اجتماعیتربیت کودک

سوالات کودکان و پاسخ به آنها

پاسخ هوشمندانه به سوالات کودکان

کودکان دوست دارند سوال بپرسند. ممکن است شما همیشه جواب این سوالات کودکان را نداشته باشید. پاسخ های هوشمندانه زیر نتیجه مشورت با کارشناسان مختلف برای کسب پاسخ به سوالات کودکان هستند.

1- چرا دیگر دایناسورها وجود ندارند؟

به کودک خود بگویید حدود 65 میلیون سال پیش یک شهاب سنگ عظیم با زمین برخورد کرد و همه چیز را بر روی کره زمین تغییر داد. دایناسورها نتوانستند تطابق پیدا کنند و سرانجام از بین رفتند، و جای خود را به حیوانات جدید یعنی حیواناتی که با این شرایط آب و هوایی تازه مطابقت بیشتری داشتند، دادند.

آنچه باید بدانید این است که “دایناسورها ثابت می كنند كه جهان زمانی بسیار متفاوت بوده است و این باعث تحریک تخیلات كودك می شود”. دکتر Matthew T. Carrano ، متولی دیناسورها در موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی گفت: “دایناسورها اغلب می توانند بچه ها را در مفاهیم علمی گسترده تری درگیر کنند”، بنابراین از این نوع سوالات کودکان استفاده کنید و مثلاً در مورد محیط یا تکامل صحبت کنید. به عنوان مثال، توضیح دهید که فسیل های دایناسورها نشان می دهد که آنها اجداد مرغ، کبوتر و یا حتی شترمرغ هستند.

2- چرا این همه زبان در جهان وجود دارد؟

به کودک خود بگویید هزاران سال پیش، افراد در جوامع مختلف در سرتاسر جهان کلمات را برای توصیف زندگی خود ابداع کرده اند و به همین دلیل امروزه افراد یک منطقه به زبان یکسانی صحبت می کنند و افراد دیگر به این زبان صحبت نمی کنند. زبانها نیز با گذشت زمان تکامل می یابند: زبان ما نیز آنقدر تغییر کرده است که اگر صحبت کردن شخصی را که 500 سال پیش انگلیسی صحبت می کرده است را بشنوید، در درک حرفهای او مشکل خواهید داشت.

آنچه باید بدانید این است که شنیدن صحبت کردن کسی که به یک زبان خارجی صحبت می کند می تواند باعث تعجب کودکان خردسال شود حتی آنها را مغشوش کند. دکتر جیلیان کاوانو، دانشیار انسان شناسی و باستان شناسی در کالج بروکلین نیویورک خاطرنشان می کند: “اما هرچه زودتر به کودکان کمک کنید تا بفهمند چه چیزهایی از فرهنگ های دیگر می توانند بیاموزند، به احتمال زیاد آنها به دنبال افراد جدیدی می گردند”. در جواب این نوع سوالات کودکان به فرزند خود یادآوری کنید که ممکن است نحوه صحبت ما نیز برای افراد فرهنگ های دیگر غیرمعمول باشد و به این نکته اشاره کنید که بعضی از کلماتی که او استفاده می کند نیز اغلب از زبان های دیگر آمده است مانند باله (فرانسوی) یا پاستا (ایتالیایی).  

3- چرا ما نمی خواهیم دیگران بخش های خصوصی بدن ما را ببینند؟

به کودک خود بگویید زیرا ما از آنها برای کارهایی که در مکان های عمومی انجام نمی دهیم مانند دستشویی رفتن استفاده می کنیم. به همین دلیل ما آنها را بخش های خصوصی بدن می نامیم. همچنین به همین دلیل است که هنگام استفاده از دستشویی یا استخر شنا در را می بندیم و یا این بخش های بدن را با مایو می پوشانیم. ما قسمتهای خصوصی خود را به غیر از مامان و بابا یا یک فرد بالغ مورد اعتماد مانند پزشک در مطب، به دیگران نشان نمی دهیم. اگر کسی سعی می کند آنها را لمس کند یا باعث ناراحتی شما شود، لطفاً به من بگویید.

آنچه باید بدانید این است که هال رانکل درمانگر خانواده و نویسنده کتاب “تربیت بدون فریاد” می گوید: “این نوع سوالات کودکان فرصت عالی برای الگو نمودن یک نگرش ملایم و عادی در مورد بدن است”، بنابراین همچنان اهمیت گفتن واقعیت را حفظ کنید. او توضیح می دهد، بچه های خردسال از قدرت بازداری بهره مند نیستند، بنابراین از این فرصت استفاده کنید و برخی از مرزهای ایمن را در مورد محدودیت بخش های بدن برای افراد غریبه تعیین کنید.

4- چرا آن مرد بی خانمان است؟

به کودک خود بگویید خوشحالم که متوجه او شده اید. دلایل زیادی وجود دارد که مردم بی خانمان می شوند. ممکن است شغل خود را از دست داده یا بیش از حد بیمار شده باشند که بتوانند از خودشان یا خانه شان مراقبت کنند. در هر صورت باید با احترام با او رفتار کنیم. ما همچنین باید با انجام کارهایی مانند کمک به پناهگاه ها یا جمع آوری لباس های زمستانی، در صورت امکان به بی خانمان ها کمک کنیم.

آنچه باید بدانید این است که برندا نیکسون، نویسنده كتاب “تولد تا پنج سالگی”، می گوید: “كودكان مراجع محدودی دارند و معتقدند كه همه دقیقاً مانند آنها زندگی می کنند”. آنها نیاز به صداقت و همچنین اطمینان خاطر دارند: ممکن است نگران باشند که آنها نیز بی خانمان شوند. نیکسون می افزاید: “بچه ها اغلب دلسوزی شگفت انگیزی از خود نشان می دهند”، بنابراین در مورد اینکه چگونه خانواده شما می تواند کمکی به آنها کند باهم همفکری کنید.

5- چرا افراد بیمار می شوند؟

به کودک خود بگویید معمولاً به دلیل وجود میکروب است. این موجودات کوچک می توانند از طریق هوای تنفسی و چیزهایی که می خوریم، یا هنگامی که بدون شستن دست ها به دهان یا چشم های خود دست می زنیم، به بدن ما راه پیدا کنند. بیشتر اوقات، میکروب ها بر ما تأثیر نمی گذارند، اما گاهی اوقات بدن ما نمی تواند با آنها مقابله کند و این زمانی است که بیمار می شویم. گاهی اوقات نیز، افراد بیمار می شوند زیرا بدن آنها به درستی کار نمی کند، اما شما به این نوع بیماری ها از طریق واگیری مبتلا نمی شوید. خوشبختانه در بیشتر موارد، استراحت و مصرف دارو می تواند به بهبودی بدن کمک کند.

آنچه باید بدانید این است که مهم است که بین شرایط متداول مانند آنفولانزا و موارد ترسناک تر مانند سرطان تمایز قائل شوید. مشاور والدین دارشاک سانگهاوی، نویسنده کتاب “یک نقشه کودک: تور بدن توسط متخصص اطفال” می گوید: “کودکان می خواهند بدانند که حال آنها بهتر خواهد شد”. “توضیح دهید که بیشتر بیماریهای جدی معمولاً تا پیری اتفاق نمی افتند. بیماریهایی که بچه ها به آن مبتلا می شوند به راحتی قابل درمان هستند”. از این سوالات کودکان استفاده کنید و عادات تندرستی مانند شستن مرتب دست ها برای دفع میکروب ها را تقویت کنید.

پاسخهای بیشتر به سوالات کودکان

6- چرا بزرگسالان گاهی اوقات وقتی شاد هستند گریه می کنند؟

به کودک خود بگویید ممکن است مردم چیزی را آنقدر شدید احساس کنند که فقط مجبور باشند آن را بیرون بریزند. وقتی بچه ها احساس خوشحالی می کنند، معمولاً بالا و پایین می پرند یا داد می زنند، اما بزرگترها احساسات پیچیده تری دارند. و وقتی که واقعاً خوشحال هستیم همزمان می توانیم کمی غمگین هم باشیم. گاهی اوقات برای بزرگسالان در آن لحظه گریه اتفاق می افتد.

آنچه باید بدانید این است که وقتی از خوشحالی گریه می کنید، معمولاً به این دلیل است که چیزی احساس تلخ و شیرین دارد، مانند روز اول پیش دبستانی کودک شما (شما خیلی احساس افتخار می کنید اما همزمان او خیلی سریع بزرگ شده است!). دکتر سانگهاوی می گوید، کودکان احساسات یکسانی ندارند، بنابراین این مفهوم می تواند آنها را گیج کند. از این سوالات کودکان برای تشویق کودک خود برای ابراز احساسات خود با کلمات استفاده کنید. تأکید کنید گریه کردن اشکالی ندارد اما مهم است که بگویید چه چیزی اشتباه است. وی می افزاید: “درک اینکه چرا یک واکنش عاطفی خاص دارید همچنین به کودک شما کمک می کند تا نسبت به احساسات دیگران حساسیت بیشتری پیدا کند”. بنابراین به فرزند خود بگویید که اگر هر وقت شما را در حال گریه دید، می تواند از شما دلیل خوشحال بودن یا ناراحتی را بپرسد.

7- چرا من نمی توانم مثل شما تا دیر وقت بیدار بمانم؟

به کودک خود بگویید نه تنها بدن شما پس از دویدن در تمام طول روز به استراحت نیاز دارد، بلکه مغز شما نیز به استراحت نیاز دارد. وقتی فکر می کنید و چیزهای جدید را کشف می کنید، مشغول فعالیت هستید. از آنجا که شما بسیار فعال هستید و هر روز بیش از بزرگسالان یاد می گیرید، به زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارید. شما کمی زودتر به رختخواب می روید تا بدن و ذهن شما بتوانند صبح بهتر کار کنند.

آنچه باید بدانید این است که برخلاف تصور عمومی، بدن و مغز ما در هنگام خواب “رشد نمی کنند”. اما دانشمندان می دانند كه استراحت برای رشد ذهنی سالم ضروری است. دکتر سانگهاوی خاطرنشان می کند، وقتی بچه ها شبها کمتر از ده ساعت می خوابند، تحریک پذیرتر هستند و همچنین یاد نمی گیرند.

8- چرا بچه های همسایه خیلی بیشتر از من اسباب بازی دارند؟

به کودک خود بگویید این بزرگسالان هستند که تصمیم می گیرند با پول خود چه کاری انجام دهند و همسایگان ما ممکن است هزینه های بیشتری را برای خرید اسباب بازی نسبت به ما انتخاب کنند. احساس حسادت آسان است، اما داشتن چیزهای بیشتر خانواده ما را از دیگران شادتر یا بهتر نمی کند.

آنچه باید بدانید این است که ممکن است این سوالات کودکان به صورت سوالی پیچیده به نظر برسد، اما به عنوان فرصتی برای شروع صحبت در مورد مفهوم پول به آن نگاه کنید: شارون لشتر، بنیانگذار payyourfamilyfirst.com ، سازمانی برای بهبود سواد مالی، می گوید: “توضیح دهید که هر چیزی هزینه ای دارد، سپس توصیف کنید که شما و همسرتان هر روز برای پرداخت صورتحساب ها چه می کنید؟” در مورد تفاوت بین نیازها و خواسته ها بحث کنید و با یک کودک بزرگتر، در مورد راه هایی که می تواند خودش درآمد کسب کند صحبت کنید، مانند پیشنهاد شستن ماشین همسایه.

9- چرا من باید آن دختر را به مهمانی تولد خود دعوت کنم؟

به کودک خود بگویید زیرا اگر این کار را نکنی، ممکن است احساسات او جریحه دار شود و در خانواده ما همیشه سعی می کند با دیگران مهربان باشد. حتی اگر به نظر می رسد کودک دیگری با شما متفاوت است یا شما علایق مشترکی ندارید، مهم است که او را درگیر کنید. لازم نیست دوست صمیمی شوید، اما تصور کنید اگر او مهمانی برپا کند و از همه افراد کلاس به جز شما دعوت کند، چه احساسی خواهید داشت.

آنچه باید بدانید این است که بچه ها می توانند از همان دوران پیش دبستانی شروع به تشکیل گروه هایی کنند و دیگران را کنار بگذارند. اما مبارزه با این نوع رفتار اکنون می تواند تأثیر عمده ای بگذارد. مشاور والدین، میشل بوربا، نویسنده “کتاب بزرگ راه حل های تربیت” گفت: “اگر شما بتوانید به کودک خود در سنین پایین آموزش دهید که احساس دیگران را تصور کند و همچنین در نظر داشته باشید که چگونه او می تواند به دیگران کمک کند، کسی را تربیت می کنید که نه تنها احتمال زورگویی کمتری دارد، بلکه احتمالا قابلیت جلوگیری از زورگویی یک دوست را نیز به دست می آورد”.

سوالات کودکان را جدی بگیرید و به آنها هوشمندانه پاسخ دهید

منبع:

https://www.parents.com

همچنین بخوانید:

15 سوال از کودک تا ذهن شان را هدایت کنیم

سوالات علمی کودکان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا