آنچه را که به طور خاص شما را متمایز می کند ، توضیح دهید.

پاسخ نمونه: “شما باید من را استخدام كنید زیرا من بهترین فرد برای این شغل هستم. می دانم كه احتمالاً نامزدهای دیگری نیز وجود دارند كه توانایی انجام این كار را دارند. با این وجود من پارامتر كیفی دیگری را برای شما به ارمغان می آورم كه بهترین فرد برای این شغل باشم و آن اشتیاق من برای تعالی و رشد است. من مشتاقانه متعهد به ارائه نتایجی واقعاً در سطح جهانی هستم. نمونه ای از اینکه اشتیاق برای تعالی من نتایج برجسته ای را ارائه داده  است به این ترتیب می باشد … “

آیا شما بهترین فرد برای این کار هستید؟ آن را با مثالهای پرشور خود نشان دهید.

3. هدف بلند مدت شما چیست ؟

نکته اصلی این است که روی اهداف قابل دستیابی خود و کارهایی که به طور خاص برای رسیدن به آن اهداف انجام می دهید متمرکز شوید.

پاسخ نمونه: “ظرف پنج سال ، می خواهم بهترین حسابرس شرکت شما باشم. می خواهم برای تبدیل شدن به یک متخصص که دیگران به آن اعتماد می کنند ، تلاش بی وقفه کنم. و با انجام این کار ، احساس کنم که کاملاً آماده شده ام مسئولیت های بزرگتری را که در دراز مدت ارائه می شود به عهده بگیرد. به عنوان مثال ، آنچه در حال حاضر برای آماده سازی خودم انجام می دهم … “

سپس در ادامه با مثال های خود نشان دهید که برای رسیدن به اهداف خود چه کاری انجام می دهید.

4. چگونه تحصیلات تان شما را برای این شغل آماده کرده است؟

این یک سؤال گسترده است و شما باید در زمینه تحصیلی خود به نمونه‌های رفتاری توجه کنید که به طور خاص با شایستگی های مورد نیاز برای این حرفه منطبق باشد.

یک پاسخ نمونه: “آموزش من نه تنها به یادگیری اصول ، بلکه به کاربرد عملی اطلاعات آموخته شده در آن کلاسها نیز تمرکز داشته است. به عنوان مثال ، در یک پروژه کلاسی نقش رهبر را داشتم که در آن بهترین داده های عملی را از این صنعت جمع آوری و تحلیل کردیم. بگذارید در مورد نتایج بیشتر توضیح بدهم … “

روی نمونه‌های رفتاری خاص که شایستگی های کلیدی شما را برای این شغل پشتیبانی می کند ، تمرکز کنید. سپس بپرسید که آیا آنها مایلند نمونه های بیشتری را بشنوند.

5. آیا شما یک فرد با قابلیت کار گروهی هستید ؟

تقریباً همه به این سوال بله می گویند. اما این فقط یک سوال بله / خیر نیست. برای پشتیبانی از پاسخ خود ، باید نمونه های خوب رفتاری ارائه دهید.

پاسخ نمونه: “بله ، من خیلی اهل کار تیمی هستم. در واقع ، من در کار ، مدرسه و ورزش فرصت هایی را پیدا کردم تا مهارت های خود را به عنوان یک عضو از گروه توسعه دهم. به عنوان مثال ، در پروژه اخیر …”

بر مثالهای رفتاری در کار گروهی تأکید کرده و برای ارائه پیشینه خود بطور کاملا باز اقدام کنید. در مورد قدرت بالاتر تیم از فرد صحبت کنید. توجه داشته باشید که این سؤال ممکن است به عنوان سؤالی درمورد نحوه برخورد شما با مشکلات در یک تیم پرسیده شده باشد ، بنابراین آماده باشید.

6. آیا تاکنون با رئیس یا استاد درگیری داشته اید؟ چگونه حل شد؟

توجه داشته باشید که اگر پاسخ قانع کننده ندهید ، بیشتر مصاحبه‌کنندگان برای پیدا کردن یک درگیری احتمالی ، کنکاش عمیق‌تری را ادامه خواهند داد. نکته اصلی این است که شما از لحاظ رفتاری چگونه نسبت به تعارض واکنش نشان داده اید و برای حل آن چه کرده اید.

پاسخ نمونه: “بله ، من در گذشته درگیری هایی داشته ام. هرگز مورد عمده ای نبوده است ، اما اختلافاتی وجود داشته است که باید برطرف می شد. دریافته ام که وقتی درگیری ای رخ می دهد ، به درک کامل دیدگاه شخص مقابل کمک می کند ، بنابراین من وقت می گذارم تا به نظرات آنها گوش دهم ، سپس به دنبال یافتن راه حل مشارکتی می باشم. به عنوان مثال … “

پاسخ خود را بر روی فرآیند رفتاری برای حل مناقشه و کار مشترک متمرکز کنید.

7. بزرگترین ضعف شما چیست؟

بیشتر کتابهای شغلی به شما می گویند که یک نقطه قوت را انتخاب کنید و سپس آن را به عنوان یک ضعف مطرح کنید. مانند: “من خیلی کار می کنم. فقط کار می کنم” . این پاسخ کاملا اشتباه است. اول از همه ، استفاده از نقطه قوت و ارائه آن به عنوان یک نقطه ضعف ، فریب دهنده است. و نشان دهنده دروغ گویی می باشد. دوم ، کل نکته سوال و فرصت مربوطه را از دست می دهد.

شما باید ضعفی را انتخاب کنید که برای غلبه بر آن فعالانه تلاش کرده اید. پاسخ نمونه: “من در گذشته با برنامه ریزی و اولویت بندی مشکل داشتم. با این حال ، در حال تصحیح این ضعف هستم. اکنون برای برنامه ریزی بهتر و اولویت بندی از یک اپلیکیشن برنامه ریزی استفاده می کنم …” سپس موبایل خود را بیرون بیاورید. نشان دهید که چگونه از این اپلیکیشن استفاده می کنید.

در مورد یک نقطه ضعف واقعی در گذشته صحبت کنید ، سپس برای غلبه بر آن نشان دهید چه کاری انجام داده اید.

8- اگر از اساتید شما (یا رئیس شما) بخواهم شما را توصیف کنند ، آنها چه می گویند؟

این یک سوال بررسی مرجع  (TORC) است. منتظر زمان مصاحبه نباشید تا جواب را بفهمید. پیشاپیش از روسا یا استادان قبلی سؤال کنید. و اگر آنها مایل به ارائه توصیه نامه مثبت هستند ، از آنها توصیه نامه بخواهید. سپس می توانید به این سؤال اینطور پاسخ دهید:

” اعتقاد دارم كه او می گفت من بسیار پر انرژی هستم ، من نتیجه گرا و یكی از بهترین افرادی هستم كه تا به حال با او كار كرده است. در واقع ، می دانم كه او این حرف را می زند ، زیرا این ها جملات او هستند. الان توصيه نامه او را به شما نشان مي دهم. ” بنابراین از قبل توصیه نامه های خود را آماده داشته باشید.

9. به نظر شما مدیر موفق باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

روی دو کلمه تمرکز کنید: رهبری و چشم انداز. سپس بگویید که چگونه آن رهبری و دیدگاه به نتایج تحویل شده شخصی شما منجر شده اند.

در اینجا نمونه ای از نحوه پاسخگویی آورده شده است: “کیفیت اصلی در یک مدیر موفق باید رهبری باشد – توانایی دادن الهام به افرادی که زیر نظر وی کار می کنند. شخصی که مسیر و جهت را برای زیردستان تنظیم می کند ، آنها را بر روی مهمترین چیزهایی که باعث ارائه بهترین نتایج اولویت دار می شود متمرکز نگه می دارد. رهبر خوب باعث می شود که سایر افراد به بالاترین حد توانایی های خودشان برسند. می خواهم در مورد شخصی که من آن را رهبر واقعی می دانم برای شما تعریف کنم. نتایج به دست آمده هنگام کار با او … “

سپس مثالی از كسی كه در زندگی شما اثر داشته است و چگونگی تأثیر وی در پیشرفت شخصی و نتایج ارائه شده شما كمك كرده است ، مثال بزنید.

10. اگر می توانستید دوباره زندگی کنید ، چه چیزی را در زندگی تغییر می دادید ؟

روی یک نقطه عطف کلیدی در زندگی یا فرصت از دست رفته خود متمرکز شوید. با این وجود ، آن را به آنچه هنوز هم به دنبال ایجاد تغییر بر روی آن هستید، وصل نمایید.

پاسخ نمونه: “اگرچه من از جایی كه در زندگی ام هستم بسیار راضیم ، یكی از جنبه هایی كه احتمالاً تغییر می دادم این است كه زودتر روی حرفه انتخابی خود متمركز می شدم. من سال گذشته كارآموزی خوبی داشتم و مشتاقانه برای تجربه بیشتر در این زمینه منتظر هستم. آرزو می کنم که زودتر به پیشرفت حرفه ای خود توجه کرده بودم. به عنوان مثال ، من در دوره کارآموزی اخیر خود آموخته ام … ” سپس مثالهایی را بیان کنید.

در جهت مثبت در زندگی خود متمرکز شوید و با مثال هایی آن را پشتیبانی کنید.

نتیجه گیری

فقط داشتن جوابهای محکم برای چند سؤال مصاحبه شغلی، کافی نیست. شما باید برای طیف کاملی از سؤالاتی که ممکن است پرسیده شود ، آماده باشید. لیست سؤالات متداول مصاحبه کاری را با اطلاعات دقیق در مورد چرایی سوال مصاحبه کننده و نمونه هایی از پاسخها برای هر سوال ، چه برای افراد کم تجربه و چه برای افراد با تجربه ، مرور کنید. فقط به سوالات نگاه نکنید ، به آنها فکر کنید و جواب های خود را تمرین کنید.

در مورد حقوق و دستمزد در مصاحبه استخدامی مقاله مفصلی وجود دارد که مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

لطفاً در بررسی پاسخ های مصاحبه های نمونه ، به یاد داشته باشید که آنها فقط نمونه هستند. آنها را به همان صورت تکرار نکنید و این پاسخ ها را برای خودتان به کار نبرید. هدف آنها این است که به شما راهکار ارائه دهند و به شما نشان دهند که چگونه به طیف گسترده تری از سؤالات مصاحبه شغلی که با آنها روبرو خواهید شد پاسخ دهید.

منبع:

https://collegegrad.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا